RCS, SMS'in Ardılı Nedir?

SMS veya Kısa Mesaj Servisi, uzun zamandır etrafta. Ve uzun zamandır etrafta bulunan çoğu teknoloji ürünü gibi, bunun yerini alacak. RCS içeri giriyor.

RCS veya Zengin İletişim Servisi, telefonunuzdaki “manifatura” nın geleceğidir. Adından da anlaşılacağı gibi, bu servis metin ve multimedya mesajlarına çok daha zengin bir deneyim katıyor. Daha yüksek görüntü ve video kalitesi, makbuzları okuyoruz ve benzerleri.

Bunu biraz daha açık hale getirmek için, Facebook Messenger veya Whatsapp gibi anlık mesajlaşma hakkında düşünün. Birinin mesajınızı okurken veya yazarken görebildiğini görebilirsiniz, paylaşılan görüntüler çok daha yüksek kalitede ve daha fazlasıdır. Yani çıkarıyor kez RCS bekleyebilirsiniz budur.

Yani, temel olarak, bu, her iki kullanıcının da RCS desteğine sahip olduğu varsayılarak, metin mesajlaşmasını tam bir sohbet deneyimine dönüştürecek. Apple'ın iMessage ile ne yapmakta olduğuna çok benzer, ancak herkesin belirli bir telefona veya işletim sistemine sahip olmasını gerektiren tescilli bir sistem yerine, RCS birçok telefon, taşıyıcı ve işletim sistemi üzerinde çalışacak.

Ve sadece bir kişinin RCS'si olduğu durumda, SMS'e geri dönecek, dolayısıyla hiçbir mesaj kaybolmaz.

RCS hangi telefonları destekleyecek?

Bu mükemmel bir soru, ve cevap aslında hangi telefonların RCS alacağından daha büyük – ama en azından nereden başlayacağımıza dair bir fikrimiz var.

İlk olarak, RCS telefonunuzun aldığı bir şey değil, aynı zamanda taşıyıcı ve işletim sisteminizin de desteklemesi gereken bir şey değil — RCS'yi oynamak için dönmekte olan birçok tekerlek var.

Ama burada kicker: birçok taşıyıcı RCS'yi destekliyor. Bununla birlikte, uygulama üzerine belirli bir dizi zorunlu özellik yoktu, bu yüzden bir karmaşaydı. Bazı operatörler RCS'nin bazı özelliklerini sunmuşlar, ancak diğerleri değil, ve bu özelliklerin çoğu taşıyıcılar arasında bile uyumlu değildi.

Bunu düzeltmek için Evrensel Profil doğdu. Bu, RCS'nin desteklemesi gereken genel bir dizi özellik ve işlevsellik ortaya koymaktadır ve gemideki herkes bu özellikleri desteklemeyi kabul etmektedir.

Neyse ki, Evrensel Profili desteklemek için yerleşik olan taşıyıcıların, üreticilerin ve OS sağlayıcılarının sayısı çok büyük. Şu anda, RCS'yi ana akımlara ulaştırmak için birlikte çalışan 55 taşıyıcı, 11 üretici ve iki işletim sistemi sağlayıcısı var.

Görebildiğiniz gibi, dünyanın en büyük taşıyıcılarının çoğu zaten en popüler telefon üreticilerinin de burada. Ancak, bu listede eksik olan bir anahtar adı göreceksiniz: Apple.

Bu noktada, Apple iMessage'e sahip, bu yüzden şirket RCS'yi desteklemeye hazır gibi görünmüyor. Destek büyüdükçe bir noktada RCS tamamen eskimiş SMS teknolojisi yerini alacak çünkü Apple katılmak için, ancak, büyük olasılıkla kaçınılmaz hale gelecektir.

RCS, yalnızca bir kişinin aygıtının / taşıyıcısının RCS'yi desteklediği durumda bir geri dönüş olarak SMS kullanıyor olsa da, yeterince uzun bir zaman çizelgesinde bu durum büyük olasılıkla gider – RCS tüm aygıtlar, taşıyıcılar ve işletim sistemlerinde kullanılabilen tek seçenek olarak ele alınmalıdır. .

Google, RCS'i Kitlelere Gerçekten Getirmek için Projeyi Spearheading Ediyor

Yeni bir standardı destekleyen tüm taşıyıcıları ve üreticileri almak için çok çaba harcadığı için, Google topu yuvarlama özgürlüğünü üstlendi. RCS'nin Evrensel Profil'e dayanan “Sohbet” adlı yeni bir standart oluşturdu – bu RCS'nin geleceği ve metin mesajlaşmasının geleceği.

Google’ın neden kitlelere seslenerek Sohbet’le bu kadar ilgilenmekte olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Cevap basit: çünkü birleşik sohbet deneyimine ihtiyacı var. Hemen hemen tüm Android kullanıcıları Google'ın sohbet tezahürü hakkında bilgi sahibidir: listelemeyi veya hatırlamayı umduğumuz daha fazla sohbet uygulaması vardır. Sohbet, hizmet, bunu Google için etkili bir şekilde “düzeltir”.

Farklı nedenlerden dolayı birden fazla mesajlaşma istemcisine sahip olmak yerine, tek yapmanız gereken: manifatura uygulamanız. Google'ın varsayılan Android Mesajları uygulaması, Sohbet'i destekleyecektir ve diğer üreticilerin çoğu, bunları hazır mesajlaşma istemcilerine eklemeye hazırdır. Ve işte buradaki anahtar şudur: Herkesi, hazır metin mesajlaşma uygulamaları için Sohbet desteğini dahil etmesini sağlamak, bu yeni teknolojiyi “iyi fikir” den “ana kullanım” a yönlendirecektir.

RCS'nin benimsemesinin (Evrensel Profil ile bile) yavaş olduğu Sohbet çalışmasını yapacak olan şey budur. Google, bunun gerçekleşmesi için taşıyıcı, üretici ve işletim sistemi desteğinin yanı sıra bunun işe yaraması için gereken tüm parçaları zaten elinde bulundurmaktadır. Apple son tutucudur, ancak daha önce de belirttiğimiz gibi, şirket sonuçta bir seçim yapmadan bırakılacak. Pazarın bu kadarı belirli bir özelliği desteklediğinde, katılmak için başka bir seçeneği olmayacak.

Sohbet’in ardındaki lojistik ve Google’ın uygulamayı nasıl planladığı hakkında ayrıntılı olarak bilgi edinmek istiyorsanız, The Verge’de bunun mükemmel bir parçası var.

Sohbet Ne Zaman Kullanılır?

Yine, bunu bulmak zor. Ancak Google'ın bu konu üzerinde uzun süredir devam etmekte olduğu ve çok sayıda taşıyıcı ve üreticinin hazırlamaya hazır olduğu düşünülürse, muhtemelen yakında olacak – yıl içinde tahmin ediyoruz.

Tabii ki, şu an sahip olduğumuz bilgilere dayanan sadece spekülasyonlar – bunu geleneğe başlamadan 18 ay önce olabilir. Öte yandan, altı ay kadar az olabilir.

Her iki durumda da, daha iyi, daha birleşik ve genel olarak daha iyi bir manifatura deneyimine daha yakın ve yakınlaşıyoruz… yine de Android'de.