Resimler PowerPoint'te Metin Nasıl Tutturulur

PowerPoint sunumunda, açıklama, başlık veya sanatçı kredisi atamak istediğiniz bir resim kullandığınızı varsayalım. Ayrıca, metni daha sonra taşımanız durumunda görüntünün takip ettiğinden emin olmak istersiniz. PowerPoint'in gruplama özelliğini kullanarak görüntüleri metne kolayca iliştirebilirsiniz.

PowerPoint'in Gruplandırma Özelliğini Kullanma

PowerPoint'in gruplama özelliğini kullanırken, esasen, resimler, SmartArt, metin vb. Gibi tek tek nesneleri alıp tek bir nesneye dönüştürürsünüz. Bu, tüm nesneleri birermiş gibi taşımanıza, biçimlendirmenize veya yeniden boyutlandırmanıza olanak tanır. Bu içeriği gelecekteki sunumlarda kullanmayı planlıyorsanız, gruplanmış nesneyi daha sonra kullanmak üzere tek bir görüntü olarak kaydedebileceğinizden de kullanışlıdır.

Devam edin, sunumunuzu açın ve resim yazısı eklenecek resmi ekleyin. Bu örnekte, Nasıl Yapılır Geek logosunu kullanacağız.

İşte Nasıl Yapılır Geek logosu ile ilgili biraz eğlenceli bir gerçek – “Geek” i geçiyor. Eğer Geek bir sunumda özel bir konuk görünümü yapacaksa, bu bilgiyi onunla birlikte eklemek yararlı olabilir. Devam edip bunu şimdi yapacağız.

İlk önce “Ekle” sekmesine gidin.

“Metin” grubunda, “Metin Kutusu” nun üst yarısını seçin. Bu, yatay bir metin kutusu çizmenize izin verir.

Farenizi tekrar PowerPoint slaytına getirin. İmlecin değiştiğini fark edeceksiniz. Yapmanız gereken tek şey metin kutusunu çizmek için tıklayın ve sürükleyin.

Şimdi görüntünün açıklamasını girin. Bu durumda, “Geek” yazacağız.

Yukarıdaki ekran görüntüsünden, metnin şu anda hiçbir şeyle gruplanmadığı için tek bir nesne olduğunu da söyleyebilirsiniz. Bunu değiştirelim.

Devam edin ve metni istediğiniz gibi istediğiniz şekilde hizalayın. Hazır olduğunuzda, her iki nesneyi de seçin. Bunu yapmak için, sırayla her nesneyi tıklatırken Ctrl tuşunu basılı tutun.

“Ana Sayfa” sekmesinde, “Düzenle” düğmesini tıklayın.

Bir açılır menü görünecektir. “Grup Nesneleri” bölümünde, “Grup” öğesini seçin.

Seçilen nesneler artık gruplandırılmış olarak görüntüyü metninize başarıyla bağlar.

Resimlerinize uygun krediler ve açıklamalar vermek için bu özelliği kullanın.