RIP “Yok Etmeyin,” Gizlilik Standardı Herkes Yoksaydı

Dragana Gordic/Shutterstock.com

“Takip Etme” nin bir hedefi vardı: Her web tarayıcısında, web sitelerinin sizi izlememesini söyleyecek basit bir onay kutusu. Bu hedefe ulaştı, ancak sorun şu: Web siteleri umursamadı.

2012'de belirttiğimiz gibi, “İzlemeyin” seçeneği izlemenizi engellemez. Bir web sitesine her bağlandığınızda, o web sitesinin sizi izlememesini isteyen özel bir bilgi parçası gönderir. Web sitelerinin büyük, büyük çoğunluğu bunu görmezden geldi. Bu asla gerçekten değişmedi. İsteği görmezden gelmenin cezası yoktu ve bunu onurlandırmak için çok az neden vardı.

Yine de, “İzlemeyin”, yıllardır karıştırıyor. Bu seçenek Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari, Microsoft Edge ve Internet Explorer’ın bir parçasıdır. Kutuyu işaretleyebilirsin ve çevrimiçi olarak izlenmekten üzülürsen, kendini daha iyi hissetmeni sağlayabilir. Ama gerçekten bir şey yapmaz. Yanıltıcıdır.

Aslında, İzlemeyin insanları izlemek için kullanılmıştır. İzlemeyin özelliğini etkinleştirdiyseniz, hakkınızda izlenebilecek ek bir bilgi parçasıdır. Reklamverenler, gizlilikle ilgili reklamları, örneğin, istediğiniz şekilde yönlendirebilir.

Herkes bir süreliğine işe yaramaz onay kutusunu görmezden gelmekten memnundu, ama şimdi DNT sonunda çöküyor gibi görünüyor. DuckDuckGo'nun farkettiği gibi, Apple, “İzlemeyin” tercihini Safari'den kaldırıyor. Gizmodo'nun belirttiği gibi, 17 Ocak 2019'da sessizce sona eren standart üzerinde çalışmak. Standart terk edilmiş ve ilk tarayıcı düşerken, diğer tarayıcı üreticilerinin Apple'ın liderliğini takip etmesini bekliyoruz.

Bu kötü mü? Hayır. “İzlemeyin” hiçbir zaman hiçbir yere gitmedi ve geniş ölçüde göz ardı edildi. Bu noktada, Takip Etme seçeneği bir plaseboyu harekete geçirir ve insanları sadece var olanları yanıltır. DNT'den kurtulmak için uzun zaman geçti.

Track etmeyin geçmişi karışık. Microsoft, sorunu yalnızca Internet Explorer 10'da varsayılan olarak etkinleştirerek daha fazla web sitesinin görmezden gelmesine neden olarak daha da kötüleştirmiştir. Bu çok komik çünkü Microsoft, DNT ayarına asla uymadı, “DNT sinyalinin nasıl yorumlanacağı konusunda henüz genel bir anlayış olmadığı için, Microsoft hizmetleri şu anda tarayıcı DNT sinyallerine cevap vermiyor” dedi.

İzleme koruması içeren modern tarayıcılar, sektörde “ortak bir anlayış” oluşmasını beklemiyor. Bunun yerine, izleyicileri proaktif olarak engellerler. Apple'ın kendi Safari tarayıcısı, doğrudan ziyaret etmediğiniz sitelerin sizi izlemesini engelleyen “Akıllı İzleme Koruması” içerir. Mozilla Firefox, bilinen izleyicilerin listesini engellemek için etkinleştirebileceğiniz bir içerik engelleme özelliği içerir.

Bu, izleme veya hedefli reklamcılığın mutlaka kötü olduğu anlamına gelmez. Bunun için ve aleyhinde tartışmalar var. Ancak bir toplum olarak, bu tartışmayı, aslında hiçbir şey yapmayan yanıltıcı bir onay kutusunun dikkatini dağıtmadan yapalım.