Roku TV'de Hareket Yumuşatma Nasıl Devre Dışı Bırakılır

Roku TV'ler bazen videonun kare hızını yapay olarak hızlandırmak için “Action Smoothing” olarak adlandırdıkları bir teknolojiyi kullanır, ancak genellikle sahte görünmekle sonuçlanır ve filmlerin sinemadaki görünümünü bozar.

Yine de “Eylem Düzgünleştirme” Nedir?

Aksiyon Yumuşatma, Roku'nun en gelişmiş TV'lerde ortak bir özellik olan hareket yumuşatma uygulamasıdır. Hareket yumuşatma, televizyondaki videonun kare hızını artırarak çalışır. Daha fazla kare hareketin daha yumuşak hissetmesini sağlar, ancak bir sorun var: hiçbir yerde yeni kareler yaratmanın bir yolu olmadığından, iki kareyi alıp “karenin arasındaki” şeyin ne olduğunu anlamaya çalışmak zorunda. Bu, çok sayıda hareket bulanıklığı karesine ve çok sayıda yapay nesneye yol açar.

Roku, “Action Smoothing” uygulamasının, devam ettiği kadar geçerli olan “hareket bulanıklığını” azalttığını söylüyor. Hızlı hareket eden nesneleri daha kolay görmenize yardımcı olabilir, ancak daha yumuşak hale getirmek için resimlerin arasına biraz hareket bulanıklığı ekler. Spor gibi hızlı hareket eden canlı etkinlikler için iyi olabilir, ancak filmlerin ve TV şovlarının garip görünmesini sağlayabilir

Bu özellik tüm Roku TV'lerde bulunmaz. TCL Roku TV'lerimizin hiçbirinde bulamadık, ancak bazı üreticiler bunu içeriyor.

İLGİLİ: Yeni HDTV'min Fotoğrafı Neden Hızlandırılmış ve “Pürüzsüz”?

Eylem Düzgünleştirme Nasıl Kapatılır

Neyse ki, bu özelliği Roku TV'nizde devre dışı bırakabilirsiniz. Roku, menüdeki “Gelişmiş Resim Ayarları” altındaki ve uzaktan kumandadaki yön tuşunun altındaki “*” düğmesine basarak açabileceğiniz seçeneği gizler. Bu düğmeye basmanın nasıl çalıştığını ekranınızdakilere göre değişir. Roku ana sayfasında veya akışkan video uygulamalarının ana sayfalarında çalışmaz, bunların tümü “*” düğmesini başka şeyler için kullanır. Menüye erişmek için bir akış uygulamasında bir video oynatıyor olmanız gerekir. Menüye, TV'nizde belirli bir HDMI veya başka bir giriş seçtiğinizde “*” düğmesine basarak da erişebilirsiniz; o zaman bir videonun oynatılması gerekmez.

Roku'nuzda hareket yumuşatma varsa, Gelişmiş Resim Ayarları altında “İşlem Yumuşatma” seçeneklerini göreceksiniz. Seçebileceğiniz dört farklı Eylem Düzleştirme düzeyi vardır: Yüksek, Orta, Düşük ve Kapalı. Sadece hareket yumuşatma etkisinden kurtulmak istiyorsanız, “Kapalı” seçeneğini seçin. Diğer seviyeler daha az hareket yumuşatma kullanır, ancak yine de içeriği enterpolasyon yapar. (Eylem Düzleştirme seçeneklerini görmüyorsanız, Roku TV'nizde hareket yumuşatma olmaz.)

Roku TV'niz ayarlarınızı kaydeder, ancak farklı içerik türleri için farklı ayarlara sahiptir. İşte Roku ne diyor:

Eylem Yumuşatma ayarları her giriş için ve her içerik türü için (örneğin, 1080p, 4K, 4K HDR) benzersiz ve kalıcıdır. Örneğin, HDMI 1'e bağlı bir 4K Blu-ray ™ oynatıcınız varsa, 1080p filmler, 4K filmler ve 4K HDR filmler için farklı bir Action Smoothing ayarı atayabilirsiniz. Bir filmi izlemek için HDMI 1'e her geri döndüğünüzde, Action Smoothing ayarı, izlenen içeriğin türüne bağlı olarak otomatik olarak atanan değere döner.

Başka sorunlar yaşıyorsanız, ek yardım için Roku TV El Kitabı'na danışmalısınız.