Roku'nuzu Menülerdeki Konuşmadan Nasıl Durdurabilirsiniz?

Roku oyuncuları ve TCL Roku TV'lerinde “Sesli Rehber” özelliği bulunmaktadır. Uzaktan kumandanızdaki * düğmesine hızlıca basarsanız, anlatıcı menü seçeneklerini sesli olarak söyler. Bunu nasıl açıp kapatacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Ses Kılavuzunu Açmak ve Kapatmak için * Düğmesine Dört Kez basın.

Roku veya TCL akıllı TV'nizin menü seçeneklerini yüksek sesle konuşabilmesi için, uzaktan kumandanıza bakın ve * düğmesine dört kez hızlıca basın. Bu düğmeye ayrıca seçenekler düğmesi veya yıldız düğmesi de denebilir. Etkinleştirildiğinde, Roku'nuz yüksek sesli metin, menü seçenekleri ve diğer ekran öğelerini okur. İşlem yapılabilir ekran üzeri bir öğeden söz ederken, bu öğeyi etkinleştirmek için Tamam düğmesine basabilirsiniz.

Ses Kılavuzu size geldiğinde — ister istemez, ister istemeden tetiklemiş olsaydınız – onu durdurmak için tekrar * tuşuna dört kez basın.

Roku'nuz düğmeye basmalarınıza hemen cevap vermeyebilir, ancak bir dakika bekleyebilir ve yetişebilir. Düğmelere birden çok kez basmanız gerekmemelidir.

Menüde Ses Kılavuzunu Açın ve Kapatın

Dilerseniz, Ses Kılavuzu konuşma özelliğini Roku'nun Ayarlar menüsünden açıp kapatabilirsiniz. Bu seçenek, Roku'nun yerleşik yazılımı bulunan TCL akıllı TV'lerde aynı yerdedir.

Roku uzaktan kumandasındaki Ana Ekran düğmesine basın ve ardından ana ekranınızın sol tarafındaki menüden “Ayarlar” öğesini seçin.

Ayarlar sayfasında, “Erişilebilirlik” menüsünü seçin.

Erişilebilirlik sayfasında, “Ses Kılavuzu” seçeneğini seçin. Sağ tarafta, durmak için konuşmayı başlatmak veya kapatmak için Ses Kılavuzu'nu ayarlayabilirsiniz.

Evet, bu menü seçeneği * düğmesine dört kez basmakla tamamen aynı şeyi yapar. * Düğmesini kullanarak özelliği aktif hale getirebilir ve menü maddesini açık olarak kapalı olarak izleyebilirsiniz.

Kısayolu Devre Dışı Bırak veya Diğer Seçenekleri Ayarla

Bu kısayolu Ayarlar> Erişilebilirlik ekranından da devre dışı bırakabilirsiniz. Sadece “Kısayol” kategorisini seçin ve “Devre Dışı” seçeneğini seçin. Artık * düğmesine dört kez bastığınızda Roku'nuz Ses Kılavuzu'nu otomatik olarak tetiklemez, ancak Ses Kılavuzu'nu etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için her zaman Ayarlar ekranına geri dönebilirsiniz.

Diğer bazı Ses Kılavuzu seçeneklerini buradan değiştirebilirsiniz. “Speech rate” seçeneği, sesli kılavuzun ne kadar hızlı konuştuğunu kontrol etmenizi sağlar, böylece daha yavaş veya daha hızlı konuşabilirsiniz. Varsayılan olarak “Normal” olarak ayarlanmıştır, ancak “Yavaş”, “Hızlı” veya “Çok Hızlı” seçeneğini de seçebilirsiniz.

“Ses” seçeneği, sesli kılavuzun konuşmasının ses düzeyini standart TV birimine göre kontrol eder. Varsayılan olarak “Orta” olarak ayarlanmıştır, ancak daha düşük yapmak için “Düşük” yi veya daha yüksek yapmak için “Yüksek” yi seçebilirsiniz.

Resim Kredisi: Roku