S Modunda Windows 10 nedir?

Microsoft'un Surface Laptop'u da dahil olmak üzere bazı Windows 10 PC'ler “S Mode'da Windows 10” ile birlikte gelir. S Mode'daki PC'ler yalnızca Microsoft Store'dan uygulamalar yükleyebilir. Ama isterseniz S Mode'dan çıkmakta özgürsünüz.

S modu nedir?

S Modunda Windows 10, daha sınırlı, kilitli bir Windows işletim sistemidir. S Modunda, uygulamaları yalnızca Mağaza'dan yükleyebilir ve yalnızca Microsoft Edge ile internette gezinebilirsiniz.

Microsoft burada güvenlik, hız ve kararlılık sunuyor. Windows yalnızca uygulamaları Mağaza'dan çalıştırabileceğinden, web'den gelen kötü amaçlı yazılımlar çalıştırılamayacaktır. Uygulamaları web'den yükleyemezsiniz; böylece, arka planda gizlenen ve casusluklarınızdaki önyükleme sürecinizi ya da önemsiz yazılımlarınızı yavaşlatan başlangıç ​​görevlerini yükleyemezler.

S Modu da Bing arama motorunu iter. S Modundayken Microsoft Edge web tarayıcısı, Bing'i varsayılan arama motoru olarak kullanır. Edge'in varsayılan arama motorunu Google'a veya S Mode'dan ayrılmadan başka bir şeyi değiştiremezsiniz.

S Modunda Windows 10, PowerShell, Komut İstemi veya Bash gibi komut satırı kabuklarını kullanamaz. Diğer çeşitli geliştirici araçları da sınırlar dışındadır. Kayıt Defteri Düzenleyicisi aracılığıyla Windows Kayıt Defterine doğrudan erişiminiz yoktur.

Çalıştırmak istediğiniz tüm uygulamalar Microsoft Store'da mevcutsa, S Modu daha güvenli bir deneyimdir. Bu yüzden Microsoft başlangıçta okullar için S Mode'u kurdu. Apple iTunes ve Spotify gibi uygulamalar da dahil olmak üzere Microsoft Edge, Microsoft Office ve Store'da bulunan diğer her şeyi çalıştırabilirsiniz.

Bir iPhone veya iPad'deki Apple'ın iOS işletim sistemine benziyor, bu da sadece App Store'dan uygulama yüklemenize izin veriyor. Ancak S Modu sizi Microsoft Mağazasında bulunan Windows uygulamalarıyla sınırlar.

S Modu İsteğe Bağlı

Windows 10'un S Modu isteğe bağlıdır. Çoğu Windows 10 PC, yazılımı her yerden çalıştırmanızı sağlayan standart Windows 10 Home veya Windows 10 Professional işletim sistemlerine sahiptir. S Mode ile birlikte gelen bilgisayarlar, ürün özelliklerinde “S Modunda Windows 10 Home” veya “S Mode'da Windows 10 Professional” kullanacaklarını söyleyecektir.

S Modunda bir bilgisayar satın alsanız bile S Modunu ücretsiz bırakabilirsiniz. Bir şeye mal olmaz, ancak tek seferlik bir karardır – PC'yi S Modundan çıkardığınızda, S Moduna asla geri koyamazsınız.

Microsoft'un bunu neden tek yönlü bir işlem yaptığını bilmiyoruz. Ama Microsoft'un yaptığı buydu.

S Modunu Kullanıyorsanız Nasıl Kontrol Edilir

Ayarlar> Sistem> Hakkında'ya gidip S Modu'nu kullanıp kullanmadığınızı kontrol edebilirsiniz. Hakkında sayfasında, “Windows Özellikleri” bölümüne gidin.

“S modunda” kelimelerini Edition girişinin sağında görüyorsanız, S Mode PC kullanıyorsunuz. Eğer yapmazsanız S Modunu kullanmıyorsunuz.

S Mode ile bir PC Almalı mıyım?

S Mode'dan ayrılmanın kolay ve özgür olması nedeniyle S Mode ile birlikte gelen bir Windows 10 PC satın almak için dezavantaj yok. S Modunu istemiyor olsanız bile, kolayca değiştirebilirsiniz.

Örneğin, Microsoft Yüzey Dizüstü bilgisayarını yalnızca S Modunda satmaktadır. Ama bu iyi – standart bir Windows işletim sistemi çalıştıran bir Yüzey Dizüstü Bilgisayarı istiyorsanız bile, sadece satın alabilir ve S Mode'dan ücretsiz olarak alabilirsiniz.

PC'yi S Modunda Kullanmalı mıyım?

S Modu sınırlı geliyor, ve işte bu nokta. Basit bir Microsoft Edge web tarayıcısına, Word gibi Microsoft Office uygulamalarına ve Microsoft Store'da bulunan başka bir şeye ihtiyacınız varsa, S Modunda PC'yi kullanmayı denemelisiniz. S Modu kısıtlamaları, kötü amaçlı yazılımlara karşı ek koruma sağlar.

S Modunda çalışan PC'ler, genç öğrenciler, sadece birkaç uygulamaya ihtiyaç duyan iş bilgisayarları ve daha az deneyimli bilgisayar kullanıcıları için de ideal olabilir.

Tabii ki, Mağazada mevcut olmayan bir yazılıma ihtiyacınız varsa, S Modu'nu terk etmeniz gerekir. Ama S Mode'da PC'yi bir süre kullanmayı deneyebilir ve sizin için ne kadar iyi çalıştığını görebilirsiniz. S Modunu herhangi bir noktada bırakabilirsiniz.

Unutmayın: S Modunu istediğiniz zaman bırakabilirsiniz, S Mode'dan ayrılma seçiminiz kalıcı bir karardır. S Modu'nu terk ettikten sonra, PC'yi asla S Moduna geri sokamazsınız. Standart bir Windows 10 Home veya Windows 10 Professional işletim sistemi kullanacaktır. Bununla birlikte, uygulamaların yalnızca herhangi bir Windows 10 PC'de Mağazadan izin vermeyi seçebilirsiniz.

S Modundan Nasıl Çıkılır?

S Modundan çıkmak için, PC'nizde Store uygulamasını açın ve “S Modunu Kapat” seçeneğini arayın. Mağaza, S Mode'unuzu PC'nizden çıkararak size rehberlik edecektir.

S Modu Windows 10 S'den Nasıl Farklı?

Nisan 2018 Güncellemesinden başlayarak, Windows 10'un “S Modu”, Windows 10 S'nin yerini alıyor. Windows 10 S, benzer şekilde çalıştı, ancak teknik olarak “mod” yerine Windows 10'un ayrı bir “sürümü” idi.

Windows 10'un çoğu sürümü S Moduna yerleştirilebilir. PC'leri S Modunda Windows 10 Home veya S Mode'da Windows 10 Professional ile satın alabilirsiniz ve kuruluşlar S Modunda Windows 10 Enterprise'ı kullanabilir. Ancak, sadece bir PC üreticisi S Moduna yerleştirebilir. Çoğu Windows 10 PC, S Modunda gönderilmez.

Microsoft ayrıca, herhangi bir ek para harcamadan Windows 10 S Modu'nu bırakmanıza izin verir. Dolayısıyla, Microsoft Mağazasında bulunmayan bir yazılıma ihtiyacınız varsa, herhangi bir para harcamadan alabilirsiniz. Microsoft, Windows 10 S'den ayrılmak için 50 dolarlık bir ücret planladı.

Windows 10 S'deki mevcut PC'ler, S Modunda Nisan 2018 Güncelleştirmesi'ni yüklediklerinde Windows 10 Professional'a dönüştürülecek.

İLGİLİ: Windows 10 S nedir ve nasıl farklı?

ARM hakkında Windows 10 Nedir?

Microsoft şimdi ARM işlemcileri kullanan Windows 10 PC'leri gönderiyor. Bu bilgisayarlarda, geleneksel 32 bit Windows yazılımlarını çalıştırmaları için bir emülasyon katmanı bulunur.

Bu ARM PC'ler S Modunda gönderilebilse de, S Modunu bu PC'lerde ücretsiz olarak bırakmayı da seçebilirsiniz. Bu zorlu uygulamalar ve oyunlar emülasyon katmanında iyi performans göstermese de, 32-bit masaüstü uygulamalarını her yerden kurmanıza izin verir.

Microsoft'un kendi Yüzey Dizüstü Bilgisayarı gibi birçok S Modu PC’nin Intel işlemcileri var. S Modunda her türlü donanıma sahip bir bilgisayar yapılandırılabilir ve ARM PC'lerde Windows 10'un S Modunu kullanması gerekmez.

İLGİLİ: Windows 10 ARM üzerinde nedir ve nasıl farklı?

Görüntü Kredisi: Microsoft