Sabit Sürücünüzü Temizlemek için Windows 10'un Yeni “Serbest Boş Alan” Aracını kullanın

Windows 10, bilgisayarınızda disk alanı boşaltmak için yeni ve kullanımı kolay bir araç içerir. Geçici dosyaları, sistem günlüklerini, önceki Windows kurulumlarını ve muhtemelen ihtiyacınız olmayan diğer dosyaları kaldırır.

Bu araç Nisan 2018 Güncellemesinde yeni. Eski Disk Temizleme yardımcı programına benzer şekilde çalışır, ancak modern Ayarlar uygulamasının bir parçasıdır ve kullanımı biraz daha hızlıdır.

İLGİLİ: Her şey Windows 10'un Nisan 2018'deki Güncelleştirmesi, Şimdi Yeni

Bu yeni aracı bulmak için Ayarlar> Sistem> Depolama'ya gidin. Depolama Duyusu'nun altındaki “Şimdi Boş Alan İndir” bağlantısını tıklayın. Bu seçeneği göremiyorsanız, Nisan 2018 Güncelleme henüz bilgisayarınıza yüklenmemiş.

Windows, alanınızı boşaltmak için kaldırılabileceği gereksiz verileri PC'nizi otomatik olarak tarar. Eski Disk Temizleme aracından farklı olarak, bu ekran yalnızca gerçekten çıkartabileceğiniz verileri gösterir ve aynı zamanda hem Geri Dönüşüm Kutusu'nu hem de sistem verilerini eski Windows yüklemeleri gibi tarar.

Listede ilerleyin ve kaldırmak istediğiniz farklı veri türlerini kontrol edin. Windows, her bir veri türünü kaldırarak ne kadar yer açacağınızı gösterir. Bilgisayarınız düzgün çalışıyorsa, her şeyi buradan silebilirsiniz. Örneğin, “Windows yükseltme günlük dosyaları” ve “Sistem tarafından oluşturulan Windows Hata Raporlama Dosyaları” hem PC'nizde sorun yaşıyorsa yararlıdır. Her şey yolunda gidiyorsa, onları silmek için çekinmeyin.

Burada “Geri Dönüşüm Kutusu” seçeneğini işaretlerken dikkatli olun. Bu, Geri Dönüşüm Kutusu'ndaki silinmiş dosyaları siler. Bu seçeneği işaretlemeden önce Geri Dönüşüm Kutusu'ndan herhangi bir dosyayı kurtarmak istemediğinizden emin olun.

Nisan 2018 Güncellemesi gibi büyük bir güncellemeden sonra, burada “Önceki Windows yüklemeleri” girişini de göreceksiniz. Bilgisayarınız düzgün çalışıyorsa, bu dosyaları kaldırmak için çekinmeyin. Bu dosyaları kaldırdıktan sonra önceki Windows 10 güncellemesine geçemezsiniz, ancak Windows 10 gün sonra bu dosyaları otomatik olarak kaldırır. Bilgisayarınız düzgün çalışmıyorsa, önceki Windows sürümüne geri dönmek için bu dosyalara ihtiyacınız olacaktır.

Windows, ekranın en üstünde toplam alanın ne kadar boş olacağını gösterir. Seçtiğiniz verileri kaldırmak için “Dosyaları Kaldır” ı tıklayın.

Kaldırılacak verilerin ne kadar olduğuna bağlı olarak, Windows işlemi tamamlamak için birkaç dakika sürebilir.

İLGİLİ: Windows 10'un Depolama Duyusu ile Disk Alanını Otomatik Olarak Nasıl Yedeklerim?

Bir süredir Geri Dönüşüm Kutusu'ndaki eski geçici dosyalar ve dosyalar da dahil olmak üzere bazı veri türlerini otomatik olarak kaldırmak için Ayarlar> Sistem> Depolama Alanı'nda "Depolama Duyusu" seçeneğini etkinleştirebilmenize rağmen, Verileri “Şimdi Boş Alan” aracı olarak kullanır. Bunlar iki farklı araç.

Depolama Algılama özelliğinin otomatik olarak alanı nasıl boşaltacağını yapılandırmak için Ayarlar> Sistem> Depolama alanı altındaki “Alanı nasıl otomatik olarak açacağımızı değiştir” seçeneğini tıklayın.