Safari Battles Browser MacOS Mojave'de Parmak İzi ve İzleme

Safari yakında çevrimiçi gizliliğinizi daha iyi koruyacaktır. Yeni değişiklikler, web sitelerinin tarayıcınızı benzersiz bir şekilde tanımlamasını ve açık izniniz olmadan Facebook gibi sitelerden izleme komut dosyalarının yayınlanmasını engeller.

Parmak izi korumasını bile fark etmeyeceksiniz, ancak sizi takip etmeyi daha da zorlaştırıyor. Web siteleri, basitleştirilmiş sistem yapılandırma bilgilerini ve yalnızca standart macOS sistem yazı tiplerini görecektir. Safari artık eski tarayıcı eklentilerini desteklemiyor.

Web sitelerindeki bazı izleyiciler, tarayıcınızı benzersiz bir şekilde tanımlamak, sizi takip etmelerine ve birden çok web sitesinde kişiselleştirilmiş reklamlar sunmalarına olanak vermek için tüm bu bilgileri kullanır. Bu tür parmak izi, çerezlerinizi temizleseniz bile çalışır. Safari'nin yeni kısıtlamaları, web sitelerinin Mac'inizi benzersiz bir şekilde tanımlamasını zorlaştıracaktır.

Safari, izleme düğmelerini de (örneğin, Facebook'tan) web sitelerine yüklemeyi açıkça engelleyene kadar engeller. Facebook özelliklerini bir web sitesinde kullanmak istiyorsanız, Facebook.com'un çerezlerinize ve web sitesi verilerinize erişmesini isteyip istemediğinizi soracaksınız. Bu erişime izin vermezseniz, Facebook, göz atma sırasında Facebook'ta oturum açmış olsanız bile, göz atma etkinliklerinizi çevrimiçi olarak izleyemez.