Sahte Facebook Sayfasını Nasıl Noktalarım

Orada bir sürü sahte Facebook sayfası var. En iyi ihtimalle zamanınızı harcarlar ve belki de bazı reklamları satmaya çalışırlar. En kötüsü, sizden para ve kişisel bilgi aldatmaya çalışırlar. İşte onları nasıl tespit edersiniz.

Sahte Facebook sayfaları büyük bir problemdir. Bu ayın en büyük Black Lives Matter Facebook sayfasının aslında Avustralya'da, adında bir alan adı ve bir de Facebook sayfası olan bir hobi olarak satın alan ve satan Ian adlı beyaz bir adam tarafından çalıştırıldığı ortaya çıktı. Dolandırıcılık yarışmalarından, meşru medya kuruluşlarını taklit etmeye kadar her şeyi yapan milyonlarca insan var, bu yüzden baktığınız bir sayfanın sahte olup olmadığını anlayabileceğiniz bazı yollara göz atalım.

Sayfa Doğrulandıysa Bakın

Halka açık kişilerin, medya şirketlerinin ve markaların Facebook sayfaları doğrulanabilir. Bu, Facebook'un sayfanın iddia ettiği kişileri temsil ettiğini doğruladığı anlamına gelir. Hemen her meşru sayfa, bunu yapmak için zaman ve çaba harcar. Örneğin, gerçek Southwest Airlines Facebook sayfası doğrulandı. Bunu, sayfanın adının yanındaki mavi işaretle görebilirsiniz.

Öte yandan, sahte Southwest sayfaları doğrulanmadı. Mavi bir kene yok.

Doğrulama mükemmel bir test değil, ama yine de oldukça iyi. Çoğu büyük marka ve medya kuruluşu doğrulandı. Sorun şu ki sadece büyük markalar ve medya şirketleri doğrulanabilir; Daha küçük markalar uygun değildir. Facebook, birisinin doğru belgeleri (gerçek veya sahte) ile bir istek gönderirse de hata yapabilir. Sitemizin telif hakkını ihlal eden bir marka olan How-To Geeek'i doğruladılar ve geri almak için bir şikayette bulunmak zorunda kaldık.

İsmi Yakından Kontrol Edin

Facebook, ticari markaları ihlal eden sayfaları vurmak için oldukça hızlıdır. Bu, Facebook sayfalarının çevrimiçinde kalmak istiyorsa aldatıcı bir çözüm kullanması gerektiği anlamına gelir. Bu sahte Southwest Airlines sayfası bir ders kitabı örneğidir.

Adına bakarsanız iki şey fark edeceksiniz:

  • “Güneybatı” yerine “Güney Batı” yazılmıştır.
  • Havayollarının sonunda bir “.” Var.

Bu iki numara, meşru markaların kimliğine bürünmeye çalışan Facebook sayfalarıyla inanılmaz derecede yaygın. Kasten ve ustaca ismini yanlış yazarak ya da sonunda bir periyot ekleyerek, çok yakından bakmayan rasgele insanları kandırırken Facebook'un filtrelerini engelleyebilirler.

How-To Geeek sayfası ile aynı şey. Çok yakından bakmamış olsaydınız, muhtemelen isimdeki fazladan “e” yi fark etmezdiniz.

Sayfa için Liste Kategorisine bakın

Sahte Facebook sayfalarının genellikle gerçek renklerini gösterdiği başka bir yer ise sayfa kategorisi listelemedir. Bazı kategoriler, sayfanın kullanıcı tarafından kolayca kontrol edilebilen adresler ve telefon numaraları gibi birçok gerçek bilgiyi sağlamasını gerektirir. Sahte sayfaların gönderilmesi için bu bilgilere sahip olmayacak.

Gerçek Southwest Airlines sayfası, Seyahat Acentesi olarak listelenmiştir. Havayolu veya seyahat şirketi gibi bir şey de şüpheli olmazdı. Bununla birlikte, sahte sayfalar hem Topluluklar olarak listelenir (ki bu sahte Facebook sayfaları için bir go-to kategorisi gibi görünüyor).

Bir Facebook sayfasının kategorisi olması gerektiğini düşündüğünüzle uyuşmuyorsa, sayfanın sahte olması için iyi bir şans vardır.

Sayfanın Yayınladığı Ne Tür İçeriği Kontrol Edin

Bir sayfanın sahte olduğu en büyük hediye, adı veya doğrulanmış olup olmadığıdır; Gönderdiği içerik türüdür. Gerçek Southwest Airlines sayfası gönderileri, çalışanları hakkında iyi haberler veriyor.

Sahte biri, gerçek olamayacak kadar iyi görünen yarışmalarla ilgili yazılar yayınlıyor. Neredeyse kesinlikle kişisel verilerinizi toplamak için tasarlanmış bir aldatmaca.

Benzer şekilde, sahte bir Facebook sayfası bir haber kuruluşunun veya politik grubun kimliğine bürünüyorsa, belirli bir bakış açısı ile düzgün bir şekilde hizalanan veya kuruluşun normal olarak ifade ettiği görünümlere karşı bir karşı koyma yapan videolar yayınlama olasılığı yüksektir. Otantik görünen sahte haber raporları oluşturmak çok kolay ve Facebook sayfaları şu anda İrlanda'da tartışmalı bir referanduma kadar çalışıyor.

İLGİLİ: Aptal Geek Tricks: Bir Web Sayfası Ekran Görüntüsü Nasıl Sahte Edilir (Photoshopsuz)

Sayfalar Bağış İstiyorsa Şüpheli Olun

Bir çok sahte Facebook sayfası da büyük krizlere veya siyasi olaylara tepki olarak ortaya çıkıyor. Sahte Siyah Lives Matter sayfası 100.000 $ 'dan fazla bağış topladı. İnsanların bir Avustralya banka hesabında sonuçlanan bir davaya destek verdiklerini düşündükleri çok para var.

Bağış talep eden meşru Facebook sayfaları olsa da, bağışta bulunmadan önce talepte bulunduklarını doğrulamak için fazla dikkatli olmalısınız. Belli bir organizasyona veya nedene vermek istiyorsanız, Facebook üzerinden değil, resmi web sitesi üzerinden yapmaktan daha iyidir. Bir Facebook sayfasını meşru bir web sitesinden daha yapmak çok daha kolay.

Facebook'un büyük bir sahte sayfa sorunu var. İnsanların sahte sayfalar oluşturması, Facebook'un onları polise vermekten çok daha kolay. Umarım, sahte Facebook sayfasının neye benzediğine dair daha iyi bir fikrin var.