Sahte Yorumlar, Çevrimiçi Olanı Nasıl Yönetiyor?

Maryna Pleshkun/Shutterstock

Sahte incelemeler her yerde çevrimiçidir ve muhtemelen bazı satın alımlarınızı etkilemişlerdir. Sahte incelemeler olumlu ya da olumsuz olabilir ve açıkça etik dışı ve zararlı oldukları açıktır. Ancak, e-ticaret ve çevrimiçi platformlarda daha büyük bir sorunun belirtisidir.

Altın Ağırlığı Değerinde

E-ticaret dünyasında, değerlendirmeler başarı veya başarısızlığın en iyi işaretidir. Tabii ki, iyi eleştirilerden oluşan bir seri, bir ürünün iyi sattığını ve insanların bundan zevk aldığını gösteriyor, ama bundan daha fazlası. Yorumlar, reklamın nihai şeklidir.

İyi değerlendirmeleri olan işletmeler çok fazla para kazanır. Amazon ve Yelp gibi web sitelerinde, iyi değerlendirmeleri olan ürünler ve sayfalar, arama sonuçlarının en üstünde görünür. Kullanıcılara ilgi alanlarına göre teklif edilir ve hatta e-posta kampanyalarına gönderilir veya “Amazon'un Seçimi” gibi etiketlerle işaretlenir.

Maruz kalma satışları garanti etmese de, iyi yorumlar yapar. BrightLocal'ın yaptığı bir araştırmaya göre, insanların% 84'ü arkadaşlarına güvendikleri kadar çevrimiçi incelemelere de güveniyor. Bu inanılmaz bir istatistik çünkü bir yabancı tarafından kötü yazılmış 50 kelimelik bir derlemenin, güvendiğiniz birinden olumlu bir öneri kadar tutabileceğini öne sürüyor. Temel olarak, işletmelerin iyi incelemelerden elde ettiği risk ve pozlama, güçlü bir e-ticaret formülü oluşturur.

Bazı açılardan, bu formül biraz fazla kolay hissediyor. Fakat aslında, sömürülmesi kolay, oldukça rekabetçi bir pazar yaratıyor. İyi gözden geçirilmiş işletmeler rakipleri kolayca gölgede bırakabilir ve hatalı incelemeleri olan ürünler veya sayfalar web sitelerinden gelen algoritmalar tarafından müşteriden gizlenir.

Bu mantıklı. Açıkçası, Amazon ve Yelp, web sitelerini berbat ürünlerle ilişkilendirmenizi istemiyor. Ancak kötü yorumlar, saygın bir işi, özellikle de piyasada bir yer bulmakta zorlanan küçük veya yeni bir şirketi tamamen bozabilir.

Muhtemelen bunun nereye gittiğini anladınız. İşletmeler ayakta kalmak için iyi yorumlara ihtiyaç duyarlar, bu yüzden sahte değerlendirmeler yazmaları için insanlara ödeme yaparlar.

Yine de bu sahte yorumları kim yazıyor?

Robotlar veya yapay zeka sahte incelemelerin çoğunu yapmaz; Gerçek insanlar yapar. Amazon gibi web sitelerinin bot etkinliğini yakalama konusunda oldukça başarılı oldukları anlaşılıyor ve bot tarafından yazılmış incelemelerin çoğunun ağrılı bir başparmak gibi çıkmasına yardımcı oluyor (AI tarafından yazılmış yorumları yakalayabilen Fakespot gibi web siteleri bile var).

Antonov Roman/Shutterstock

Ancak diğer çevrimiçi polislik biçimleri gibi, sahte incelemeler de manuel olarak yapılır. Genellikle, bir web sitesi basitçe “asılsız” görünen incelemeleri hedefler. Örneğin, Yelp etkin olmayan hesaplar tarafından kötü yazılmış yazılı yorumları veya açıkça bir bot tarafından çalıştırılan hesapları alma eğilimindedir. Web sitesi ayrıca şüpheli incelemeleri bulmak için IP adreslerini kullanır. Idaho'daki bir restoranın Avustralya IP adresinden gelen 15 Yelp değerlendirmesi varsa, bir miktar dolandırıcılık olduğunu varsayabilirsiniz.

Bu nedenle, bazı sahte incelemeler için ödeme yapmak isteyen bir işletme iseniz, o zaman en iyi bahis Amazon ve Yelp gibi web sitelerinde aktif olan Amerikan sakinlerini bulmaktır. İdeal olarak, sahte eleştirmenleriniz kolayca bulunur ve yer fıstığı için yaklaşık 10 dakikalık bir iş çıkarmaya isteklidir. Serbest yazarların tasarıya uyduğu ortaya çıktı ve Upwork, Fiverr, Guru ve Freelancer.com gibi yalnızca işletmelerin, genellikle düşük ücretli işler için serbest yazarlar bulması ve işe alması için var olan web siteleri var.

Bir çok şirketin, bir pazarlama şirketi aracılığıyla sahte yorumcuları işe aldığını ve dolayısıyla bir aracının işe dahil olabileceğini unutmayın.

Serbest Web Siteleri Sahte İncelemeleri Kolaylaştırır

Bu serbest web siteleri yasadışı atıklar değildir. Kuralları var, moderatörleri var ve yönetim kurulunun tamamen üstünde. Ancak garip bir şekilde, sahte inceleme işleri bu web sitelerinin bazılarında hizmet şartlarını her zaman ihlal etmez.

En büyük serbest çalışma kurulu olan Upwork, hizmet açısından sahte incelemelerden açıkça söz etmiyor. Bunun yerine, web sitesinin hizmet şartları “yasa dışı faaliyet” ve “başka bir hizmetin, ürünün veya web sitesinin hizmet koşullarını ihlal eden” işleri geçersiz kılar.

Tahmin ettiğiniz gibi, sahte incelemeler Amazon'un, Yelp'in, Google'ın ve diğer web sitelerinin hizmet şartlarını ihlal ediyor. Ayrıca, büyük ölçekli bir sahte inceleme işi kolayca sahtekarlık olarak nitelendirilebilir. Sahte incelemeler Upwork'ün (ve diğer serbest kurulların) hizmet şartlarını açıkça ihlal etmese de, bu iki kural nedeniyle teknik olarak izin verilmez.

Şey, biraz boşluk var. Eğer iş ilanları işle ilgili belirsizliğini korursa, çalışanları hemen hemen her şey için işe alabilirler. Bir örneğe mi ihtiyacınız var? Upwork’de “Yelp” i aradım ve “deneyimli Yelp kullanıcıları” için belirsiz bir talepte bulunan bir iş buldum. Bu belirli işveren 65 yazar arıyor ve her birine 2 dolar ödemek istiyor. Acı bir şekilde açık bir sahte inceleme işi ve bir haftadan daha uzun bir süredir gönderildi.

Michal Chmurski/Shutterstock

İşletmeler sahte makale yazarları kiralamak için bir boşluk daha kullanırlar, ancak daha az yaygındır. Serbest meslek kurullarının çoğu, Amazon veya Google gibi başka bir web sitesinin hizmet şartlarını ihlal eden işleri yasaklar. Ancak Amazon'un kullanım koşullarına göre, işletmeler inceleme için ücretsiz ürünler dağıtmalarına izin verilir. Yelp gibi diğer web siteleri de benzer şekilde çalışmaktadır. Orada ücretsiz olarak yemek olsa bile yine de bir restoranı inceleyebilirsiniz. Bu nedenle, bir işveren yazarları incelemek için ücretsiz ürünler sunuyorsa, dolaylı olarak sahte incelemelere sponsor olabilir.

Bu kulağa hoş ve zahmetli geliyor, ancak çoğu işletme kötü ya da ılık değerlendirme karşılığında ürünlerini vermek istemiyor. Bu oyunu oynayan işletmeler potansiyel gözden geçirenlere iyi, ayrıntılı incelemeler için ekstra tazminat ödenmesi gerektiğini söylemektedir.

Sosyal Medyada Sahte İnceleme Sistemi de Var

Çoğu kişi sahte incelemeleri düşündüğünde, Amazon, Yelp veya Tripadvisor gibi web sitelerini düşünürler. Ancak, bu fenomenin (ve bir bütün olarak e-ticaretin) ne kadar geniş ve karmaşık olduğunu anlamak için, işletmelerin sosyal medyada “sahte incelemeler” sistemini nasıl kullandıklarına bakmak zorundasınız.

Reddit'e odaklanalım. Reddit'e aşina değilseniz, temelde akla gelebilecek her niş topluluğu içeren forum tabanlı bir web sitesidir. Tekne meraklıları, MMORPG hayranları, moda severler ve PC meraklılarına adanmış alt markalar var.

Bu topluluklar, Reddit'teki diğer alt dizinlerle birlikte, bir işletme için caziptir. Oyun klavyesi üreten bir şirket, ürünlerini Reddit'in PC Gaming forumunun tepesine çıkarmayı başarırsa, markasını etkin bir şekilde 1,2 milyon kişisel bilgisayar kullanıcısına tanıtıyorlar. Ek olarak, söz konusu klavye şirketi tarafından iyi gizlenmiş bir Reddit yazısı, sert bir oyuncu tarafından bir referans gibi görünebilir. Ve zaten bildiğimiz gibi, insanların% 84'ü, çevrimiçi incelemelere ve referanslarına, arkadaşlarına güvendikleri kadar güvenir.

Peki Reddit forumunun tepesine nasıl çıkacaksınız? Pekala, Reddit'teki çok fazla yükseltme içeren içerik, Amazon'daki iyi incelenen ürünlerin daha fazla poz almasına benzer şekilde daha fazla poz alıyor. Tersine, Reddit içeren yayınlar, web sitesinin algoritmaları tarafından kullanıcılardan gizlenir. Doğal olarak, BoostUpvotes gibi bir siteden artı satın alabilirsiniz. Muhtemelen bir bot hesabı ordusunun bu önyükleme ve yorumları yaptığını varsaymakla birlikte, Amazon ve Yelp'teki sahte incelemeler gibi manuel olarak da yapılırlar.

İşletmelerin pazarlama amacıyla Reddit kullandığını düşünmüyorsanız, Google "Reddit'te nasıl pazarlanır" veya "Ürünümü Reddit'te nasıl satarsınız?" Dreamgrow'un “Nasıl Kullanılır” gibi bazı ilginç rehberlerle karşılaşırsınız Ürün Pazarlama Stratejinizdeki Reddit. ”Bir pazarlama rehberi“ Yasaklanmaktan Kaçının ”ve“ Gerçek Hisseden Bir Profil Oluşturun ”gibi ayrıntılı bölümlere sahip olduğunda, etik dışı ticari uygulamalar alanına girdiğinizi bilirsiniz.

Sahte inceleme e-ticaret makinesi sosyal medya sayfalarına yöneldi ve bu biraz garip. Yanıltıcı ve etik dışı iş uygulamalarının internete girdiğinin ve işletmelerin çevrimiçi dünyadaki pazar payını korumak için çaresiz olduklarının bir işareti.

Sahte Yorumlar, Kartopu Etkisinden Yararlanın

Web sitelerinin iyi incelemeleri olan ürünlere ve içeriğe daha fazla maruz kaldıklarını ve kötü derecelendirilmiş içeriği gizleme eğiliminde olduklarını biliyoruz. Ancak Amazon ve Reddit gibi siteler size her zaman en yüksek oy alan içeriği gösteremez; yeni ürünlerin ve direklerin zirveye çıkma yollarını bulabilmeleri gerekir.

Bir Amazon ürününün veya Reddit gönderisinin başarısı neredeyse tamamen ilk birkaç incelemeye bağlı. Web sitesi algoritmaları, iyi bir incelemeye sahipse, ürünün veya gönderilerin başarı şansını artıran yepyeni bir postaya veya ürüne daha fazla önem verir. Bunun tersine, yepyeni bir yazı veya kötü eleştirilere sahip bir ürün gizlilik içine düşecek ve başarısızlıkla sonuçlanacak. Buna kartopu etkisi denir.

Kartopu efekti, taze, yeni içeriği popülerliğe sokmanın kolay bir yoludur. Ayrıca, kötü içeriği ve kötü ürünleri ayıklamanın kolay bir yoludur. Ancak, işte sorun – tanınmış bir şirket tarafından üretilse bile, yepyeni bir ürünün herhangi bir inceleme alması zor. Bu kartopu efekti temel olarak sahte incelemeler için para ödeyenleri – veya Reddit durumunda sahte kazançları – ödüllendirir.

Syda Productions/Shutterstock

Romantik bir roman yazmayı yeni bitmiş gibi yapalım. Amazon'un Kindle mağazasına koydun, ama pek iyi değil. Birkaç indirme alır ve tek bir üç yıldızlı incelemeye sahiptir. Doğal olarak, romanınız popüler olmayan kendi kendine basılan kitapların bataklığına geçti ve sizden işten tek bir dolar kazanmadınız.

Ancak, kitabı 20 sahte inceleme ile yeniden yayınlamaya karar verirseniz ne olur? Amazon bunu müşterilere önerebilir. Diğer kitapların altındaki “benzer” kutusunda veya pazarlama e-postalarında görünebilir. Kitabınız bazı arama sonuçlarının en üstünde yer alabilir ve yeterli satış yaparsanız, eskiden başarısız olan romantizm romanınız en çok satanlar listesine girebilir.

Bu vahşi bir "what-if" senaryosuna benziyor, ama çok oluyor. Kartopu etkisi, bir ürünün başarısına o kadar ayrılmaz ki, gerçek bir saçmalıkla dolu olan kitaplar, Amazon'un En Çok Satanlar listesinin en üstüne – bazı sahte incelemelerin de yardımıyla – tırmanabiliyor. Tahmin edebileceğiniz gibi, meşru ve yetenekli yazarların bile, özellikle benzer kitaplara sahip yazarlar, başarı için sahte incelemelere güveniyorlarsa, poz elde etmek için Amazon algoritmalarını oynamalıdır.

Ayrıca Kötü Hissediyorsan Kötü Yorumları Alabilirsin

Negatif bir ürün incelemesini okuduktan sonra bu tuhaf rahatlama hissini (veya hayal kırıklığını) hiç hissettiniz mi? Sanki bu şeyi almak istedin, ama bir inceleme yüzünden kurşun attığını biliyorsun. Belki de kurşun atlatmadın. Belki de sahte bir inceleme tarafından yönlendirildiniz.

Kötü yorumlar, hoşlanmadıkları ve aşağı oylar, bir ürünün zaman ayırmaya değmeyeceğini size söyler. Ancak, iyi incelemeler gibi kötü eleştiriler de web sitelerinin maruz kalma algoritmalarını etkiler. Amazon'daki bir ürün veya Reddit'teki bir yayın kötü eleştirilere sahip olduğunda, gizlice gizlenir ve arama sonuçları aracılığıyla kullanıcılara önerilmez. Tersine kartopu etkisi gibi. Kulağa ne kadar garip geliyorsa rakipleri incitmek için kötü yorumlar alabilir, puanları düşürebilir ve beğenmeyebilirsiniz. Bu uygulama o kadar yaygındır ki, olumsuz sınıf eleştirilerini “sınıf” ile nasıl ele alacağınızla ilgili çevrimiçi kılavuzlar vardır.

Bu etik dışı kötü inceleme tekniği, özellikle Amazon'daki bir iş için yıkıcı olabilir. Web sitesi ciddi bir sahte sorunla uğraşıyor, bu nedenle alıcıları sahtekarlıktan korumak için birkaç otomatikleştirilmiş sistem bulunuyor. Bir ürün kısa sürede çok fazla kötü eleştiriler alırsa, o ürünü satan kişi Amazon'dan askıya alınacaktır. Otomatik olarak.

Rawpixel.com/Shutterstock

The Wall Street Journal'ın büyüleyici bir videosunda, Çinli işletme sahipleri sahte incelemelerin onları nasıl sabote ettiğini anlatıyor. Kara Cuma gibi önemli iş günlerinde, agresif işletmeler rakiplerini Amazon'dan askıya almaya çalışıyor. Bir sürü kötü sahte değerlendirme alacaklar ve geçici olarak piyasaya hakim olacaklar.

Bu teknikler fena halde etik dışıdır ve sahte inceleme statükosunu güçlendirirler. Bir işletme sahte incelemeye sabote edildiğinde, hemen geri çekilmek zorundadır. Aksi takdirde, işten çıkabilirler. Bir işletme nasıl hızla geri dönebilir? Peki, iyi ürün incelemeleri bırakmak için yazarlara ödeme yapabilir!

Sahte Yorumlar Büyük Bir Sorunun Belirtidir

Suçlama oyununda yakalanmak kolaydır. Sahte incelemeler, pek çok hareketli parçaya sahip, önemli ve etik olmayan bir işi oluşturur. Ancak, iş sahiplerine, yazarlara, pazarlama şirketlerine, serbest çalışma kurullarına veya Jeff Bezos'a parmağınızı göstermeden önce, sahte incelemelerin daha büyük bir sorunun belirtisi olduğu görüşünü düşünün.

E-ticaret tamamen maruz kalma ile ilgilidir. Pozlama-ticaret diyebilirsin. Bir işletme, çevrimiçi varlığını koruyamazsa başarısızlıkla sonuçlanır. Çoğu çevrimiçi maruz kalma, kartopu efekti gibi algoritmalarla doğrudan ilgili olduğu için, işletme sahipleri toprağa çarpmak ve en küçük hatalardan bile kaçınmak zorunda kalıyorlar. Ve bu noktada, sahte incelemelerden kaçınmak için etik karar, herhangi bir işletme için ölümcül bir hata bile olabilir.

Şu an sahip olduğumuz ifşa ticaret altyapısı ile sahte incelemeler statükonuzdur. Dolandırıcılığı norm olarak kabul etmeli miyiz? Hayır tabii değil. Ancak, çevrimiçi platformlar incelemeye dayalı iş modelini yeniden düşünmedikçe, sahte incelemeler görmeye devam edeceğiz.