Samsung TV'de Hareket Yumuşatma Nasıl Devre Dışı Bırakılır

Samsung

Daha yeni Samsung TV'lerde bir hareket yumuşatma biçimi olan “Auto Motion Plus” adı verilen bir özellik vardır. Hareket yumuşatma, bir TV'nin görüntüsünü çok pürüzsüz ve bazen biraz garip hissettirmek için yaygın olarak sevilmez.

Yine de “Auto Motion Plus” Nedir?

Auto Motion Plus, izlediğiniz içeriğin kare hızını artırarak çalışır. ABD'deki çoğu TV saniyede 24 veya 30 kare (fps) olarak çekilir, ancak neredeyse tüm TV'ler 60fps veya 120fps'de yenilenir. Bu nedenle, hareket yumuşatmanın ardındaki fikir, ekstra enterpolasyonlu çerçeveler ekleyerek TV'nizin düşük kare hızındaki 30fps içeriğini yüksek yenileme oranlı ekranların pürüzsüzlüğüne yaklaştırmasıdır.

Sorun şu ki, insanlar yıllarca o kadar aşina hale geldi ki, belirli türdeki medyaları (filmler ve TV şovları gibi) 24 ya da 30 fps'de izleyerek daha yüksek bir kare hızında izlemekten tuhaf geliyor. Filmler artık film gibi hissetmiyor. Yüksek yenileme hızları çok daha "gerçek" görünüyor ve sizi bir filmin daldırmasından çekebilir. Spor ve oyun gibi şeyler için sorun değil, ancak diğer içerik üzerinde tuhaf etkiler yaratabilir. Ayrıca, ekstra kareler genellikle oldukça bulanık veya doğrudan yanlış.

İLGİLİ: Yeni HDTV'min Resmi Neden Hızlandırılmış ve “Pürüzsüz”?

Nasıl Kapatılır?

Samsung

Devre dışı bırakma seçeneği çoğu Samsung TV'deki Resim seçeneklerinde ve muhtemelen “Uzman Ayarları” altında olmalıdır.

Samsung

Bu, “Auto”, “Off” ve “Custom” seçenekleriyle bir açılır menü açar. Tamamen “Kapalı” ile kapatabilir veya “Özel” seçeneğinin altındaki ayarları yapabilirsiniz.

Ayarı bulmakta sorun yaşıyorsanız, farklı bir menü altında olabilir, bu nedenle çevrimiçi bulabileceğiniz TV'nizin kullanım kılavuzuna bakın.