SD Express Nedir ve Ne Kadar Daha Hızlıdır?

SD Association

SD kartlar daha büyük ve daha hızlı hale gelmek üzere. Yeni SD Express standardı, maksimum kapasiteyi ve hızı önemli ölçüde artıracak. SD Express kartlar mevcut donanımınızla geriye dönük uyumludur, ancak maksimum hızlar için yeni bir donanıma ihtiyacınız olacaktır.

SD Kartlar Mevcut Sınırlarına Ulaşıyor

3D kameralarda, aksiyon kameralarında, daha güçlü akıllı telefonlarda, DSLR kameralarda, tabletlerde, video oyun konsollarında ve hatta otomobillerde SD ve microSD kartları kullandığımızdan, daha hızlı okuma ve yazma hızlarının yanı sıra depolama alanı için gittikçe artan talepler var. .

SanDisk geçtiğimiz günlerde dünyanın en hızlı 1 TB microSD kartı adını verdiğini duyurdu ve 160 MB / s okuma hızı verdi; bu, “3 dakikadan kısa sürede 1000 yüksek çözünürlüklü fotoğraf ve 30 dakika 4K video (24 GB) aktarımı” için yeterliydi. Bazı kartların depolama kapasitesi daha düşüktür, ancak 300 MB / s'de doğru hızlara sahip Delkin 128 GB microSD kart gibi daha yüksek yazma hızları vardır. Ancak üreticiler halihazırdaki standartların sınırını zorluyorlar. Örneğin, SDXC için teorik limit 2 TB'dir.

SD Kartlar Daha Yüksek Hızlar İçin SSD Protokolleri Alıyor

SD Association

PCIe (Periferik Komponent Interconnect Expres) ve NVMe (Uçucu Olmayan Bellek Ekspresi) protokollerinin eklenmesiyle, SD kartların 1 TB SanDisk kartlarının altı katından daha hızlı olan 985 MB / s yeni bir teorik sınırı olacaktır. PCIe ve NVMe size tanıdık geliyorsa, bunun nedeni bir süredir SSD'ler için kullanılmış olmalarıdır ve SD Express kartları çıkarılabilir yarıiletken sürücüler olarak görev yapabilir.

SD Association, bu yeni hızların süper yavaş harekete, 8K videoya izin vereceğini ve dijital fotoğrafçılar için nimet olacak ham sürekli çekim modunu destekleyeceğini söylüyor. Ek olarak, PCIe 3.1 dahil edilerek SD Express kartları, onlardan önce gelen kartlardan daha az güç tüketebilir. Teoride, bunun ne kadar belirsiz olduğu, mobil ürünlerde daha iyi pil ömrüne katkıda bulunmalıdır.

Genel olarak, yeni test ekipmanı ve geliştirme süreçlerine ihtiyaç duyulmaması gerektiği için mevcut teknolojilerin kullanılmasının benimsenmesini hızlandıracağı düşünülüyor. Üreticiler katı hal sürücüleri oluşturmaktan zaten bildiklerini kullanırlar.

Depolama Kapasiteleri de Artıyor

SD Association

Geçişin bir parçası olarak, SD ve microSD kartlar büyük bir artış görüyor ve üst limiti 2 TB'den 128 TB'a çıkarıyor. 2 TB'den büyük kartlar, SDHC ve SDXC kategorilerine eklenerek SDUC olarak işaretlenecektir.

Her zaman olduğu gibi, okuma ve yazma hızları depolama kapasitesinden ayrı olduğundan, SD Express olarak işaretlenmiş ve daha hızlı yazma hızına sahip SDHC ve SDXC kartlarını göreceksiniz. Tüm bu avantajlar hem SD hem de microSD kartlara geliyor ve SD Express kartları önceki cihazlarla geriye dönük olarak uyumlu.

Geriye Uyumludurlar, Ama Siz Hızı Kaybedersiniz

Bu şaşırtıcı hızın bir kısmı, SD Express (ve SD UHS-ii) kartlarında bulunan yeni bir pin sırasından kaynaklanıyor. Ne yazık ki, bu, mevcut cihazlarınızın bu pimleri kullanamayacağı, gerekli donanıma sahip olmadığı anlamına gelir. Ancak, SD Derneği’ne göre, ilave depolama alanını hala alacaksınız.

Dernek onu beyaz tahtasında açıkladığında, “kart ve cihaz en iyi performansa ulaşamayabilir, ancak tüketici tüm içeriğe erişebilecek. SD Express, yeni kartlarını, mevcut SD arayüzü sayesinde piyasada mevcut milyarlarca mevcut üründe kullanma yeteneğini koruyarak sürdürmektedir. ”

Ne Zaman Bir Satın Alabilirim ve Ne Kadar Mal olacak?

Mağazalarda henüz “Express” marka markalı microSD kartlar bulunmamaktadır. Bu standardı denetleyen endüstri grubu olan SD Association, 25 Şubat 2019 tarihinde Mobil Dünya Kongresi 2019'da yeni microSD Express standardını açıkladı. Yeni SD 7.1 şartnamesinin bir parçası. SD Express standardı, SD 7.0 spesifikasyonunun bir parçası olarak 26 Haziran 2018'de tekrar açıklandı.

SD Association, microSD Express kartlarının donanım üreticilerinden alınabileceği ve piyasaya Haziran ayındaki açıklanmasından bu yana piyasada herhangi bir SD Express kartının görünmediği herhangi bir lansman tarihi açıklamadı. Ne zaman müsait olduklarından, hangi üreticilerin onları yapacaklarından veya ne kadara mal olacaklarından emin değiliz. Ayrıca, bu yeni standarda uyumlu cihazların ne zaman daha yüksek hızlardan tam olarak yararlanabileceğini bilmiyoruz. Tek bildiğimiz standart olduğu ve cihazların bundan faydalanmak için en sonunda piyasaya sürülmesi gerektiği.