Sekmeleri Yönetmek İçin En İyi Chrome Uzantıları

Sayfaları çökertmek, performansı yavaşlatmak ya da geri dönmeniz gereken tek bir sekmeyi bulamıyorsanız muhtemelen sekme aşırı yüklenmesinin etkilerini hissediyorsunuz. Yine de Chrome kullanıyorsanız, tüm bu sekmeleri yönetmenize yardımcı olacak bazı harika uzantılar var.

Genel olarak, zorunda kalmayacağınız uzantıları kullanmamanızı öneriyoruz – gizlilik kabusu olabilirler. Ancak, Google Chrome'a ​​daha iyi sekme yönetimi çözümleri sunana kadar, 287 sekmesini aynı anda açık tutmaktan hoşlananlar, bizi aklımızı korumak için uzantılara güvenmek zorunda. Chrome'daki sekmeleri yönetmek için en iyi uzantılardan bazılarını hazırladık. Ayrıca, bu uzantıların bir tonu var (ve herkesin favorileri var). Listemizi, bildirilen gizlilik sorunları olmadan iyi bilinen uzantılara sakladık.

Hadi bir bakalım.

Büyük Askı: Sistem Kaynaklarınızı Koruyun

Great Suspender, sekmelerinizi yönetmenize veya düzenlemenize yardımcı olmaz, ancak tarama deneyiminizi önemli ölçüde artırmanıza yardımcı olur.

Chrome çok fazla RAM tüketir ve daha fazla sekme açtığınızda durum daha da kötüleşir. Chrome, diğer şeyler için ihtiyacınız olduğunda hafızayı boşaltırken oldukça iyi olsa da, birçok sekme açık olması, tarayıcınızda ve genel olarak PC'nizde performansı etkileyebilir.

Büyük Askı, tanımladığınız aralıktan sonra etkin olmayan sekmeleri otomatik olarak askıya alarak sizi bu sıkıntıdan kurtarır. Askıya alınan sekmeler tarayıcı penceresinde açık kalır, ancak hiçbir kaynak tüketmez. Askı çubukları başlık çubuğunda hafifçe karartılır.

Askıya alınmış bir sekmeye geçtiğinizde, tek bir tıklama ile tekrar yükleyebilirsiniz. Askıya alınmış bir sekme sayfasının nasıl göründüğü aşağıda açıklanmıştır.

Önemli bilgileri kaybetmemek için Büyük Askı, formlar gibi etkin bir metin girişine sahip sabitlenmiş sekmeleri ve sekmeleri askıya almaz. Ayrıca, belirli sekmelerin askıya alınmasını ve alan adlarının tümünü beyaz listeye eklemesini geçici olarak reddedebilirsiniz. Böylece, bu alanlardaki herhangi bir sayfa hiçbir zaman askıya alınmaz.

Büyük Askı'yı test etmeye karar verirseniz dikkatli olmanız gereken bir şey var. Onu Chrome'dan kaldırırsanız, mevcut askıya alınmış sekmeler kapatılır. Bu nedenle, bunları saklamak istiyorsanız önce bu sekmeleri tekrar yüklediğinizden emin olun.

Bir Sekme: Sekmeleri Askıya Al ve Yolundan Çıkar

OneTab, sekmeleri askıya almanıza ve tarayıcınızın bu kadar karmaşık olmamaları için onları yoldan çıkarmanıza olanak tanır. Great Suspender'ın yaptığı gibi sekmeleri otomatik olarak askıya almaz. Bunun gerçekleşmesi için adres çubuğunuzdaki uzantı düğmesini tıklamanız gerekiyor.

Bunu yaptığınızda, mevcut Chrome penceresindeki tüm sekmeler tek bir sekmeye taşınır ve bir liste olarak sunulur. Bir sekmede tekrar açmak için listedeki herhangi bir sayfayı tıklamanız yeterlidir. Ayrıca, yalnızca mevcut Chrome penceresini etkilemesi aslında oldukça hoş bir özelliktir.

Aynı pencerede daha fazla sekme açarsanız ve OneTab'ı tekrar etkinleştirirseniz, yeni sekmeleri, kaydettiğinizde bozulan aynı sayfada kendi gruplarına kaydeder.

Ayrıca, herhangi bir sayfada bağlam menüsünü kullanarak OneTab'a sekme gönderebilirsiniz. Bir sayfada herhangi bir yeri sağ tıklayın, “OneTab” girişinin üzerine gelin ve her türlü eğlenceli komutu göreceksiniz. Geçerli sekmeyi OneTab'a gönderebilir, geçerli olan hariç tüm sekmeleri gönderebilir veya tüm açık Chrome pencerelerinden sekmeler gönderebilirsiniz. Bu alandaki sayfaların OneTab'a gönderilmesini önlemek için geçerli alan adını bir beyaz listeye ekleme seçeneği de vardır.

OneTab'da arama seçeneği yoktur, ancak kayıtlı sekmelerinizi aramak için Chrome'un yerleşik arama özelliğini kullanabilirsiniz (sadece Windows'ta Ctrl + F veya Mac'te Command + F tuşlarına basın). Kayıtlı sekmelerinizi daha iyi düzenlemek için sekmeleri bir oturumdan diğerine sürükleyip bırakabilirsiniz.

OneTab'da da birçok paylaşım özelliği var. Benzersiz bir OneTab URL'si oluşturarak bireysel oturumları veya kaydedilmiş sekmelerinizi paylaşabilirsiniz.

OneTab'in tek dezavantajı, çevrimdışında otomatik yedeklemenin veya bulutun bulunmamasıdır. Bununla birlikte, kayıtlı sekmeleri manuel olarak bir URL listesi olarak yedekleyebilir ve hatta daha sonra içe aktarabilirsiniz.

Sekmeler Outliner: Bir Ağaç Yapısındaki Sekmeleri Askıya Al ve Gözat

Tabs Outliner bu listede ilginç bir giriş. Adres çubuğuna simgenin üzerine basarak etkinleştirin.

Bu, tüm açık sekmelerinizi, ait oldukları Chrome penceresine göre gruplandırılmış bir pencere açar. Sağa atlamak için listedeki herhangi bir sekmeyi çift tıklayabilirsiniz. Bu işlevsellik kendi başına uzun bir açık sekmeler listesinde gezinmek için oldukça kullanışlıdır. Sekmelerinizi daha iyi düzenlemek için sekmeleri (veya pencereleri) diğer oturumlara sürükleyip bırakabilirsiniz.

Ama bu sadece başlangıç.

İşaretçinizi listede bir sekmenin üzerine getirirseniz, birkaç seçeneğe sahip küçük bir pop-up etiketi görürsünüz.

Sekmenin adını düzenlemek için kurşun kalem simgesini tıklayın. Gerçek sekmeyi yeniden adlandırmak yerine, sekme adını düzenlemenize ve tanımlamanıza yardımcı olacak bazı metinlerle eklemenizi sağlar. Örneğin, bu sekmeye tekrar bakmak isteyebileceğimiz zamanı hatırlamamıza yardımcı olması için, adıma “Salı” adını ekledik.

Çöp sekmeyi tamamen kapatır ve X simgesi sekmeyi askıya alır. Bir sekmeyi askıya aldığınızda, başlık, Çıkışlar Penceresi penceresinde karartılır. Aşağıdaki resimde, soluk sekmeler askıya alınır, mavi metinli sekmeler açıktır ve beyaz metinli sekme, Chrome'da şu anda seçili olan sekmedir.

Aynı seçeneklere, işaretçinizi Sekmeler Anahat penceresindeki pencerenin üzerine getirerek de erişebilirsiniz. Bu, tüm pencereleri bir kerede tamamen kapatmanızı sağlar.

Ve işte en iyi kısım. Askıya alınmış bir sekmeyi açmak için çift tıklatmanız yeterlidir ve Sekmeler Anahat, sekmeyi orijinal bağlamında açar. Yani, örneğin, tüm askıya alınmış sekmelerden oluşan bir pencereniz varsa ve bunlardan birkaçını açtıysanız, tıpkı kendi orijinallerinde olduğu gibi, kendi pencerelerinde açılırlardı.

Tabs Outliner'ın herhangi bir paylaşım seçeneği yoktur, ancak tüm ağacı dışa aktarabilir ve dosyayı istediğiniz gibi paylaşabilirsiniz.

Otomatik yedeklemeler desteklenir, ancak ücretsiz sürümde bunlar seyrekdir. Ayrıca Google Drive'a manuel yedekleme de yapabilirsiniz. Ücretli sürüme ($ 15) yükseltirseniz, Tabs Outliner yerel ve bulut yedeklemelerini otomatik olarak yapar ve kaydedilmiş sekmelerinizi yönetmek için klavye kısayollarına da erişirsiniz.

Not : Sekmeleri askıya alabilen diğer uzantılarda olduğu gibi, sekmeler askıdayken Tabs Outliner'ı kaldırırsanız, bu sekmeler kapatılacaktır. Bu yüzden, kaldırmadan önce tüm sekmelerinizi yeniden yüklediğinizden emin olun.

Toby: Organize Kaydedilen Sekmeler ve Ekiplerle Paylaşın

Toby sadece sekmeleri organize etmekten biraz daha fazlası. Sekmeleri kaydetmek, askıya almak ve düzenlemek için kullanabilirsiniz, evet, ancak aynı zamanda yer imleri için adil bir yedek olarak hizmet eder.

Toby, yeni sekme sayfanızı sekmeleri yönetmek için kendi kurumsal sayfasıyla değiştirir. Toby, sekmeleri düzenlemek için Koleksiyonlar'ı kullanır ve sayfanın solundakileri görürsünüz. Aşağıdaki resimde, "Günlük" ve "HTG" adlı koleksiyonlarımız var. Bunların içinde kayıtlı birkaç sayfa var.

Sağda, mevcut Chrome penceresindeki tüm açık sekmelerin bir listesini görürsünüz. Sekmeyi kapatmak ve koleksiyonun bir parçası olarak kaydetmek için herhangi bir sekmeyi bir koleksiyona sürükleyebilirsiniz. Ayrıca tüm sekme listesini kendi oturum koleksiyonuna kaydetmek için “Oturumu Kaydet” düğmesine de tıklayabilirsiniz, böylece daha sonra tek seferde veya tek tek yeniden açabilirsiniz. Aşağıdaki görüntü, varsayılan olarak kaydedilen tarih ve saate göre adlandırılan, oturum olarak kaydedilen tüm sekmeleri gösterir.

Herhangi bir sayfayı tıklatarak açabilirsiniz. Ve sayfa, siz el ile kaldırılıncaya kadar koleksiyonunuzda kayıtlı kalır; bu şekilde askıya alınmış sekmelerden daha çok yer işaretleridir. Bir koleksiyondaki tüm sayfaları “ x Sekmeleri Aç” düğmesine tıklayarak da bir defada açabilirsiniz. Bu, kaydettiğiniz bir oturumu yeniden açmak veya ilgili sekmelerden oluşan bir koleksiyonu yeniden açmak için harikadır.

Toby bir sekme ve yer imi yöneticisi olarak harika çalışıyor, ancak paylaşım ve takım özelliklerinde gerçek gücü yatıyor. Paylaş bağlantısını sağa tıklayarak herhangi bir koleksiyonu paylaşabilirsiniz. Kullanıcılarla paylaşabileceğiniz veya koleksiyonunuzu kurduğunuz bir kuruluşla özel olarak paylaşabileceğiniz bir bağlantı alma seçeneği sunulur. Organizasyonların ekipler için özel koleksiyonları bile olabilir.

Elbette, bu özellikleri kullanmak için bir organizasyonda çalışmak zorunda değilsiniz. Serbest çalışan olsanız bile, her bir müşteriniz için bir ekip oluşturabilir ve koleksiyonları özel olarak paylaşabilirsiniz.

Umarım, bu uzantılar sizi nasıl kullanmak istediğinizden bağımsız olarak daha iyi yönetilen sekmelere yönlendirebilir. Eklemediğimiz bir favori var mı? Yorumlarda bize bildirin!