Sıfırdan Akış Nasıl Oluşturulur

Microsoft Flow, otomatikleştirilmiş iş akışları oluşturmak için tetik tabanlı bir sistemdir. Çok sayıda şablon var, ancak faturayı sizin için uygun değilse, sıfırdan yeni bir Flow oluşturabilirsiniz.

Flow uygulamasını kullanmak için ücretsiz veya ücretli bir plana ihtiyacınız olacak, bu nedenle devam edin ve henüz yapmadıysanız, bir tane için kaydolun. Office 365 uygulama başlatıcısına (sol üst köşedeki dokuz nokta) gidin ve başlatmak için Akış'ı tıklayın.

Birinci Adım: Yeni Bir Akış Yaratın

Ön sayfa sizi doğrudan şablonlara atar, ancak sıfırdan bir Akış oluşturacağız, bu yüzden sol taraftaki menüden “Akışlarım” ı tıklayın.

Daha önce bir Akış oluşturmadıysanız, bu sayfa boş olacaktır; Aksi takdirde, daha önce oluşturduğunuz tüm akışları içerecektir. Sıfırdan yeni bir Akış başlatmak için Yeni> Boştan oluştur seçeneğini tıklayın.

Popüler bir tetikleyiciden başlama seçeneği size verilecek, ancak hiçbir şeyden başlayamayacağız, bu yüzden "Boş yerden oluştur" düğmesine tıklayın.

İkinci Adım: Bir Tetikleyici seçin

Bu noktada, akışınızı başlatmak için bir tetikleyici seçmek zorunda kalacaksınız. Belirli bir servisi arayabilir veya listeden birini seçebilirsiniz. Mevcut tüm hizmetleri görmek için iki simge sırasının altındaki aşağı oka tıklayın.

OneDrive'da belirli bir klasördeki herhangi bir dosya değiştirildiğinde, e-posta gönderen basit bir akış ayarlayacağız. Biriyle bir klasörü paylaştıysanız ve klasördeki herhangi bir şeyi ne zaman değiştirdiklerini bilmek istiyorsanız bu yararlıdır. Bu akışı ayarlamak için, bir OneDrive dosya modifikasyonu olan bir tetikleyici eylem seçmemiz gerekiyor. OneDrive servisine tıklayarak başlayın.

Doğru OneDrive'ı tıkladığınızdan emin olun; “OneDrive” (ücretsiz ve kişisel Office 365 abonelikleriyle birlikte verilir) ve “OneDrive for Business” (iş planları ile birlikte verilir) vardır. OneDrive hizmetini tıkladığınızda, hala siz olduğundan emin olmak için Office 365'te tekrar oturum açmanız gerekir. Oturum açtıktan sonra, OneDrive tetikleyicilerinin bir listesi görüntülenir. Aşağı doğru olan “Bir dosya değiştirildiğinde” tetikleyiciyi arıyoruz.

Bu tetikleyicinin seçeneklerini açmak için “Bir dosya değiştirildiğinde” üzerine tıklayın. Gerekli olan tek seçenek, izlemek istediğiniz dosyaları içeren klasörü seçmektir, bu nedenle klasör simgesine tıklayın.

Bir iletişim kutusu, “Root” ile başlayan OneDrive dosya yapısını görüntüler. OneDrive'daki herhangi bir dosya değiştirildiğinde bildirim almak isterseniz, OneDrive klasör yapınıza göz atmak için Root'un yanındaki oku tıklayabilir ve izlemek istediğiniz klasörü seçin.

/ Nasıl Yapılır Geek klasörünü seçtik.

Üçüncü Adım: Gerçekleştirilecek Bir Eylem Seçin

Sıralanan tetikleyici budur, bu yüzden şimdi gerçekleştirmek için bir eylem seçmemiz gerekiyor. Seçenekleri tekrar açmak için “Yeni Adım” a tıklayın.

Nasıl Yapılır Geek klasöründeki bir öğe değiştirildiğinde bir e-posta göndermek istiyoruz, bu nedenle Outlook.com hizmetini seçmemiz gerekiyor. Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda hizmet var (ve sinir bozucu şekilde alfabetik sıraya sahip değiller) bu nedenle filtre terimi olarak “Outlook” yazıp Outlook.com hizmetini seçin.

“Bir e-posta gönder” eylemini seçin.

Bu, “Bir e-posta gönder” seçeneklerini getirir. Akışın nasıl şekillendiğini görmeye başlayabilirsiniz, tepede bir tetikleyici ve aşağıdaki eylemler vardır.

E-postayı “Kime” alanına göndermek istediğiniz e-posta adresini ekleyin. “Konu” kutusunu tıkladığınızda, sağda “Dinamik içerik” panelinin göründüğünü fark edeceksiniz. Bu, değiştirilmiş olan dosyaya dayanarak e-postaya bir konu satırı ekleme seçeneği sunar. Konu satırının “[dosya adı] değiştirildi” demesini istiyoruz, burada “[dosya adı]” dosyanın adıyla değiştirildi. Bunu yapmak için, “Dinamik içerik” panelinde “Dosya adı” nı tıklayın.

“Dosya adı” “Konu” satırında görünecektir. “Eklenmiş” metnindeki ekleme ”(“ sahip ”kelimesinden önce boşluk bırakmayı unutmayın).

Dosyayı bulmayı da kolaylaştırmak istiyoruz, bu nedenle “Gövde” satırında tekrar “Dinamik içerik” paneline gidin ve gövdeye eklemek için “Dosya yolu” seçeneğini tıklayın. Akış şimdi tamamlandı, bu yüzden Kaydet'e tıklayın.

Dördüncü Adım: Akışı Test Edin

Bir sonraki adım, akışı test etmektir. Sağ üst köşedeki Test seçeneğine tıklayın.

Dışarı çıkan “Test Akışı” panelinde, “Tetikleyici eylemi gerçekleştireceğim” ve ardından “Kaydet ve Test Et” seçeneğini tıklayın.

Şimdi, sekme akışınızı açık bırakarak, OneDrive'da izlediğiniz klasöre gidin ve bir dosyada değişiklik yapın (bunu, OneDrive web uygulamasında veya bilgisayarınızda OneDrive'da yapabilirsiniz). Değişikliği kaydedin ve Flow'ın açık olduğu sekmeye geri dönün. Akışın başarıyla çalıştığını bildiren bir mesaj göreceksiniz.

E-postanızı kontrol ettiğinizde size bir e-posta uyarısı gönderildiğini göreceksiniz, konu satırı eklediğiniz dosya adını ve metni ve dosya yolunu gösteren gövdeyi gösterecektir.

Elbette bu basit bir akıştır, ancak değişkenleri kullanmanın yanı sıra, onay ölçütleri ayarlayabilir, verileri Office 365'teki belirli güvenlik gruplarına yönlendirebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Microsoft düzenli olarak yeni özellikler ekler ve bu özelliklerin çoğu iş kullanıcılarına yöneliktir (ve yalnızca iş planlarında bulunur), birçoğu da ev kullanıcıları için kullanılabilir ve faydalıdır.