Şifrelerinizi Değiştirin: 1617 Sitede 617 Milyon Hesap Çalındı

Maxim Apryatin/Shutterstock

Şu anda, herkes karanlık internete girebilir ve 16 farklı web sitesindeki 617 milyon insanın hesap verilerini 20.000 dolardan daha az bir fiyata satın alabilir. Bu hesap verileri doğum günleri, e-posta adresleri, tam adlar ve karma şifreleri içerir.

Veri ihlalleri her zaman olmuş gibi görünüyor ve biz buna alıştık. Eğer bir ihlalden asla etkilenmediyseniz, görmezden gelmeleri kolay olabilir. Ancak, bir kerede 16 web sitesi ele geçirildi. Veri ihlaline dikkat etmek için iyi bir zaman olabilir.

The Register tarafından bildirildiği gibi, etkilenen 16 site:

Dubsmash (162 milyon), MyFitnessPal (151 milyon), MyHeritage (92 milyon), ShareThis (41 milyon), HauteLook (28 milyon), Animoto (25 milyon), EyeEm (22 milyon), 8fit (20 milyon), Beyazlatma ( 18 milyon), Fotolog (16 milyon), 500 piksel (15 milyon), Zırh Oyunları (11 milyon), BookMate (8 milyon), CoffeeMeetsBagel (6 milyon), Artsy (1 milyon) ve DataCamp (700.000).

EyeEm, MyHeritage ve 8fit gibi bu web sitelerinden bazıları, saldırıya uğradıklarını doğruladı. Ancak bu kesmelerin tümü son zamanlarda değil, bazıları bir veya iki yıl önce yapıldı.

“Yıllardır Zırh Oyunlarına girmedim” diye düşünebilirsiniz, ancak aynı e-posta adresini veya şifreyi ne kadar süredir kullandığınızı düşünmek için bir dakikanızı ayırın. Bu 5 yıllık giriş bilgileri Facebook'unuza, e-posta adresinize veya banka hesabınıza erişmek için kullanılabilir.

Bu yüzden, büyük bir veri ihlali gerçekleştiğinde şifrelerinizi yeni ve güvenli bir şeyle değiştirmelisiniz. İki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirdiğinizden ve kullandığınız her web sitesi için farklı şifreler kullandığınızdan emin olun. Ayrıca, kredi kartı veya bankacılık bilgilerinden ödün verildiğine dair herhangi bir kanıt bulunmamakla birlikte, bu 16 web sitesinden herhangi birinde içerik için ödeme yaptıysanız kredinizi dondurmanız zarar veremez.

Bilgilerinizin veri ihlalinde tehlikeye girdiğinden endişeleniyor musunuz? E-posta adresinizin veya şifrelerinizin karanlık web'de herhangi bir yerde gösterilip gösterilmediğini kontrol etmek için Pwned Have I kullanabilirsiniz. Pwned Have Have'in mükemmel olmadığını ve günümüzün veri ihlalleriyle ilgili bilgileri olmayabilir.

Kaynak: Kayıt