Silinmiş Öğeler Outlook'tan Nasıl Kurtarılır

Yanlışlıkla bir şeyleri sildiğinizde meydana gelen mide düşüşünü hepimiz yaşadık. Bu yüzden ister PC'de, ister Mac'te, ister Android'de, ister iPhone'da olsun, işleri yedekleyen büyük hayranlarız. Outlook .pst dosyanızı başka bir dosya gibi yedekleyebilirsiniz – ve bu, varsayılan konumundan taşımak olsa bile – ancak bu, yanlışlıkla sildiğiniz bir e-postayı kurtarmanıza yardımcı olmaz.

Neyse ki, Microsoft Exchange Server'ı posta sunucunuz olarak kullanıyorsanız, yanlışlıkla silinmiş öğenizi kurtarabilirsiniz. (Değilseniz ve Gmail veya Yahoo!

Yumuşak ve Sert Silme Arasındaki Fark

Bir e-postayı “yumuşak bir şekilde sildiğinizde”, onu seçerek ve klavyenizdeki “Sil” düğmesini kullanarak veya Outlook'ta “Sil” seçeneğini tıkladığınızda, mesaj Silinmiş Öğeler klasörüne gönderilir. Siz klasörü boşaltıncaya kadar genellikle Silinmiş Öğeler klasöründe kalır (şirket yöneticileriniz bunu Silinmiş Öğeler klasörünüzü düzenli olarak otomatik olarak boşaltmak için değiştirmiş olsa da). Silinmiş Öğeler klasörünü boşaltmak, “bilgisayarınızdaki iletiyi tamamen Outlook'tan silen“ zor silme ”olarak bilinir. Ayrıca, klavyenizdeki ÜSTKRKT + Sil tuşlarını kullanarak Silinmiş Öğeler klasörüne göndermeden silen bir mesajı Outlook'taki herhangi bir klasörden “zor silebilirsiniz”.

Bir mesajı yanlışlıkla sildiyseniz, Silinmiş Öğeler klasörüne gidin, mesajı bulun ve onu sildiğiniz klasöre taşıyın. Bir mesajı zor sildiyseniz, “Silinmiş Öğeleri Kurtar” aracını kullanmanız gerekir.

Sabit Silinmiş Mesajlar Nasıl Kurtarılır

Bir e-posta “zor silinir” olduğunda, Exchange'deki gizli bir “Kurtarılabilir Öğeler” klasörüne taşınır. Varsayılan olarak, bu silinmiş e-postaların alıkonma süresi 14 gündür. Bu, Outlook'tan bir şeyi “zor sildikten” sonra, 14 gün boyunca kalıcı olarak silinmeden (ve tamamen kurtarılamaz olmak) “Kurtarılabilir Öğeler” klasöründe oturacağı anlamına gelir. Bu nedenle, e-posta yöneticiniz varsayılanı değiştirmediyse, yanlışlıkla silinen e-postanızı geri almak için Outlook'un “Silinmiş Öğeleri Kurtar” aracını kullanmak için 14 gününüz vardır.

Bu araca üç farklı yerden birinde erişebilirsiniz:

Silinmiş Öğeleri seçin ve “Bu klasörden yakın zamanda kaldırılan öğeleri kurtar” seçeneği için klasör bölmesinin üst kısmına bakın.

Ana Sayfa> Silinen Öğeleri Sunucudan Kurtar.

Klasöre Git> Silinmiş Öğeleri Kurtar.

Bu seçeneklerin tümü, Kurtarılabilir Öğeler klasöründeki öğelerin bir listesini görüntüleyen Silinmiş Öğeleri Kurtar aracını başlatır.

Silinen bir öğeyi kurtarmak için onu seçin, “Seçilen Öğeleri Geri Yükle” nin açık olduğundan emin olun ve ardından “Tamam” ı tıklayın.

Öğe, daha sonra istediğiniz klasöre geri taşıyabileceğiniz Silinmiş Öğe klasörüne geri taşınacaktır.

Kurtarmak istediğiniz e-postaları seçerken Kontrol tuşunu basılı tutarak Silinmiş Öğeleri Kurtar aracından birden çok öğeyi kurtarabilirsiniz. E-posta bloğunun tamamı varsa, kurtarmak istediğiniz ilk postayı seçin, ardından Shift tuşunu basılı tutun ve hepsini seçmek için bloğun sonundaki postayı tıklayın. Tüm e-postaları kurtarmak istiyorsanız, “Tümünü Seç” düğmesine de sahipsiniz. Çok sayıda e-posta seçtiyseniz, Kurtarılan Öğeler klasöründen Silinmiş Öğeler klasörünüze geri taşınmaları gerektiğinden, kurtarılması biraz zaman alabilir.

E-postaları buradan da temizleyebilirsiniz. Kalıcı olarak silmek istediğiniz öğeleri seçin, "Seçilen Öğeleri Temizle" yi açın ve sonra "Tamam" ı tıklayın.

Dikkat etmeniz gereken bir uyarı mesajı görünecektir, çünkü “Tamam” ı tıklarsanız, seçtiğiniz öğeler onları kurtarmanın bir yolu olmadan silinecektir.

Bu ciddi bir uyarıdır; bir öğeyi temizlemek, Exchange'den siler ve sonsuza dek gider. Genellikle e-postanızı temizlemek için hiçbir neden yoktur, bu nedenle herhangi bir şüpheniz varsa Temizleme seçeneğini kullanmayın.

Yanlışlıkla bir şeyi sildiyseniz ve Silinmiş Öğeleri Kurtar aracını kullanarak bulamazsanız, başka hiçbir şey yapmayın ve hemen teknik destek ekibinizi arayın. E-postanızı geri alabilecek araçlara sahip olabilirler, ancak uyarıldılar: olmayabilir. Bu yüzden düzenli yedeklemeyi unutma!