“Sistem Ana Bilgisayarı: Yerel Sistem (Ağ Kısıtlı)” ile Yüksek CPU Kullanımı Nasıl Giderilir

Bazı Windows 10 PC'lerde, Görev Yöneticisi'ndeki “Sistem Ana Bilgisayarı: Yerel Sistem (Ağ Kısıtlı)” işlem grubu, yüksek miktarda CPU, disk ve bellek kaynağı kullanabilir. İşte bunu düzeltmek için.

Superfetch Windows 10'da Bazı Hatalar Var

Yakın zamanda bu problemi Windows 10 PC'lerimizden birinde fark ettik. Windows Görev Yöneticisi bunu göstermemesine rağmen Superfetch servisinin sorun olduğunu belirledik.

Superfetch yalnızca katı hal sürücüler değil, geleneksel mekanik sabit sürücülere sahip PC'lerde etkinleştirilir. En sık kullandığınız uygulamaları görmek için izler ve dosyaları başlattığınızda işleri hızlandırmak için dosyalarını RAM'e yükler. Windows 10'da, bir hata Superfetch'in saçma bir miktar sistem kaynağı kullanmasına neden olabilir.

Bu sorunu çözmek için Superfetch hizmetini devre dışı bırakmanızı öneririz. Bu sorunu yaşıyorsanız Superfetch servisini yalnızca devre dışı bırakmalısınız, çünkü mekanik bir sabit sürücünüz varsa uygulama başlatmayı hızlandırabilir. Ancak, Superfetch işlemi kontrolden çıkmış ve tüm kaynaklarınızı toplarsa, bilgisayarınızı devre dışı bırakarak bilgisayarınızı hızlandırabilirsiniz.

Superfetch Hizmetini Devre Dışı Bırakma

Bu hizmeti Hizmetler penceresinden kapatabilirsiniz. Başlatmak için Başlat'ı tıklayın, arama kutusuna “Hizmetler” yazın ve ardından “Hizmetler” kısayolunu tıklayın. Ayrıca Windows + R tuşlarına basabilir, görüntülenen Çalıştır iletişim kutusuna “services.msc” yazıp Enter tuşuna basabilirsiniz.

Servisler listesinde aşağı doğru ilerleyin ve özellik penceresini açmak için “Superfetch” servisine çift tıklayın.

Windows başladığında servisin otomatik olarak başlatılmasını önlemek için “Başlangıç ​​Türü” açılır menüsünü tıklayın ve ardından “Devre Dışı” seçeneğini seçin.

Hizmeti kapatmak için “Durdur” düğmesine tıklayın ve değişikliklerinizi kaydetmek için “Tamam” a tıklayın.

Bu hizmeti devre dışı bıraktıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmanızı öneririz. Hizmetin devre dışı bırakılması, bilgisayarımızın CPU kullanımını hemen indirirken, yalnızca sistem yeniden başlatıldığında sabit olan “Sistem Ana Bilgisayarı: Yerel Sistem (Network Restricted)” den yüksek kaynak kullanımı fark ettik.

Superfetch'i devre dışı bırakmak ideal değildir, çünkü eğer ideal bir şekilde çalışıyorsa – eğer uygun bir şekilde çalışıyorsa. Umarım, Microsoft bu sorunu gelecekte çözecektir.