Smarthome Cihazlarınızı Daha İyi Ses Kontrolü İçin Adlandırın

Akıllı ev hala çok akıllı değil ve ses yardımcıları sizi gerçekten anlamıyor. Grupları kullanmanın ötesinde, hem sizin hem de ses asistanınız için çakışma, adların hatırlanması zor ve karışıklıktan kaçınmak için cihazlarınızı dikkatlice adlandırmalısınız.

Benzer Cihaz İsimleri Komut Karışıklığı Tanıtıyor

Alexa ya da Google’dan hiç oturma odasının ışığını kapatmasını, sadece tekrar tekrar hangi oturma odası cihazını istediğinizi sormasını istediniz mi? Google ve Alexa ne istediğinizi anlamadığı için daha iyi duyurmayı deneyebilir veya daha sinirli olmaya çalışabilirsiniz.

Genellikle sorun sensin. Akıllı bir prize “çalışma”, akıllı bir ampul “çalışma” ve akıllı bir anahtar “çalışma” olarak adlandırdıysanız, ses yardımcınız hangi cihazı kapatması gerektiğini anlamaz. Bunlardan bazılarını gruplar kurarak çözebilirsiniz. Ancak akıllı cihazlarınızı adlandırırken bazı temel kuralları uygulamanız durumunda da yardımcı olur.

Ayrıca, akıllı cihazlarınızı en baştan iyi bir şekilde adlandırmak, bir şeyi değiştirmek zorunda kaldığınızda bu adları tekrar öğrenmekten kaçınmanıza yardımcı olur.

Oda veya Amaç Sonrası İsim Grupları

Akıllı eviniz için en önemli isimler, gruplarınızın isimleridir. Evinizdeki cihazları gruplandırmıyorsanız, olmalısınız. Daha az kelime ile daha fazlasını başaracaksınız ve hatırlanması gereken daha az şey olacak. Hem Google hem de Amazon, grup oluşturmayı kolaylaştırdı ve bunu ne kadar erken yaparsanız o kadar iyi olursunuz.

İyi bir strateji, gruplarınızı bulundukları odadan sonra adlandırmaktır. Oturma odanızdaki cihazlar için bir gruba Oturma Odası, çalışmanız için bir gruba Çalışma vb. Denilmeli. Bunun istisnası, belirli bir odaya bağlı olmayan şey grupları içindir. Bu durumda, isimlerini amaçlarını kullanmalısın.

Örneğin, tüm Noel ışıklarınız akıllı dış mekan prizindeyse, bunları Noel adlı bir gruba koyun. Grubu kontrol etmek istediğinizde ses yardımcınıza “Noel'i kapat” diyeceksiniz.

Bu, aygıtlar diğer aygıtlarla aynı odada olsa bile geçerlidir, ancak bunları ayrı ayrı kontrol etmek istiyorsanız. Örneğin, belki de TV’nizin arkasındaki odadaki diğer cihazlarla birlikte kapatmak istemediğiniz bir lambanız veya yanlı bir ışığınız olabilir. Bu durumda, bu cihazları ana gruptan ayırın ve gerekiyorsa bunları kendi gruplarına koyun.

İLGİLİ: Daha İyi Smarthome Ses Kontrolü İstiyor musunuz? Grupları Kullan

Cihazlarınız için Her Zaman Benzersiz Adlar Kullanın

Grupları devre dışı bıraktıktan sonra, aygıtları adlandırma konusunda endişelenmenin zamanı geldi. Yapabileceğiniz en kötü şey, farklı cihazlar için aynı adı kullanmaktır. Akıllı bir ışık ve akıllı bir düğmeyi “çalışma” olarak adlandırırsanız, “çalışmayı kapatın” derken ses yardımcınızın kafası karışacaktır. Hangi cihazı kastettiğinizi bilmeyecektir.

Sesli yardımcılar cihazlar arasında ayrım yapmak için bir yol gerekir. Cihazları odadaki konumlarından sonra adlandırarak veya oda adını ve ardından bir numara yazarak yapabilirsiniz.

Bir Odadaki Konumu İçin Benzer Aygıtları Adlandırın

Çoğu cihazı odadaki fiziksel konumlarından sonra adlandırmalısınız. Bu, özellikle bir odada birden fazla tane bulunduğundan, akıllı ışıklara uygulanır. Şömine adında ve “pencere” adında başka bir ışık varsa, benzersiz adlarını hatırlamak için daha iyi bir şansınız olur. Bu, televizyonun üstündeki veya odanın karşısındaki ışık gibi cihazları ayrı ayrı kontrol etmek istediğinizde önemlidir.

Unutmayın, cihazları tek tek kontrol ederken, ses yardımcınızın hangi akıllı şeyi kastettiğinizi anlaması sadece önemli değildir. Hangi adı kullanacağınızı kolayca hatırlayabilmeniz de önemlidir.

Bir cihazın konumuna bakıp adını kolayca hatırlarsanız, bu her şeyi kolaylaştıracaktır. Konumun adı işe yaramazsa, o konumla ilişkilendirilmiş bir şey deneyin. Örneğin, televizyonun kendisi ses kontrollü olduğundan PlayStation'ın ev eğlence merkezimize yakın bir yeri “PlayStation” olarak adlandırdık. Daha açık olan ad alınır, ancak cihazlarımız için benzersiz bir ad bulduk.

Bireysel Kontrol Gerekmiyorsa Sayı Ekleme

Bazen bir odadaki veya gruptaki tüm farklı akıllı şeyleri kontrol etmeniz gerekmez. Mutfakta, tek bir anahtarla kontrol edilen üç tavan farınız varsa, yalnızca bir veya iki sesini açmanız pek mümkün değildir. Aynı şekilde, tüm açık Noel ışıklarınızı akıllı bir prizde tutuyorsanız, muhtemelen onları birer birer açmazsınız. Yapılacak en iyi şey, ilişkili gruplarından sonra bunları sırayla adlandırmaktır. Mutfak ışıkları için, Mutfak 1, Mutfak 2, Mutfak 3 olabilir. Noel ışıkları için, onlara Noel 1, Noel 2, Noel 3 vb. Adını verebilirsiniz.

Nadiren, yalnızca tek bir akıllı cihazı kontrol etmek istediğinizde, Google ve Alexa bu sorunu çözebilir. Buradaki temel amaç, onları gruplandırırken cihazları daha kolay tanımlamaktır; ondan sonra bunları grup adlarıyla kontrol edersiniz. Ve eşsiz bir isim düşünmek için fazla zaman harcamak zorunda kalmazsınız. İsimdeki numara hala gerekli. Sesli yardımcınızın “hangi mutfaktan bahsediyorsunuz?” Sorusundaki karışıklığını önler.

Bu basit kurallar, akıllı evinizin daha iyi çalışmasını sağlamak için güçlü bir yoldur. Sesli yardımcılar hala bizi anlamakta zorlanıyorlar ve yanılıyorlar. Biz insanlar da oldukça unutkanız. Bu ipuçları ses yardımcınızın sizi daha iyi anlamasını sağlayacak ve söylenecek doğru şeyleri hatırlamanıza yardımcı olacaktır.