Smarthome Donanımını Güvenle İmha Etme (veya Satma)

Josh Hendrickson

Akıllı ev cihazlarınızdan kurtulmaya karar verdiğinizde, onları sadece çöpe atmamalı, satmamalı ya da dağıtmamalısınız. Ürünleri evinizden çıkarmadan önce verileri bunlardan silmelisiniz.

Smarthome Tech, Kişisel Verileri İçerebilir

Amazon

Smarthomes sürekli değişiyor ve en iyi teknoloji ne olabilir yarın eski haberler olacak. Bazen cihazlarımız, Amazon'un daha ince Ring Pro'yu piyasaya sürmesi gibi, aynı ürünün daha iyi sürümleriyle değiştirilir. diğer durumlarda, örneğin SmartThings'ten Wink'e geçiş gibi, ihtiyaçlarınızı daha iyi karşılayan farklı bir ekosistemin ortaya çıktığını bulmak için yalnızca bir ekosisteme atlamış olabilirsiniz.

Sebep ne olursa olsun, bazen eski akıllı ev donanımını emekli etme zamanı gelmiştir. Atmak isteyebilir, aileye vermek isteyebilirsiniz, hatta satmak bile isteyebilirsiniz. Ancak, bunu yapmadan önce, cihazı akıllı ev sisteminizden uygun şekilde kaldırmanız ve verilerini silmeniz gerekir. Aksi takdirde, kayıtlı bilgilerinize erişme başkasının riski vardır. (Yine de çöpe atmak yerine elektronik geri dönüşümcüye götürmelisin!)

Sesli asistanınızı veya akıllı fişinizi prizden çekip bir gün aramanız cazip gelebilir, ancak gerçek şu ki, bu cihazların onlar hakkında sizinle ilgili bilgileri olabilir. Konumunuz, ağınız ve hatta şifreleriniz olabilir. Bir cihazın bu tür bilgileri içermemesine rağmen (bazı Z-Wave ampulleri gibi), eski cihazınızı başka birinin kullanması niyetindeyseniz, eski cihazını kullanmaya devam eden eski bir akıllı cihazı bağlarken sorun yaşar bağlantı bilgisi

Ne yazık ki, akıllı cihazlarınızı fabrika ayarlarına sıfırlama işlemi, akıllı cihazların kendileri kadar geniş ve çeşitlidir. Smarthome donanımınızdan bazılarında hile yapan bir sıfırlama düğmesi bulunur. Bazıları bir uygulamayı kullanarak gerektirecektir. Bazıları her iki seçeneği de sağlayacak. Bir sıfırlama düğmesi kullanacaksanız, aygıtı gerçekten fabrika ayarlarına döndürdüğünden emin olun. Örneğin, yönlendiriciler sıklıkla sıfırlama düğmelerine sahiptir, ancak bunlar bir güç döngüsü işlemi gerçekleştirir.

Amazon Yankısını Fabrika Ayarlarına Dönme

Amazon

Amazon Echo cihazları yalnızca Wi-Fi ağınızla ilgili bilgileri değil, aynı zamanda Bluetooth ile hangi cihazlara bağlandığını da (örneğin, telefonunuzu eşleştirmişseniz) tutar. Bir Yankıyı sıfırlamak kolaydır, ancak tam adımlar sahip olduğunuz Yankı'ya bağlıdır.

İlk nesil Echo, Echo Plus veya Echo Dot'unuz varsa, diğer Echo cihazlarından farklı bir işlem gerçekleştirirsiniz. Bir ataç tut ve aç. Ardından Eko'nuzu kaldırın ve alttaki deliği bulun. Bir düğmenin basılı olduğunu hissedene kadar ataşları takın, ardından ataşları beş ila sekiz saniye basılı tutun. Işık halkasının kapandığını ve ardından açıldığını göreceksiniz. Fabrika ayarlarına sıfırlama işlemi tamamlanmıştır ve sizden kurulum için uyarılmanız gerekir.

Yankı Nokta İkinci Nesil, Yankı İkinci Nesil ve Echo Artı İkinci Nesil için, ses kısma ve mikrofon düğmelerini yirmi beş saniye basılı tutun. Işık halkası sönecek ve açılacaktır ve fabrika ayarlarına sıfırlama işlemi tamamlanmıştır.

Yankı Nokta Üçüncü Nesil ve Yankı Girişi, Yankı Otomatik ve Yankı Alt benzerdir, ancak bu durumda, eylem düğmesini yirmi beş saniye basılı tutacaksınız.

Bir Echo Show veya Spot'unuz varsa, ekranı kullanarak sıfırlayacaksınız. Yukarıdan aşağı kaydırın ve “Ayarlar” a dokunun. Ardından, Cihaz Seçenekleri'ne ve ardından Fabrika Varsayılanlarına Sıfırla'ya dokunun.

İşlemin doğru olduğundan emin değilseniz, Amazon her yöntemi gösteren yararlı videolar hazırladı.

Bir Google Ana Sayfasını Fabrika Ayarlarına Dönme

Josh Hendrickson

Amazon Echo cihazlarına benzer şekilde, artık kullanmayı planlamadığınız Google Home cihazlarını fabrika ayarlarına sıfırlamak isteyeceksiniz. Buradaki süreç yine de çok daha tutarlı.

Bir Ev Mini'niz veya Ev Max'iniz varsa, cihazın altındaki güç kablosunun yanında küçük bir düğme arayın. Bunu 15 saniye basılı tutun; Home cihazının fabrika ayarlarına sıfırlama işlemini onayladığını ve hatta sıfırlamanın başlangıcına kadar yararlı bir şekilde geri sayım işiteceğini duyacaksınız.

Bir Google Home'unuz varsa (tam boyutlu ünite), ünitenin arkasındaki mikrofonu kapatma düğmesini 15 saniye basılı tutun. Fabrika ayarlarına sıfırlama işleminin sesli onayını duyacaksınız.

Ve bir Google Home Hub'ınız varsa, birimin arkasındaki iki ses düğmesini de 15 saniye basılı tutun. Diğer tüm Google birimleri gibi, fabrika ayarlarına sıfırlamanın sesli onayını duyacaksınız.

Wink ve SmartThings'de Z-Wave cihazları nasıl hariç tutulur?

Hub'ınızı fabrika ayarlarına sıfırlamadan önce, Z-Wave cihazlarınızı hariç tutmalısınız. Hub'ınıza hangi cihazların bağlı olduğu hakkında bilgi depolamanın yanı sıra, Z-Wave cihazları bağlı oldukları hub hakkında bilgi depolar. Ve bu bilgiler onlardan silinene kadar başka bir hub'a bağlanmayacaklardır. Cihazlarınızı dağıtır veya satarsanız, yeni mal sahibi dışlamayı kendileri yapabilir, ancak onlar için adımlar atarsanız, kurulumla daha kolay bir zaman geçirir.

Hem Wink hem de SmartThings, yalnızca bu amaç için bir Dışlama modu seçeneği içerir. Ancak SmartThings durumunda, cihazınızı çıkarmak, hub'a bağladığınız herhangi bir şey için yapmanız gereken şeydir. Bir cihazın başka bir ağla olan bağlantısını kesmek için SmartThings Dışlama modu seçeneğini kullanabilirsiniz (eğer birinin size vermeden önce cihazları çıkarmayı unuttuğunu söyleyin).

Wink'de, Hub -> Z-Dalga Kontrolleri -> Dışlama moduna gidin. Ardından cihazınıza gidin ve kullanın – bir pencere sensörü ise, açın ve kapatın. Akıllı bir kilitse, bir kilit kodunu girin. Cihaz şimdi dışlanacak.

SmartThings'de, cihazınızı bulun, düzenle'ye dokunun, eksi simgesine dokunun ve cihazı silmek istediğinizi onaylayın. Cihaz şimdi dışlanacak.

Wink Hub Fabrika Ayarlarına Dönme

Josh Hendrickson

Wink Hub'ı fabrika ayarlarına sıfırlama işlemi basit bir işlem değildir. Hub'ın altında bir sıfırlama düğmesi var, ancak tüm adımları atacağınızı tam olarak bilmiyorsanız cihazı yeniden başlatın. Ancak bu cihaz ağınız, bağlı cihazlarınız ve Wink hesabınızla ilgili ayrıntıları tuttuğundan, kullanımdan kaldırdığınızda Wink'inizi kesinlikle fabrika ayarlarına sıfırlamak istiyorsunuz.

Sıfırlamak için bir ataç alın ve ayırın, ardından göbeğin altındaki sıfırlama deliğine bastırın ve ataşınızı orada tutun. Hub'ın LED'i Sabit Yeşilden Yanıp Sönen Yeşil'e, Yanıp Sönen Beyaz'a değişmelidir. Yanıp Sönen Beyaz'ı gördüğünüzde, sıfırlama düğmesine basmayı bırakın.

Wink göbeği hala Yanıp Sönen iken, bir kez sıfırlama düğmesine basın, ancak basılı tutmayın ve Yanıp Sönen Beyaz yanıp sönen Kırmızı olarak değişecektir. Wink Yanıp Sönen Kırmızı'yı gördüğünüzde, ataçları sıfırlama beklemesine basılı tutun ve basılı tutun. Hub, Mavi ve Yeşil'i değiştirmeye başlayacaktır. Bu, fabrika ayarlarına sıfırlama işleminin başladığı anlamına gelir.

Sıfırlama işlemi sona erdiğinde, mavi ve yeşil, yanıp sönen yavaş beyaza dönüşür.

SmartThings Hub'ını Fabrika Ayarlarına Dönme

Josh Hendrickson

SmartThings Hub'ını fabrika ayarlarına sıfırlamanın ilk adımı fişten çekmektir. Sonra bir bükülmüş ataç alın ve göbeğin arkasındaki sıfırlama düğmesine basın. Pimi tutmaya devam edin ve fişi tekrar takın. Ünitenin açılmasını sağlayın ve ataşını 30 saniye yerinde tutun. Ön taraftaki LED yanıp sönen sarıdan sabit sarıya doğru yanacaktır, bu noktada sıfırlama düğmesine basabilirsiniz. Tamamen fabrika ayarlarına sıfırlama işleminin tamamlanması yaklaşık 15 dakika sürdüğü için fişi henüz çıkarmayın.

Fabrika Ayarlarına Sıfırlama Philips Hue

Josh Hendrickson

Ne yazık ki, SmartThings'ten farklı olarak, Hue uygulamasındaki bir Philips Hue ampulünü silmek sadece fabrika ayarlarına sıfırlamaz. Başka bir deyişle, ampulünüzü bir başkasına verirseniz, kullanmakta zorlanırlar ve muhtemelen seri numarasıyla manuel olarak eklemek için başvurmak zorunda kalırlar. Hue uygulaması fabrika ayarlarına sıfırlama ampullerini hiç desteklemiyor, bu yüzden fabrika ayarlarına döndürmek istiyorsanız, bir Philips Tonu Anahtarına ihtiyacınız olacak.

Josh Hendrickson

Bir anahtarla bir Ton ampulünü fabrika ayarlarına sıfırlamak için, önce bir Ton ampulünü hariç hepsini kapatın (bu kesinlikle gerekli değildir ancak işleri daha kolaylaştırabilir). Ardından Hue anahtarınızı ampule yaklaştırın. Ampulü açın, daha sonra anahtardaki açma ve kapama düğmelerini on saniye basılı tutun. Ton ampulünüz yanıp sönecek, bir saniye daha basılı tutun. Işığı kapatın ve sonra tekrar açın. Ampulün fabrika ayarlarına sıfırlandı.

Ampullerinizi sıfırladıktan sonra, bir Philips Hue Köprüsü'nün fabrika ayarlarına sıfırlanması doğrudan basittir. Köprüyü ters çevirin ve Fabrika Ayarlarına Sıfırla düğmesini bulun. Modelinize bağlı olarak, almak için bir ataç gerekebilir. Beş saniye basılı tutun; Üst taraftaki LED'lerin yanıp sönmeye başladığında yeterince uzun olduğunu bilirsiniz. Yanıp sönmeyi bıraktıklarında fabrika ayarlarına sıfırlama işlemi tamamlanmıştır.

Yuva Termostatı Sıfırla ve Yuva Koruması

Josh Hendrickson

Bir Nest Termostatının fabrika ayarlarına nasıl sıfırlanıp kaldırılacağının derinlemesine konuştuk. Ana menüyü getirmek için Termostat'a dokunmak isteyeceksiniz. Ayarlara ilerleyin ve seçin. Sağa ilerleyin ve ardından sıfırla seçeneğini seçin. Tüm ayarları seçin ve ardından cihazı fabrika ayarlarına döndürmek istediğinizi onaylamak için Sıfırla seçeneğini seçin. İstendiğinde, zil sesini çevirerek ekrandaki kadran soldan sağa hareket edene kadar çevirin. Üniteyi "OK" tuşuna basarak bastırın. On saniye bekleyin, sıfırlama işlemi başlayacaktır.

Nest Protect işlemi eşit derecede pratiktir ancak genel olarak daha basittir. Koru düğmesini 10 saniye basılı tutun. Koruma sürüm numarasını konuşmaya başladığında düğmeyi bırak. Çok uzun süre tutarsanız, işlem iptal edilir. Bıraktıktan sonra, Yuva geri sayım yapacak ve ayarlarını sileceğini söyleyecektir. Geri sayım tamamlandığında, Yuva Koruması ayarlarını silecektir.

Diğer Cihazlar Hakkında Ne?

Ne yazık ki, Wi-Fi cihazları diğer akıllı ev cihazlarından bile daha çeşitlidir. Smarthome olarak Wi-Fi bir standarda sahip değildir ve bu yüzden Wi-Fi kullanan yeni bir cihaz satın aldığınızda yeni bir uygulama indirmeniz gerekebilir (aynı üreticiden değilse). Bu standart eksiklik nedeniyle, bir Wi-Fi akıllı ev cihazını sıfırlamanın bir yolu yoktur. Cihazınızın üreticisine danışmanız, bir sıfırlama düğmesi olup olmadığını kontrol etmeniz ve fabrika ayarlarına sıfırlama seçeneği için uygulamanıza bakmanız gerekir.

Wi-Fi aygıtları doğrudan Wi-Fi yönlendiricinize bağlandığından, bu bilgilerin silinmemesi özellikle önemlidir. SSID'nizi ve şifrenizi içerebilirler ve bu bilgileri onlardan almak mümkün olabilir.

Onlardan kurtulmaya karar verirken, akıllı evinizle ne yaparsanız yapın, tüm bilgileri ellerinden aldıklarını kontrol etmek için ekstra zaman ayırın. Bir aygıtı fabrika ayarlarına sıfırladıktan sonra, atmadan ya da teslim etmeden önce “ilk kurulum” modunda olduğunu kontrol etmek iyi bir fikirdir. Mevcut sisteminize herhangi bir çaba sarf etmeden bağlanırsa, bilgileriniz hala üzerindedir ve fabrika ayarlarına sıfırlama işlemini tekrar yapmak isteyeceksiniz.