Smarthome Kurulumunuz Mola Verebilir ve Bu konuda Yapabileceğiniz Hiçbir Şey Yok

Akıllı ev cihazlarınız şu anda sorunsuz çalışıyor olabilir, ancak herhangi bir zamanda bir zorla güncelleme veya üretici tarafından yapılan bir değişiklik cihazınızı geçici veya kalıcı olarak kırabilir. Ve bu konuda yapabileceğin hiçbir şey yok.

Piyasadaki ana akım akıllı ev aygıtlarının çoğu bulut bağlantısına dayanıyor, bu da Internet'e bağlı olmaları ve güncellemeleri ve destek alabilmeleri için üreticinin sunucularıyla bağlantılarını sürdürmeleri gerektiği anlamına geliyor. Bu hem bir lütuf hem de bir lanettir, fakat çoğunlukla bir lanettir.

Ara sıra Sunucu Hıçkırıklarıyla Başlıyor

Akıllı termostatınızı telefonunuzdan ayarlamaya gider ve normalde göreceğiniz tüm kontrollerin yerine küçük bir "sunucu kapalı" mesajı alırsınız. Bu size bahsettiğim şey hakkında küçük bir tat veriyor.

Akıllı termostatınızla aynı Wi-Fi ağına bağlı olduğunuzu kendiniz söylüyorsunuz, bu nedenle telefonunuzdaki termostat ile yerel olarak iletişim kurabilmelisiniz. Ne yazık ki, bu nasıl çalıştığını ve bulut tabanlı akıllı ev ürünleri neden sinir bozucu olabilir harika bir örnek.

Cihazınızla yerel olarak iletişim kurabilseniz ve donanım ve yazılım bunun için orada olsa bile, üreticinin sunucularıyla dışarıdan bağlantı kurmanız gerekir. Bu bağlantı ne olursa olsun kesilirse, o zaman elveda uzaktan erişime el sallayın.

Güncellemeler ve Yamalar Cihazlarınızı Yerleştirebilir

Bazı cihazlar güncellemeleri kendi zamanlarında indirmene izin verirken, diğer cihazlar da uygun olup olmadığını otomatik olarak yapar. Ayrıca, zorla yapılan bir güncellemenin, seçilen birkaç kişi için veya hizmetin her kullanıcısı için beklenmeyen sorunlara neden olması nadir değildir.

Bu son zamanlarda, Logitech'in güvenlik açıklarını gidermek için hub'ların donanım yazılımını otomatik olarak güncellediği Logitech's Harmony Hub'ında yaşandı. Ne yazık ki, bu API erişimini kırdı; bu, insanların Hub ile kurdukları tüm entegrasyonların artık çalışmadığı anlamına geliyordu.

Logitech, kullanıcıların yerel ağda API erişimini yeniden etkinleştirmelerinin bir yolunu bulmanın yolunu buldu, ama hepsi Harmony Hub kullanıcıları için büyük bir baş ağrısı oldu.

Bu, sahip olduğunuz herhangi bir bulut tabanlı akıllı ev cihazına olabilir. Ve daha da kötüsü, bir video kapı zili veya akıllı ışıklar gibi, çok fazla güvendiğiniz bir cihaza gelmesidir.

Şirketler Kapatıp Ürünlerini Yararsız Kılıyor

Buluta dayanan ve üreticinin sunucularına bağlı olması gereken bir akıllı ev ürünü satın alıp kurduğunuzda, temelde o şirketin insafına kalırsınız.

Başka bir deyişle, bir şirket ürünlerinden birini canlı tutmanın iş stratejileri için uygun olmadığına karar verebilir. Ürünü kullanmayı bırakmaya ve artık desteklememeye karar verir, müşteriye iyi para ödedikleri bir ürün yerine kağıt ağırlığı bırakarak vidalar.

Nesthouse'ın sahip olduğu Revolv merkezinin yanı sıra Lighthouse ve güvenlik kameraları ile oldu. Son zamanlarda, Lowe resmen Iris smarthome platformunu resmi olarak kapattı, büyük olasılıkla solma ilgisi ve düşük satışlar nedeniyle. Bu, evde Iris sistemi olan kullanıcıların çok fazla vidalandığı ve artık çalışmayan göbeklerle bırakıldığı anlamına geliyordu (cihazlar ve sensörler hala diğer göbeklerle birlikte çalışabiliyor olmasına rağmen). Neyse ki, Lowe's Iris müşterileri için geri ödeme teklif ediyor, ancak ürünleri kapatan tüm şirketler bu kadar zarif değil.

Peki ne yapmam gerekiyor?

Bunlardan herhangi birinin olmasını önlemek için yapabileceğiniz hiçbir şey olmamakla birlikte, en azından bunun olma ihtimalini azaltmak için yapabileceğiniz şeyler var.

Yeni başlayanlar için, bir süredir olan üreticiler ve markalar ile sopa, en azından biraz popüler ve sağlam bir üne sahip. Elbette bu% 100 kusursuz değildir, ancak bir akıllı ev cihazını ya da hizmetini kapatan çoğu şirket bunu yapıyor çünkü halk arasında popüler değil, bu yüzden uygulanabilir kalması için yeterli gelir getirmiyor.

Nest, Ring, Ecobee, Philips Hue, Arlo ve WeMo gibi Smarthome markaları, çok büyük bir kullanıcı kitlesine sahip popüler markalar. Bu markaların sürdürecekleri bir üne sahipler ve yakın gelecekte herhangi birisinin kapatılmasını beklemek olası değildir.

İLGİLİ: Akıllı Termostatlara ihtiyacınız yok

Tabii ki, her hanedanın sonunda yıkılacağına dair bir söz var, bu yüzden yukarıdaki markaların herhangi birinin yolda bir yere kapanması mümkün. Bu riske girip girmemek size kalmış.

İkincisi, en zorlu akıllı ev meraklılarının yapmasını önerdikleri şey, buluta dayanan herhangi bir akıllı ev ürününü satın almamak ya da kullanmamaktır. Dezavantajı, bu tür ürünlerin çoğunun kurulmasının o kadar kolay olmadığı ve bu kategoride acemi bir kimsenin rahatsız etmeyeceği yönünde.

Bununla birlikte, bazı şirketler (HomeSeer ve Hubitat gibi), son kullanıcıların yerel tabanlı bir akıllı ev kurmasını kolaylaştırmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Ne yazık ki, Nest Termostat, Zil Kapı Zili, bazı Hue ışıkları ve bir Wi-Fi kamerası gibi ürünleri satın almak ve kurmak için hala daha caziptir.