Smarthome nedir?

sdecoret/Shutterstock

Herhangi bir ev, bir stüdyo daire veya konağı olsun, bir ev sahibi olabilir. Akıllı yapan güçlü bağlantılar. İşte akıllı ev yapımı hakkında bilmeniz gerekenler – ve ilgileniyorsanız nasıl kendiniz bir araya getirmeye başlayacağınız.

Smarthomes Hepsi Farklı

“Akıllı ev” in resmi bir tanımı yoktur. Bir buzzword'den daha çok başlayan şey yaygın kullanıma girdi, ancak hiç kimse veya şirket akıllı ev icat etmedi, ne de sahada tam baskınlık iddia edemedi. Smarthome teknolojisi henüz başlangıç aşamasındadır. Bunu benimsemiş olanlar arasında bile, bir akıllı ev diğerinden çok farklı görünebilir. Farklılıklar, evde hangi akıllı cihazların bulunduğunu ve bu cihazlardan kaç tanesinin bulunduğunu içerir.

Özünde, bir akıllı ev muhtemelen en iyi evi geliştirmek için bağlı teknolojiye sahip bir yaşam alanı olarak tanımlanır. Buna akıllı termostatlar, akıllı ışıklar, akıllı prizler veya prizler, akıllı kapı zilleri ve kilitler veya Google Asistan ve Alexa gibi ses asistanları dahil olabilir. Yukarıdakilerin herhangi birinin bir kombinasyonu olabilir, yukarıdakilerin tümü veya tamamen başka akıllı cihazlar olabilir.

Bir akıllı ev sizin için ne almak istediğinizi bağlıdır. Ve bunun farkına varmak, farklı akıllı cihazların ne yaptığını, olasılıkların ne olduğunu ve ne kadar harcamak istediğinizi bilmenizi gerektirir.

Akıllı Termostatlar Kendilerini Programlayabilir

Birkaç yıl önce, akıllı termostatlar muhtemelen çoğu sahibinin evine koyduğu ilk cihazdı. Sözümüz açıktı; Termostat, satın almanın maliyetinden daha fazla para kazandıracaktır.

Yapay zeka sayesinde, akıllı bir termostat evden ayrılma eğiliminde olduğunuzda, evinize döndüğünüzde, kış ve yaz aylarında tercih ettiğiniz sıcaklığın ne olduğunu öğrenir. Sonra, kendi başına, bu bilgiye dayanarak evinizin sıcaklığını kontrol etmeye başlayacaktır. Öğretim, ihtiyaç duyduğunuzda sıcaklığı değiştirmek kadar basittir.

Prosesin programlanabilir termostatların sağladığından daha basit olması gerekiyordu. Ve gerektiğinde ısıyı ve klimayı çalıştırarak, paradan tasarruf edersiniz. Akıllı bir termostata ihtiyacınız olduğunu düşünmüyoruz, ancak basit bir arayüz, otomatik kontroller ve uzaktan kumanda fikrini isterseniz, bir Nest veya Ecobee'de yanlış gidemeyeceğinizden emin olabilirsiniz.

Akıllı Işıklar ve Fişler Sesle Kontrol ve Daha Fazlasını Sunar

Akıllı ışıklar ve akıllı fişler çeşitli şekillerde gelir. Ampuller ve prizler kurulum bilgisi gerektirmezken, anahtarlar ve prizler mevcut geleneksel ampuller ve prizlerin yerine geçer. Seçtiğiniz, elektrik kablolarıyla çalışma konforunuza ve muhtemelen evinizin yaşına bağlıdır. Her birinin yararları ve dezavantajları vardır.

Philips Hue serisi gibi akıllı ampuller anında değiştirebileceğiniz bir dizi renkte gelir. Ancak akıllı yapmak istediğiniz her ışık için birine ihtiyacınız olacak, bu da maliyetin hızlı bir şekilde artması anlamına gelir. Lutron tarafından yapılanlar gibi akıllı bir ışık anahtarı, bir odadaki ışıkların çoğunu veya tamamını kontrol ederken akıllı bir ampul kadar ya da iki tanesine mal olabilir. Ancak renk değiştiren özellikler elde edemezsiniz. Genellikle, her iki seçeneğin de ses yardımcısı entegrasyonu vardır, ancak bazen bir hub gereklidir.

Akıllı prizler ve akıllı prizler genellikle aynı özelliklere sahiptir; bunlar arasında otomasyon, ses yardımcısı entegrasyonu ve enerji izlemesi yer alabilir. En büyük fark, kurulum ve alan kolaylığıdır. Sonoff's gibi akıllı bir fiş kullanmak için, prize takın ve bir cihazı prize takın. Kablo bağlantısı gerekmez. Ancak prizden çıkacak ve modele bağlı olarak biraz yer kaplayacak. TopGreener'in akıllı prizi mevcut prizinizin yerine geçmiştir, bu yüzden kablolama devreye girer. Ancak şu anki çıkışlarınızdaki gibi duvarla aynı hizada olacaksınız.

İLGİLİ: Ne Tür Akıllı Işıklar Almalısınız?

Akıllı Kapı Zili ve Kilitleri, Dijital Giriş Sağlar

Telefonunuza ve tabletinize bağlayabileceğiniz sadece evinizin içi değildir. Schlage'nınki gibi akıllı bir kilitle, evinize kimin girebileceğini daha fazla kontrol edersiniz. Anahtarları yalnızca geri döndürmemek için dağıtmak yerine, kilidinize pin veya uygulama erişimi verebilirsiniz. Ve artık gerekmediğinde, bu erişimi iptal edebilirsiniz. Bir akıllı kilit takmak, standart bir kilidi değiştirmekten çok daha zor değildir, bu nedenle akıllı evlere girmenin kolay bir yoludur.

Akıllı kapı zillerinin takılması biraz daha zor olabilir. Bazı seçeneklerinizi belirleyeceği için, başlamak için çalışan kapı zili kabloları olup olmadığını değerlendirmek isteyeceksiniz. Kablolarınız çalışıyorsa, Nest'ten Ring'e kadar her şeyi kullanabilirsiniz; mevcut çanlarınız çalışmaya devam eder. Aksi takdirde, pille çalışan bir şeye ihtiyacınız olacaktır. Her iki durumda da, bu kapı zilleri birisi kapınıza yaklaştığında veya başka bir hareket algılandığında size video verecektir. Kablolu bir ziliniz varsa, istediğiniz zaman video çekebilirsiniz.

Kapı zili ve kilit arasında evinizde kimin olduğunu görebilecek ve uygunsa erişim sağlayabileceksiniz. Örneğin, bir aile üyesi siz dışarıdayken düşebilir ve onları hemen içeri almak isteyebilirsiniz.

İLGİLİ: Hangi Akıllı Kilidi Almalısınız?

Ses Asistanları Her Şeyi Birlikte Bağlar

Merkezlerden bahsetmediğimizi fark edebilirsiniz. Çünkü Google Home ve Alexa gibi ses asistanları akıllı ev merkezini öldürüyor ve bu genel olarak iyi bir şey. Bir ses asistanıyla, birlikte çalışması için çeşitli cihazlarınızı birlikte çekebilirsiniz.

Bu, bir cihaz odasının tamamını veya bir evin tamamını kontrol edebileceğiniz ve sizin için işlerle ilgilenen otomasyon rutinleri oluşturabileceğiniz anlamına gelir. Işıkları kapatmayı veya ayrılmadan önce bir kapıyı kilitlemeyi unutursanız, günlük bir rutin sorunu çözebilir.

Smarthome hub'ına benzer şekilde, ses asistanınıza bağlı her cihaz tek bir uygulamadan kontrol edilebilir. Hangi üretici uygulamasının bir cihazı kontrol ettiğini hatırlamaktan çok daha iyidir.

Bazıları, ışıkları kontrol etmek için hiç kimsenin bir evle konuşmaya ihtiyacı olmadığını söylese de, ilk kez elinizi yiyeceklerle dolu tuttuğunuzda ve mutfağı açmak için konuştuğunuzda büyülü. Bir seçenek olarak sadece ışık anahtarlarına sahip olmak istemezsiniz.

Akıllı Evlerin Pahalı Olması Gerekmiyor

Smarthome'ların pahalı olduğu yaygın bir efsanedir, ancak olmaları gerekmez. Smarthome cihazları bir miktar paraya mal olurken, yer halıları ve dekorasyonları gibi gerçekten ihtiyaç duymadığınız diğer ev eşyalarını da satın alabilirsiniz.

Bir şey satın almayarak her zaman tasarruf edebilirsiniz. Soru, maliyetin ne elde edeceğinize değip değmeyeceği olmalıdır. Maliyet / fayda matematiğini yaptıktan sonra, kendinizi hızlandırabilirsiniz. Bir başlangıç akıllı evinin 400 dolardan daha az bir araya getirilebileceğini düşünüyoruz ve daha da önemlisi, her şeyi bir seferde satın almak zorunda değilsiniz. Google Home Mini veya Amazon Echo Dot gibi tek bir ses asistanıyla başlayın, sonra bir veya iki ampulün içine serpin. Smarthome'unuzu zaman içinde oluşturun ve maliyetin ısırmasını çok fazla hissetmeyeceksiniz.

Neredeyse her smarthome farklı ve bu hiç de şaşırtıcı değil çünkü evler kendileri çok farklı. Bir apartman dairesinde veya çok aileli bir evde otururken, yaşam alanınızı bir ağa bağlayabilir ve evinizi yeni bir şekilde kontrol edebilirsiniz. Günün sonunda, istediğin her neyse bir akıllı ev.

İLGİLİ: Sizi Başlatacak En Ucuz Smarthome Gear