Smarthome'u Diğer İnsanların Kullanması Kolaylaştırır

HQuality/Shutterstock

Smarthomes evinizi otomasyona geçiren ve her yerden kolayca kontrol edebileceğiniz bir kolaylıktır. Fakat çocuklar, geniş aile ve misafirlerle, işler çabucak karmaşıklaşıyor. Smarthome'unuzu diğer kişilerin kullanması için kolaylaştırmanın birkaç yolu.

Smarthomes sadece kullanıcı kadar güçlü

Zaten akıllı kilitler, akıllı termostat, akıllı ışıklar ve akıllı fişler taktıysanız, rahatlık ve uzaktan kumanda ile dolu bir eve gitme yolundasınız demektir. Ancak, sorun genellikle evinizde, bir akıllı ev kuracak kadar teknoloji konusunda bilgili olmayan insanlarla ilgilidir. Aygıtları nasıl açıp kapatacağınızdan ve sesli komutları kullanmaya çalışırken garip davrandıklarından emin olabilirler. Birkaç basit adımla, küçük çocuklar, geniş aile ve hatta ilk kez gelen konuklar için işleri kolaylaştırabilirsiniz.

Düz İleri Sesli Komutlar Oluştur

Bir akıllı ev hakkında en iyi şeylerden biri, ona sesinizle ne yapacağınızı söylemektir. Onları geleneksel yoldan kontrol edebildiğinizden emin olabilirsiniz ancak evinizle konuşma ve ışıkları kapatma, TV'yi açma ve termostatı değiştirme kabiliyeti çok tatmin edicidir. Ancak, bu yalnızca ilk denemede çalıştığında geçerlidir. Ses komutlarını kullanmakta başarıyla sorun yaşıyorsanız, o zaman diğer herkes daha da kötüleşir. Bu nedenle cihazlarınızı gruplandırdığınızdan ve bu grupları ve cihazların kendilerini uygun şekilde adlandırdığınızdan emin olun.

Evde küçük çocuklarınız varsa, cihazlarınızın ve gruplarınızın adlarını bir şekilde değiştirmeniz gerekebilir. Hecesi kolay olan daha az heceli kelimeleri hedeflemeye çalışın. Hem Google Assistant hem de Alexa, beş yaşında bir çocuğu dinlerken çok iyi bir performans sergiliyor ve üç yaşında bir çocukla şaşırtıcı derecede iyi. Fakat bir çocuğun bir emir vermesi ne kadar zorsa, ses yardımcınızın onları anlaması o kadar zor olacaktır.

Daha kısa ve daha az kelime en iyi seçenektir ve bu, öğelerin doğru bir şekilde gruplandırılmasının faydalarından biridir. Uygun gruplarla “oturma odasını aç” veya mutfak aydınlatması yerine bir odada “ışığı aç” diyebilirler. Söylenecek daha az şey olduğundan, aile üyeleri ve misafirler de bundan faydalanacaktır.

Mümkün Olduğunda Geleneksel Kontroller Sağlayın

The two outer switches are smart; the middle switch is traditional. The left switch is off.

Akıllı ampuller harika, ancak evinizdeki diğer insanlar ses asistanlarını kullanmak konusunda isteksizlerse, o zaman akıllı ampullerinizi kontrol edebilmelerinin tek yolu bir uygulama. Bu, her zaman, özellikle çocuklar veya ev misafirleri için iyi bir seçenek değildir. Başka bir seçenek de akıllı ışık düğmelerini kullanmaktır. Bunlar bir açma / kapama düğmesine çok benziyor ve mevcut ışık durumu (açık veya kapalı) hakkında smarthome ile iletişim kurarken (normalde eğer anahtar) çoklu ışıkları kontrol etme avantajına sahip.

Akıllı bir anahtarla, ışıklarınız uygulamalarınız ve ses asistanlarınızla asla senkronize edilemez ve smarthome seçeneklerini kullanmak istemeyen herhangi biri ışıkları kontrol edebilir. Aynısı geleneksel anahtar deliği veya pin kodu seçeneğine sahip akıllı kilitler için de geçerlidir. Bir anahtar veya PIN kodu ile çocuklarınızın ve konuklarınızın kapınızın kilidini açmak için bir uygulama indirmeleri gerekmez.

Geleneksel Kontroller Kullanılamıyorsa Gösterge Tablosu Oluşturma

Alexander Kirch/Shutterstock

Bazen akıllı LED şeritlerinde veya akıllı fişlerde olduğu gibi geleneksel bir kontrol seçeneği sunmak mümkün olmayabilir. Sesli Asistanlar yardımcı olabilir, ancak bu işe yaramazsa, eski bir tableti bir akıllı ev kontrol paneli olarak yeniden konumlandırmak en iyi çözüm olabilir. Bir gösterge panosu, evdeki olası kontrollerin genel görünümünü verebilir ve açma ve kapama düğmeleri olarak kullanımı basittir. Mümkünse, tableti kolayca bulunabilmesi için bir yere yerleştirin.

Alternatif olarak, Google Ev Hub'ı, Yankı Gösterisi, Yankı Noktası ve diğer akıllı ekranlar ekranda akıllı ev kontrolleri sağlar. Yine de uygun ekrana ulaşmak için biraz gezinme gerektiriyorlar, bu nedenle özel bir pano misafirler ve çocuklar için daha sezgisel bir seçenek olabilir.

Talimatları Görünür yerlerde yayınla

Diğer her şey, özellikle de misafirperverler ile başarısız olursa, bazen kolay yer bulmak için iyi yazılmış talimatlara sahip olmak yararlı olabilir. “Işıkları söndürmek, Alexa ışığını kapatmak demek” gibi cihazların yanına, örneğin zamanlayıcılar gibi diğer yararlı önerilerin yanına Google Home veya Alexa’ya ne söyleyeceğinize işaretler koyun.

Konuklarınızı ses komutlarını kullanma konusunda ne kadar rahatlatırsanız, kendi başlarına denemeleri o kadar konforlu olacaktır. Mutfakta zamanlayıcılar ve ölçüm dönüşümleri gibi smarthome arenası dışında bazı önerilerde bulunmak yararlı olabilir. İşaretlerin sıkça görülmesi gerekiyorsa, evinizin görünümünü mutfak için kara tahta gibi harmanlayan bir şey düşünün.

Alexa taslaklarını kendi Alexa becerilerinizi geliştirmek için bile kullanabilirsiniz, böylece insanlar Alexa'dan verdiğiniz bazı temel talimatları isteyebilirler. Amazon, misafirleri, bebek bakıcılarını ve hatta evcil hayvan bakıcılarını bilgilendirmek için çabucak geliştirebileceğiniz yerleşik beceriler sağlar ve günün farklı saatlerinde farklı talimatlar verecek kadar bile akıllıdırlar. Ancak, insanların akıllı evinizi nasıl kontrol edeceğinizi öğrenmelerine yardımcı olmak için kendi becerinizi de oluşturabilirsiniz.

Herhangi bir yeni teknoloji ile yapılacak en iyi şey giriş engelini mümkün olduğunca azaltmaktır. Akıllı ev cihazlarınızı kullanarak daha az korkutucu görünüyorsanız, çocuklar, aile ve konuklar neyin işe yarayıp neyin yaramadığını denemek için daha cesaretli olacaklardır. Genellikle, bu deney size farketmediğiniz akıllı evler hakkında birkaç şey öğretebilir veya geliştirilebilecek alanları tespit etmeye yardımcı olabilir. Sadece bunalıcı insanlardan kaçının ve herkes için daha faydalı bir ev odasına gitmelisiniz.