Smarthome'unuzu Otomatikleştirmek için Hubitat Kullanmalı mıyım?

Hubitat

Bir akıllı ev inşa etmenin ilk adımı genellikle bir merkez seçmektir ve birçok seçenek vardır. Hubitat benzersiz bir buluttan bağımsız merkezdir. İnanılmaz derecede güçlü, yetenekli ve karmaşık. Fakat Hubitat'ı akıllı evinizde mi kullanmalısınız?

Hubitat Smarthome'unuz İçin Güçlü Bir Hub

Hubitat

Bir şey hala doğru; Aralarından seçim yapabileceğiniz çok fazla akıllı ev merkezi var. Tamamen kaçınmanız gereken hub'lar varken Hubitat mutlaka bunlardan biri değil: karmaşık, belki de birçok insan için çok karmaşık, ama çok güçlü özelliklere sahip.

Hubitat, otomasyonunuzun merkezi olarak tasarlanmış gerçek bir akıllı ev merkezidir. Z-wave ve Zigbee, Alexa ve Google Home, Lutron ve LAN cihazlarına bağlanır. Smarthome merkezlerinin çoğundan farklı kılan şey, yerel kontrol ve inanılmaz derecede gelişmiş otomasyonlara verilen önemdir. Oldukça geniş bir cihaz entegrasyon listesine sahiptir ve akıllıca seçerseniz, akıllı evinize eklediğiniz her şeyi kontrol edebilmelidir.

Örneğin, Hubitat ile, günlerinizi yarım saat boyunca veya saat 20: 00'de (saat 18: 00'de) yarım saat boyunca ışıklarınızı% 100'den% 30'a düşürecek bir kurallar oluşturabilir ve sonra ışıkları yavaşça geri getirebilirsiniz. Güneş doğarken veya sabah 6'da (hangisi daha sonraysa) – tümü bulut etkileşimi olmadan. İnternetin düşerse bile bu işe yarayacak. SmartThings ve Wink, özellikle sadece yerel kontrole güvenerek, bu karmaşıklık seviyesine ulaşamıyor.

Hub'ların çoğu Bulut Tabanlıdır, Ancak Hubitat Yereldir

Wink ve SmartThings gibi diğer büyük smarthome hub'ları, belki daha sonra eklenen bazı yerel kontrollere sahip bulut ilk cihazlardır. Salon ışığını açmak için telefonunuzdaki düğmeye dokunduğunuzda, telefonunuzdan yönlendiricinize ve internet üzerinden Wink veya SmartThings bulut sunucularına bir sinyal gönderilir. Bu komut işlenir ve ardından internet üzerinden yönlendiricinize ve ardından hub'ınıza geri gönderilir. Sonunda, merkeziniz emrinize ışığı gönderir. Yerel kontrol için bir miktar destek olmadan, internetiniz düştüğünde bu işe yaramaz.

Hubitat, çalışmaların çoğunu yerel olarak idare ediyor ve bu da birkaç fayda sunuyor. Komutunuz internete girip geri gitmek zorunda olmadığından, ışıklarınızın Wink veya Smartthings ile karşılaştırıldığında daha hızlı bir şekilde açılıp kapandığını göreceksiniz. İnternetiniz düşerse, yerel olarak kontrol edilen bu yetenekler çalışmaya devam edecektir. Ve eğer gizlilik sizin amacınızsa, bir şirketin bulutuyla iletişim kurmadığınızdan daha fazlasına sahip olacaksınız.

Elbette Amazon Echo veya Google Home gibi bulut gerektiren bazı cihazları Hubitat'a bağlayabilirsiniz. Bu cihazları ve onlar tarafından kontrol edilen herhangi bir şeyi kullanırken biraz hız ve gizlilik kaybedeceksiniz.

Hubitat'ın diğer yararlarından biri maliyet. Hubitat donanımını satın aldığınızda, işlem tamamdır. Hubitat, işlevsellik kazanmak için sizi devam eden aylık aboneliklere zorlamaz; sunduğu her şey dahil, hatta yazılım güncellemeleri. Hubitat genellikle 149.95 dolara satılıyor, ancak şu anda Hubitat 99.95 dolara en yeni donanımı sunuyor.

Hubitat ile Karmaşık Otomasyonlar Yaratırsınız

Hubitat

Otomasyonlar gerçek smarthome süper gücüdür. Evlerimizle konuşmaya bayılırken, Hubitat ses kontrolünü gereksiz kılabilir. Hubitat, gelişmiş tetikleyiciler ve kurallar sağlar. Örneğin, aşağıdakiler için bir kural belirleyebilirsiniz: Yatak odasına girdiğiniz için ve saat 9'dan sonra ve bu gece hava soğuk ve ısıtma açık değil, ışıklar açılmalı ve kısılmalı ve elektrik battaniye açık olmalıdır. Kişiselleştirilmiş varlık dedektörleri kullanıyorsanız, bunun yalnızca belirli bir kişi odaya girerse gerçekleşeceğini tanımlayabilirsiniz.

Başka bir örnek olarak, bir banyodaki hareket sensörleri ve akıllı ampuller veya anahtarlarla, birisi içeri girdiğinde ışıkları otomatik olarak açabilirsiniz. Işıkların günün saatine ve ne kadar süreyle kalmaları gerektiğine bağlı olarak ne kadar parlak olması gerektiğini de belirleyebilirsiniz. otomatik olarak tekrar kapanmadan önce açık – ve tekrar, uzunluk günün saatine bağlı olabilir. Duşa ikinci bir hareket detektörü ekleyene kadar gidebilir ve birileri duş alırken kuralın “kapat” bölümünü geçersiz kılmasını sağlayabilirsiniz; bu, birisinin duştayken ışıklarının kapanmayacağı anlamına gelir.

Bu kuralların ve tetikleyicilerin ayrıntı düzeyi ve karmaşıklığı, yerel kontrolün bu kadar önemli olmasının bir nedenidir. Bir odaya girerseniz ve ışık anlık olarak yanmazsa, bir düğmeyi manuel olarak çevirmeniz gerektiğini hissedeceksiniz. Bu noktada, eviniz artık çok akıllı görünmüyor. Ses kontrolü yardımcı olur çünkü düğmeyi bulmak için doğru hareket etmeniz veya yanılmanız gerekmez. Ancak hızlı otomasyon daha da iyidir çünkü hiçbir şey yapmanıza gerek yoktur. Bunun yerine, ev ihtiyaçlarınızı öngörüyor.

Basitçe söylemek gerekirse, Wink ve SmartThings bu ayrıntılı otomasyon seviyesine sahip değil. Alexa ya da Google Assistant rutinleri de kesinlikle değil.

Gelişmiş Özellikler Kolay Gelmiyor

Hubitat

Maalesef, büyük bir güçle büyük sorumluluk geliyor. Bu durumda, hepsini gerçekleştirmekten sorumlu olacaksınız ve her zaman kolay olmayacak. Bir Hubitat hub'ı ilk kurduğunuzda, yerel bir web sayfası açarak başlayacaksınız. Şu anda, Hubitat herhangi bir akıllı telefon uygulaması sunmuyor, yakında geliyor, ancak o zamana kadar alabileceğiniz en yakın özel bir gösterge tablosu oluşturmak. Web sayfasını görüntülerken, cihazlarınızı keşfetmeniz, adlandırmanız ve ardından uygulamalar eklemeye başlamanız gerekir.

Hubitat alemindeki uygulamalar yeteneklerini genişletir. Herhangi bir güvenlik monitörü için bir uygulamaya, hareket sensörleriyle ışıkları kontrol etmeye yönelik bir uygulamaya, gelişmiş otomasyonlar oluşturmak için bir kurallara ihtiyacınız olacak. Web arayüzü bütün bunları kontrol eder. Bir yönlendirici web arayüzü kullanmak gibi. Menüleri tıklatarak, açılır menüleri seçerek ve değişiklikleri kaydederek zaman geçireceksiniz. Her şey yolunda gittiğinde işler böyle yürüyor.

Bazen bir şeyler iyi çalışmayabilir ve elle kodla çalışmanız gerekir. Hubitat bunun için Groovy programlama diline güveniyor ve eğer kodlamaya aşina değilseniz, en iyi bahisiniz Hubitat'ın forumlarında yardım istemek ya da destek almak.

Ayrıca bu uygulamaların ve kuralların nasıl çalıştığını da öğrenmeniz gerekir. Hubitat'ın mükemmel eğitim videoları ve aktif ve yararlı bir topluluğu var. Ama bu bir öğrenme süreci ve ustalaşmak için yeni bir mantık. Örneğin, arka kapı açıldığında sundurma ışığını açan bir kural istiyorsanız, ancak yalnızca arka lambalar açık değilse, kuralı “arka kapı açık ve tavan açık olmadığında AÇIK” olarak tanımlamanız gerekir. “Hubitat'ın mantığı tutarlı. Bir kere giriş ve çıkışları öğrenirseniz, tüm zamanınızı yeni bir beceriyi yenileyerek harcayamazsınız. Ancak, Hubitat ile uğraşmak zaman, çaba ve öğrenme istekliliği gerektirecektir.

Ve unutmayın, en azından şu anda bir düğmeye basarak işleri kapatmak ve açmak için smarthome cihazlarınıza hızlıca erişebilecek bir uygulama yoktur. Yapabileceğiniz en iyi şey, yalnızca evdeyken kullanabileceğiniz eviniz için özel bir gösterge paneli oluşturmaktır. Çeşitli pano seçenekleri güzel ve inanılmaz derecede karmaşık, ancak sizden biraz daha fazla bilgi alıyorlar. Ve şu anda, bu panolar akıllı evinizin uzaktan kumandasını etkinleştirmenin tek yoludur.

Hubitat mı almalısınız?

Hubitat

Hubitat'ı seçmeniz gerekip gerekmemesi birkaç temel şeye iniyor: Ne kadar çaba harcamak istiyorsunuz, ne kadar öğrenmek istiyorsunuz ve gerçekten otomatik bir ev fikri hoşunuza gidiyordur.

Ağınızda değişiklik yapmak için yönlendiricinizin ayarlarına erişme fikri sizi korkutuyorsa, daha da karmaşık olan Hubitat sizin için olmayabilir. Kolay kurulum ve uzaktan kumanda özellikleriyle kolay bir şey istiyorsanız, Hubitat'a geçmeli ve şirket Wink Hub'ı tekrar stokta bulup tekrar satmaya başlarsa SmartThings veya Wink gibi başka bir seçenek düşünmelisiniz.

Teknoloji meraklısıysanız, ellerinizi dijital olarak kirletmek istiyorsanız ve hafta sonlarını yeni karmaşık bir beceri setinde öğreticiler izleyerek geçirmeyi unutmayın, Hubitat dikkate değer. Ayrıca, konumunuzu, günün saatini ve diğer koşullu tetikleyicileri temel alarak gereksinimlerinizi öngören gerçekten otomatik bir akıllı ev fikri fikrini isterseniz, Hubitat'ı ev evinize getirmeyi düşünmelisiniz.