‘Sohbet’ olarak adlandırılan yeni bir protokol ile SMS’i Değiştirecek Google ve Carriers Planı

Google, Hangouts, Voice, Allo, Duo ve hatta Wave ile mesajlaşmaya bir noktada hükmetmeye çalıştı ve başarısız oldu. Bir sonraki strateji: SMS’i RCS protokolüyle değiştirip “Sohbet” olarak adlandırıyor.

Android kullanıcıları, telefonlarındaki varsayılan Mesajlar uygulamasının tüm bu yeni çıktılarda her tür yeni özellik elde etmesini beklemelidir: Okundu bilgileri, tam çözünürlükte video ve resimler ve çalışan grup metinleri. İşte, Verge için yazan Dieter Bohn:

Google, gezegendeki her büyük cep telefonu operatörünün SMS’leri değiştirmek için teknolojiyi benimsemesine sessizce meydan okuyor. “Sohbet” olarak adlandırılacak ve “Zengin İletişim Hizmetleri için Evrensel Profil” olarak adlandırılan bir standardı temel alıyor. SMS herkesin geri dönüşü gereken varsayılan değerdir ve bu yüzden Google’ın hedefi o varsayılan mesajlaşma deneyimini yapmaktır. Diğer modern mesajlaşma uygulamaları kadar iyi bir Android telefon.

Makaleden birkaç tane daha öne çıkanlar:

  • Yeni protokol şifrelemeyi sunmaz, çünkü taşıyıcılar şifrelemeyi sevmez.
  • Google, yeni sistem için bir web masaüstü arayüzü oluşturmayı planladığından, bilgisayarınızdan metin oluşturabileceksiniz.
  • Microsoft, bir Windows uygulaması olabileceğini ileri sürerek planla birlikte.

Burada çok fazla potansiyel var, ama somut bir şey görmenin bir yolu var. Makalede çok güzel detaylar var, bu yüzden geleceğin nasıl göründüğünü merak ediyorsanız, onu okumanızı sağlayın.