Sony TV'de Hareket Yumuşatma Nasıl Devre Dışı Bırakılır

Bazı yeni Sony TV'ler yerleşik bir Sony özelliğine sahiptir. Sony, Sony'nin hareket yumuşatma uygulaması olan ve TV'nizin görüntüsünü çok pürüzsüz hale getiren “Motionflow” olarak adlandırılır.

Yine de Motionflow Nedir?

Motionflow, izlediğiniz içeriğin kare hızını artırarak çalışır. Ekranınızdaki yenileme hızı (genellikle 60hz veya 120hz) genellikle filmlerin veya TV'nin (genellikle 24fps veya 30fps) kare hızından çok daha yüksektir. Yani kare hızını artırarak, TV'nizin yüksek tazeleme oranından en iyi şekilde yararlanır.

Bunu, eksik karelerin ne olduğunu tahmin ederek ve gerçek karelerin arasına yerleştirerek yapar. Bununla birlikte, karelerin arasında doğru bir şekilde hareket etmek zor olduğundan, genellikle bulanık görünmeye başlar. Ayrıca, yüksek kare hızları TV'nizde izleyeceğiniz çoğu içerik için iyi görünmez ve bu da filmlerinizi aşırı gerçekçi hissettirecek garip bir “sabun opera efekti” sağlar.

İLGİLİ: Yeni HDTV'min Fotoğrafı Neden Hızlandırılmış ve “Pürüzsüz”?

Nasıl Kapatılır?

Sony

TV'niz değişebilir, ancak çoğu Sony TV, ayarları menüdeki “Resim” ayarları altında gizler. Buradan Motionflow için farklı seviyeler ayarlayabilirsiniz.

Sony

Tamamen devre dışı bırakmak istiyorsanız “Kapalı” yı seçmelisiniz. Bazı TV'ler ek bir "Gelişmiş Ayarlar" sekmesi altına gizleyebilir. Sony Android TV'lerde, Motionflow'u yalnızca TV oyun modunu etkinleştirerek devre dışı bırakabilirsiniz (Motionflow çok fazla giriş gecikmesi eklediğinden ve oyunlar için kapalı olması gerektiğinden).

Sony her yıl menülerini değiştiriyor gibi gözüküyor ve modele göre değişebiliyor, bu nedenle gelecekte seçeneği bulma konusunda sorun yaşıyorsanız, çevrimiçi olarak bulabileceğiniz TV kılavuzuna bakmak en iyisidir.