Sosyal Ağlar Çok İyi, Ama Haberleri Almaları İçin Korkunç Bir Yer

Sosyal ağlar eğlenceli ve hatta faydalıdır. Ama onlar dünya hakkında bilgi sahibi olmak için korkunç bir temel araçtır. İşte nedeni – ve bunun yerine ne kullanmanız gerektiğini.

Sosyal ağların kötü olduğunu söylemiyorum! Bu işi temel olarak tweetleme ile aldım ve çevrimiçi yaptığım ilişkilere gerçekten değer veriyorum. Ayrıca bu ağları kullanan pek çok bilgilendirici makale buluyorum, ki bu harika. Ama sosyal medya güncel olaylar hakkında bilgi edinmek için büyük bir birincil araç değildir.

Nuance Nadiren Viral Goes

İnsanlar duygusal düzeyde rezonans eden ve mevcut bir dünya görüşünü doğrulayan şeyleri paylaşma ve yok etme eğilimindedir. Politikada bu, diğer tarafın yanlış olduğunu kanıtlayan espriler ve manşetler anlamına gelir. Çalıştığım teknoloji ekosisteminde, sevmediğiniz şirketi “kanıtlayan” makaleler olma eğilimindedir.

İLGİLİ: Facebook Haber Beslemesi Sıralama Algoritması Nasıl Çalışır?

Elbette istisnalar var. Ama bu çok gerçek bir model.

Çok kötü, çünkü bunun gibi hikayeler nadiren faydalıdır. Bir dizi teknoloji sitesi için yazdım ve bunun birkaç kez oynadığını gördüm. Çok fazla iş yaptığım hikayeler, gurur duyduğum, bir izleyici kitlesi çekmek. Bu arada, duygusal olarak rezonant bir başlığa sahip olan hızlı hikayeler, yüzlerce binlerce görüşü hızlıca toplayarak, uzak ve geniş bir alana yayılıyor.

Duygusal olarak resonant olan bir yazı, kötü olduğu anlamına gelmez. Ancak yazarlar her yararlı konuyu bu şekilde ele alamazlar ve bazen bunu yapmaya çalışmak dikkat dağıtıcıdır. Tamamen 'tamamen' bir tarafa ait olan makaleleri okumaktan tamamen haberdar olmak zor.

Sayıları taklit etmeyen bir site yazmak için şanslıyım, sonuç vermeden sıkıcı şeyler yazabilme özgürlüğü veriyor. Umarım başlangıçta sıkıcı bulduğunuz şeyleri okumak için biraz zaman bulursunuz, çünkü yeni konular hakkında bilgi edinmenin tek yolu budur.

Algoritmalar Ne Olduğunu Bilinmiyor, Ne Olmak İstediğinizi Değil

Olduğunuz kişi ile olmak istediğiniz kişi arasında bir fark var. Sosyal medya algoritmaları bunu kabul etmiyor.

Bu, bu sistemlerin, en kötü alışkanlıklarınızı cesaretlendirmek anlamına gelmediği anlamına gelir. Halka açık rakamlarla ilgili doğrulanmamış dedikodunun, dünya hakkında daha fazla şey öğrenmenize ya da sizi daha iyi bir insan yapmanıza yardımcı olmadığını düşündüğünüzü varsayalım. Ve yine de, bazen onları tıklıyorsunuz. Bu uygun, değil mi?

Ancak, bir dedikodu başlığını her tıkladığınızda, bu tür makaleleri beğendiğiniz bir algoritma öğretiyorsunuz. Bu, bu tür makaleleri daha sık göreceğiniz anlamına geliyor. Bu da size bu türden makalelere tıklamak için daha fazla fırsat verir ve algoritmayı onlara ne kadar beğendiğinizi öğretmeye devam edin. Hiç bir noktada, sosyal bir ağın sizin bu olmayı arzuladığınız kişi olup olmadığını sormayacaksınız – sadece kendinizin ne hissettiğini sessizce teşvik etmeye devam edecekler kötü bir alışkanlıktır.

Sosyal ağlar, en kötü alışkanlıklarımızı toparlar, bu kötü alışkanlıklara devam etmemizi teşvik eder ve bize bunun gerçekte olduğumuz için olduğunu söylerler.

Sosyal medya algoritmaları özlemlerini bilmiyor. Sadece geçmişte neler yaptığınızı biliyorlar.

İyi şeyler kaçırıyorsun

Bunu daha önce söylemiş olursan beni durdur: “medya” sizin için önemli olan bir konuyu ele almıyor. Bazen bu berbat, ama çoğu zaman medyanın bu sorunu kapsayan, hangi doğru. Hikayenin pek çok beğeni almaması, paylaşması veya retweet almaması ve haber feed'inizde görünmemesidir.

Başlıca medya yayınları çeşitli konular hakkında yazıyor, ancak en önemli bilgiler, hiç viral olmayacak kadar kuru. Ve tüm haberlerini sosyal ağdan alırsan asla göremezsin.

Sosyal Ağlardan Çıkma, Ama Başka Bir Yerde Haber Alma

Tekrar: Sosyal medyadan vazgeçmeyi teklif etmiyorum. Bu harika bir eğlence kaynağı ve hatta bazen kullanışlı bir araç.

Bunun yerine, bilgilendirilmek için farklı bir alışkanlık oluşturmayı öneriyorum. Çeşitli konularda başlıkların geniş bir kesitini düzenli olarak görmenin bir yolunu bulun. Yeni fikirlere takıl. Daha da iyisi, yorum ve paylaşımın büyük bir şey olmadığı bir forumda bu fikirlere rastlamak.

Bunu yapmak için yaptığım birkaç öneri:

  • Güvende olduğunuz birkaç ana kuruluş bulun ve ana sayfalarını düzenli olarak ziyaret edin. Makinelerin yerine insan editörlerin küratörlüğünü yaptığı çeşitli konularda geniş bir haber bölümü göreceksiniz.
  • RSS'yi nasıl kullanacağınızı öğrenin. Virüse giden birkaç haber yerine, güvendiğiniz birkaç haber kuruluşu için beslemeleri ekleyebilir ve onlardan gelen her haberleri görebilirsiniz. Ne kadar kaçırdığına şaşıracaksın.
  • Bazı fiziksel dergilere ve gazetelere abone olun. Oldschool biliyorum, ancak kağıtta sayfalama ile ilgili bir şey, ilginizi çekmeyecek konular hakkında daha fazla bilgi edinmenizi sağlar.
  • Kağıt çok fazla retro ise, tüm dergileri Kindle'ınıza indirmek için Calibre kullanın. Şaşırtıcı derecede iyi çalışıyor ve ücretsizdir.
  • Google Haberler’in büyük bir güncellemesi vardı ve yerel olanlar da dahil olmak üzere çok sayıda saygın haber kaynağından gelen konulara ilişkin makalelere göz atmanın harika bir yoludur. Bir şans ver.

Bunlar sadece birkaç ipucu, tabii ki: belirli adımlar önemli değil. Önemli olan, sizi bilgilendiren sosyal medya dışında bir tür alışkanlık yaratmanızdır. Bunu sizin için hiçbir uygulama yapmayacak, bu yüzden kendi disiplininizi oluşturmanız önemlidir.

Ve hey, ilginç ve nüanslı bir şey bulursanız, çevrimiçi paylaşabilirsiniz. Saçma paterni ile kavga edeceksin ve belki bir kaç tane beğeni alacaksın.

Fotoğraf kredisi: Milyar Fotoğraflar / Shutterstock.com