Sosyal Medya Kullanımı Yalnızlık ile İlişkili Değildir, Ama Pasif Kaydırma mı

Yalnızlık, modern dünyada büyüyen bir sorundur ve sosyal medyayı suçlamak kolaydır. Gerçek bu kadar basit değil.

Bir sağlık sigortası şirketi olan Cigna, son zamanlarda bu soruna baktı. Onların anketleri, yalnızlığın ABD'de giderek büyüyen bir sorun olduğunu ve genç kuşaklar arasında daha yaygın olan bir problem olduğunu göstermektedir.

Bununla birlikte, sosyal medya, yalnızlık ile doğrudan ilişkili değildir. İşte NPR için rapor veren Rhitu Chatterjee:

Bununla birlikte, Cigna anketi sosyal medya kullanımı ve yalnızlık duyguları arasında bir ilişki bulamadı. Bu, yüzeydeki yeni bulgularla çelişiyordu, ancak Brigham Young Üniversitesi psikolog Julianne Holt-Lunstad, önceki araştırmaların insanların sosyal medyayı nasıl kullandığını, kişinin kendi izolasyonu üzerindeki etkisini belirlediğini söylüyor.

“Pasif bir şekilde kullanıyorsanız, yalnızca yayınları kaydırıyorsanız, bu daha fazla olumsuz etkiyle ilişkilendirilir” diyor. “Ama eğer diğer insan-içi etkileşimleri kolaylaştırmak için insanlara ulaşmak ve bağlantı kurmak için kullanıyorsanız, daha olumlu etkilerle ilişkilendirilir.”

Kullanıcıların bu araçları nasıl kullandığımıza karar vermemiz gerektiğini hatırlamamız gerekiyor. Onları nasıl kullandığımızla ilgili çok şeyimiz var. Tasarım seçimleri onları nasıl kullandığımızı soruyor elbette, ama günün sonunda hala kontrol altındasınız. Bunu hatırla.