Sosyal Medyada 'Gizli Soru' Cevapları Vermeyin

Web sitelerinin kimliğinizi doğruladığı varsayılan "gizli soru" alanlarını biliyor musunuz? Sosyal medyada onlara cevap vermediğinden emin ol.

Gizli Sorular, açık olmak gerekirse, korkunç bir güvenlik şeklidir. Bilinmeyenler için, bazı siteler şifre kurtarma için “İlk evcil hayvanınızın adı neydi?” Veya “Hangi caddede büyüdünüz?” Gibi soruları kullanıyor. Buradaki fikir, sizden başka hiç kimsenin bu soruları cevaplayamayacağıdır.

Bunun doğru olmadığı dışında insanlar her zaman bu sorulara cevap veriyorlar. Brian Krebs'un belirttiği gibi, bu, şirketlerin ve popüler Facebook sayfalarının kullandığı ortak bir sosyal medya “angajman” uygulamasıyla daha da kötüleştiriliyor: sıradan soruları sormak, bunların çoğu “gizli” olarak adlandırılan sorularla uyumlu.

Krebs Güvenlik için Krebs yazıyor:

Sosyal medya siteleri, “İlk işin neydi?” Ya da “İlk arabanız neydi?” Gibi belirli konuları anımsatmaya teşvik eden, görünüşte zararsız küçük sınavlar, oyunlar ve anketlerle doludur. Bu gayri resmi anketlere katılım sorunu şu: Bunu yaparken, çevrimiçi kimliklerinize ve hesaplarınıza ev sahipliği yapmak için kullanılabilecek “gizli sorulara” yanıtları yanlışlıkla verebilirsiniz.

Tam parça bunun her türlü örneğine sahiptir, bu yüzden başka bir şey yoksa gülmek için bir göz atın. Buradaki nokta: Gizli Sorular, şifre kurtarma için korkunç bir araçtır ve siteler, 2018'de güvenlik için bunlara bağlı olmamalıdır. Ancak, birçok kişi hala sosyal ağlardaki cevapları gönüllü olarak önermemesini önermektedir.

Daha da iyisi: Gizli soruları isteyen sitelere sahte cevaplar vermeyi düşünün. Sahte cevaplarınızı şifre yöneticinize kaydedebilirsiniz (ve değilseniz, bir şifre yöneticisi kullanmalısınız.)