Sosyal Medyada İzlediğiniz İnsanlar Spark Joy'da mı?

Netflix

Gözlerini yuvarlıyor ve çeşitli sosyal medya yayınlarına bakarken gülmekten ve gülümsemekten daha inliyor musun? O zaman belki de sosyal medya karmaşasını ortadan kaldırmanın zamanı geldi, Marie Kondo tarzı.

Sosyal Medya Size Sevinç Vermeli

Sosyal medya genellikle streslidir. Birçok insanın peşinden gitmek zaman alır ve sizi insanlardan ve hayatınızda gerçekten önemli olan şeylerden uzaklaştırır. Sosyal medyanız, arkadaşlarınız ve ailenizle bağlantıda kalmak, ilgilendiğiniz yeni şeyleri öğrenmek veya yalnızca en sevdiğiniz ünlülerle veya sporcularla iletişim halinde olmak için size neşe getirmelidir. Sonsuz bir negatif insan beslemesi, tartışma ve umursamadığınız şeyler olmamalıdır.

Ne de olsa, sosyal medyayı kullanmak sizi mutlu etmiyorsa, o zaman onu ilk kullanmanın amacı nedir? Neyse ki, bir değişiklik yapmak istiyorsanız, mümkün ve Marie Kondo'nun toparlanma yöntemi bu konuda yardımcı olabilir.

Marie Kondo Kimdir?

Fark etmediyseniz, “Marie Kondo ile Tidying Up” adlı yeni Netflix serisi sayesinde, temizlik artık çok büyük bir çılgınlık haline geldi.

Marie Kondo, organizasyon sanatı ve ihtiyaç duymadığınız şeylerden kurtulmak için birkaç kitap yazmış bir temizlik uzmanıdır. KonMari yöntemini kullanarak (Kondo'nun kendisi tarafından oluşturulan), izleyicilere ve okuyuculara her bir öğeyi birer birer göstermeleri ve yalnızca “neşe getiren” şeyleri tutmaları söylenir. Diğer her şey atılır (teşekkür ettikten sonra, elbette) ).

Bu sadece evinizdeki fiziksel alanı boşaltmakla ilgili değil. Size neşe getirmeyen nesneleri, yapmakta olan nesnelere odaklanın. Aynı şekilde, sosyal medyanızı düzenlemek, ilgilendiğiniz insanlara – sizi neşe getirenlere odaklanmanıza izin verecektir.

KonMari yöntemi beş kategori içerir: Kitaplar, makaleler, komono (çeşitli öğeler) ve duygusal öğeler. Deklutterers evlerinde her bir kategoriyi birer birer geçirerek tüm karmaşada uzaklaşmayı kolaylaştırır.

Tüm bunlar gerçekten evinizde yer kaplayan fiziksel eşyalara yöneliktir, ancak KonMari yöntemini sosyal medyaya kolayca uygulayabilirsiniz. Dijital dağınıklığın bir sorun olmadığını düşünmek kolaydır, çünkü herhangi bir fiziksel alanı işgal etmeden bir avuç insanı takip edebiliriz, ancak ekranlarımızda ve zihinlerimizde yer kaplar. Sosyal medyada çok sayıda insanın dikkatini dağıtmak, rahatsız edici, stresli ve zaman alıcı olabilir – tıpkı evinizdeki karmaşayla uğraşmak gibi.

İdeal Sosyal Medya Yaşamınızı Görselleştirin

Kondo'nun insanlara tavsiye ettiği ilk şeylerden biri, çürüyen yolculuklarına başlarken onları takip etmek için ideal yaşamlarını görselleştirmek. Bu aynı kavramı sosyal medyaya da uygulamayı deneyin.

İdeal sosyal medya deneyiminizi hayal edin. Sosyal medyanız üzerinden geçerken günden güne beslenir, ne hissetmek istersiniz? Postalar arasında gezinmek için ideal olarak ne kadar zaman harcamak istersiniz? Yayınlarınızda en çok ne tür içerik görmek istersiniz?

Belki de yakın arkadaşlarınızdan ve ailenizden gönderilere öncelik vermek istersiniz? Belki hobilerinize daha fazla odaklanmak istersiniz? En azından, takip ettiğiniz olumsuz insanlardan kurtulmak isteyebilirsiniz. Sosyal medyadan almak istediğiniz her ne ise, dijital çırpma işleminden geçerken bunu aklınızda bulundurun.

Sosyal Medyada KonMariing

Öyleyse sosyal medyadaki yayınlarınızı toparlamak neyi gerektiriyor? Sosyal medya, garajınızda oturan kitaplar, kağıtlar ve rastgele şeyler gibi şeyler içermiyor ama bu adımları dijital hayatımıza çevirebiliriz. Ne de olsa, Kondo gelecek yıl dijital dağınıklığımızı nasıl artıracağımızı tartışan yeni bir kitap yayınlayacak.

İLGİLİ: Daha Mutlu Bir Yaşam için Facebook'taki İnsanları Takip Etmek

Kitap, makale ve komono gibi kategoriler yerine, süreci biraz kolaylaştırmak için sosyal medyayı kendi kategorilerine ayırabiliriz.

Facebook'taki Arkadaş listenizden ve Twitter'da ve Instagram'da takip ettiğiniz kişilerden geçerek başlayın. Oradan arkadaşlarınıza ve takipçilerinizden her birine tek tek bakın ve yayınladıklarını görmekten keyif alıp almadığınızı kendinize sorun. Başka bir deyişle, bu kişiler yeni bir güncelleme veya fotoğraf gönderdiklerinde sevinç veriyor mu? Değilse, arkadaş ya da onları takip et.

Alternatif olarak, bu kadar sert olmak istemiyorsanız, “onları susturabilirsiniz” – hala onları izliyor / arkadaşlık ediyor olacaksınız, ancak yayınlarının hiçbirini görmeyeceksiniz. Bu, “takip etmeyen” olarak adlandırdıkları için Facebook'ta biraz kafa karıştırıcı, ancak yine de Facebook arkadaş olacaksınız. Ayrıca, bir deneme türünü denemek isterseniz bir Facebook arkadaşını 30 gün boyunca “erteleyebilirsiniz”.

Bu konuda üzülmeyin – takip ettiğiniz kişi (Facebook'ta) veya ses çıkarmadan (Twitter'da veya Instagram'da) bile bilmiyor.

Ardından, “beğendiğiniz” Facebook Sayfalarını ve Instagram'da izlediğiniz hashtagleri inceleyin. Bireysel arkadaşlarınız gibi, uzun zaman önce izlemiş olduğunuz bazı Facebook Sayfaları ve karmaşası olabilir, çünkü artık her zaman akılsızca bir şekilde ilerlemenizi sağlar çünkü artık ilginç değildir.

Facebook Grupları, Instagram grup sohbetleri veya sosyal medyada parçası olduğunuz diğer topluluklar arasında geçiş yapın. Bir Facebook Grubuna katıldığım pek çok kez oldu ve tartışma sadece verimli değildi. Ama gruptan ayrılmak yerine, sadece görmezden gelip geçmişe kaydım.

Şimdi, bütün karışıklık bittiğinde, geriye kalanları düzenleyebilirsiniz. Örneğin, Facebook, Haber Bülteninizde ilk gösterilecek bazı arkadaşlarınızı seçmenize ve özel listelerinize arkadaş eklemenize izin verir (yalnızca şehrinizde yaşayan arkadaşlar gibi veya yalnızca arkadaşlarınızı yakınlaştırabilir).

Twitter'da, özel listeler oluşturabilir ve takip etmeseniz bile belirli kullanıcıları ekleyebilirsiniz. Bu, ana beslemenizi temizlemenin ve herkesi düzenli, düzenli listelerde ayırmanın harika bir yoludur.

İlk etapta belirli bir sosyal ağın bile kullanmaya değer olup olmadığına karar verin. Çeşitli sosyal medya hesaplarınızı incelerken, sizin için neşe uyandıracak hiçbir şey (veya çok az) olmadığını fark ettiğinizde bir nokta olabilir. Sonunda sizi mutlu edecek bir şey varsa, Facebook, Twitter veya Instagram hesabınızı silmenin yanlış bir tarafı yoktur.

Sonuç olarak, sosyal medyayı kullanmanın eğlenceli ve eğlenceli olması gerektiğidir. Ama nihayetinde seni mutlu etmeli. Sosyal medya yayınlarınız sizi sadece sinirlendirir veya sinirlendirirse, sorun ne? Sosyal medya, hayal kırıklığını değil, neşeyi tetiklemelidir.