Spor Fotoğrafları için Hangi Kamera Ayarlarını Kullanmalıyım?

Birçok insan DSLR'leri ve diğer kameraları satın alıyor çünkü iyi spor fotoğrafları çekmek istiyorlar; Akıllı telefonunuzun onu kesemediği alanlardan biridir. İşte size genel olarak en iyi sonuçları verecek kamera ayarları.

Spor Fotoğrafları İçin İhtiyacınız Olan Dişli

Spor fotoğrafçılığındaki en büyük zorluk mesafedir: çoğu spor için, aksiyon sizden birkaç yüz metre uzakta iken kenarda kalmış durumdasınız. Perdede yukarı ve aşağı sıçramak istemiyorsanız, bir telefoto zoom objektifi iyi çekimler için en iyi araçtır.

İLGİLİ: Telefoto Lens Nedir?

Kırpma sensörü kameralarında, odak uzunluğu yaklaşık 70 mm'den uzun olan bir lens çoğu spor için oldukça iyi çalışmalıdır. Canon 18-135mm ile çok sayıda spor fotoğrafı çektim. Özel objektif önerileri için Canon veya Nikon fotoğraf makineniz için en iyi objektif kılavuzlarımızı inceleyin.

Şimdi, bununla birlikte, telefoto lens olmadan spor fotoğrafları çekmek mümkün; sadece sahnelemenizde daha kasıtlı olmanız gerekiyor ve daha fazla çekimi özleyeceksiniz.

Spor Fotoğrafları için Deklanşör Hızı

Spor fotoğrafçılığı için, enstantane hızı normalde en önemli ayardır. Aksiyonu donduracak şey budur. Kullandığınız enstantane hızı, çektiğiniz spora bağlıdır.

İLGİLİ: Kameramla Hangi Obtüratör Hızını Kullanmalıyım?

Deklanşör hızı saniyenin 1 / 1000'inden daha hızlı, hızlı hareket eden otomobillerde bile hemen hemen her şeyi dondurur. Ancak çoğu spor için, bu kadar hızlı gitmenize gerek kalmaz.

Deklanşör hızı saniyenin 1 / 500'ü ile saniyenin 1 / 1000'i arasında hareket eden herhangi bir insanın donmasına neden olur, ancak hızlı hareket eden toplar – tenis veya beyzbol topları gibi – biraz hareket bulanıklığı gösterir.

Deklanşör hızı saniyenin 1 / 100'ü ile saniyenin 1 / 500'ü arasında çoğu insan hareketini dondurur. Hızlı bir sprinter veya kollarını veya bacaklarını sallayan biri muhtemelen hareket bulanıklığına sahip olacaktır. Uzun bir lens kullanıyorsanız, deklanşör hızınızın elinizde kamera bulanıklığını önlemek için yeterince hızlı olmaması riski de vardır.

Genel olarak, eylemi dondurmaya çalışıyorsanız, ihtiyacınız olduğunu düşündüğünüzden daha hızlı bir enstantane ile gitmek daha iyidir. Çoğu zaman, gün ışığında çekim yapıyorsam, saniyenin en az 1 / 800'ünün enstantane hızını kullanmaya çalışırım.

Diğer seçenek ise konunuzu dondurmak için kullandığınız hızdan biraz daha düşük bir enstantane hızı kullanmaktır. Kenarlarda bir miktar hareket bulanıklığı, hız ve hareket hissi katar.

Spor Fotoğrafları İçin Açıklık

Deklanşör hızı spor fotoğrafçılığı için çok önemli olduğu için, diyafram biraz arka koltuk alır. Size istediğiniz enstantane hızını verecek kadar geniş bir diyafram açıklığı kullanmanız gerekir.

Bu genellikle lensinizin maksimum diyafram açıklığı ile çekim yapmak anlamına gelir: f / 4 ve f / 5.6, iki ortak telefoto lens maksimum diyafram açıklığı, her ikisi de spor fotoğrafları için mükemmeldir. Daha fazla alan derinliği istiyorsanız, f / 8 veya f / 11; sadece enstantane hızınızı izlemeniz gerekir.

İLGİLİ: Kameramla Hangi Diyafram Kullanmalıyım?

Spor Fotoğrafları için ISO

Açıklık gibi, spor fotoğrafları için, ISO seçiminiz kullanmak istediğiniz enstantane hızında belirlenir. ISO konusunda genel tavsiyemiz, elinizden alabileceğiniz en düşük ayarı kullanmak ve bu hala geçerli olsa da, ISO ayarını artırmak genellikle hızlı bir enstantane hızı elde etmek için tek seçenek. Deklanşör hızınızı saniyenin 1 / 1000'inden daha hızlı tutmak için 400, 800 veya hatta 1600 seviyesine itmeniz gerekirse şaşırmamalısınız.

Deklanşör hızı normalde spor fotoğrafçılığındaki en önemli husus olsa da, hala diyafram öncelikli modda çekim yapmayı tercih ediyorum – ve yapmanızı tavsiye ediyorum. Deklanşör hızınızın yeterince hızlı olduğundan emin olun ve düşmeye başlarsa açıklığı açın veya ISO'yu artırın.