Spotify Free vs Premium: Yükseliyor mu?

Spotify iki katman sunar: ücretsiz, reklam destekli bir plan ve aylık 9,99 dolar Premium plan. Ama ikisi arasındaki farklar nelerdir ve yükseltmeye değer mi? Hadi bulalım.

Spotify Ücretsiz Katman ile Ne Alınır?

Spotify'ın serbest seviyesi gerçekten özgür değil; reklam destekli. Şirketler, birkaç parçanın reklamlarını dinlemenizi sağlamak için Spotify'a ödeme yapıyor. Spotify, reklamlardan Premium reklamlardan daha az para harcar. Böylece, kullanıcıları yeni sürüme geçirmeye teşvik etmek için, ücretsiz katman belirli yollarla sınırlandırılır.

Masaüstü veya web uygulamasını ücretsiz bir hesapla kullanırken herhangi bir şarkıyı, albümü veya şarkı listesini istediğiniz zaman herhangi bir sırada dinleyebilirsiniz. Tek sınır, her parçadaki bir parçanın, bir reklamı duymanız. Ancak, mobil uygulama, limitlerin gerçekten size çarptığı yer.

Mobil uygulamayı ücretsiz bir hesapla kullanırken, Spotify'ın makine öğrenimi algoritmaları tarafından sizin için seçilen 15 kişiselleştirilmiş oynatma listesinden birinde göründüğü sürece, sınırsız parça atlamaları ile herhangi bir sıradaki şarkıları dinleyebilirsiniz. Bu oynatma listeleri şunları içerir:

  • Weekly'yi (Spotify'ın tercih ettiğiniz parçaların haftalık seçimi) keşfedin.
  • Günlük Mix (favori parçalarınızın ve Spotify'ın seveceğinizi düşündüğünüz bir karışımı).
  • Serbest Bırak Radarı (dinlediğiniz sanatçıların yeni parçaları veya Spotify seveceğinizi düşünüyor).
  • Spotify'ın, RapCaviar (en yeni rap ve hip hop parçaları) ve Ultimate Indie (en iyi yeni ve yakında çıkacak olan indie parçaları) gibi seçilmiş oynatma listeleri.

Toplamda, tam olarak izlenen parçaların günden güne ve haftadan haftaya değişmesine rağmen, yaklaşık 750 parça arasından seçim yapabilirsiniz.

Spotify tarafından seçilen 15 kişiselleştirilmiş çalma listesinin dışında, çalma listelerini, albümleri veya sanatçıları yalnızca karışık çalmalarda dinleyebilirsiniz. Oynatmak için belirli bir parça seçemezsiniz ve ayrıca saatte altı parçayı atlamakla sınırlıdır.

Spotify Premium ile Ne Ediniyorsunuz?

Spotify Premium, ayda 9,99 ABD doları tutarında bir maliyet ve bunun için de tamamen reklamsız bir deneyim elde ediyor. İstediğiniz kadar müzik dinleyebilir ve bir reklam tarafından hiçbir zaman kesintiye uğrayamazsınız.

İstediğiniz zaman herhangi bir parçayı, albümü, sanatçıyı veya çalma listesini sınırsız atlama ile istediğiniz zaman dinleyebilirsiniz. Temel olarak, masaüstü veya mobil uygulamalarda herhangi bir sınırlama olmaksızın istediğiniz müziği dinleyebilirsiniz.

Premium hesabın en iyi özelliklerinden biri de, hem mobil hem de masaüstü uygulamalarında çevrimdışı dinleme için parça indirebilmenizdir. Bu, mobil verilere kaydetmek veya çalışırken dizüstü veya dizüstü bilgisayarınızı her zaman internete bağlı bırakmak istemiyorsanız mükemmeldir. Spotify'ı bir çevrimiçi müzik akışı hizmetinden ziyade çevrimdışı bir müzik hizmetine dönüştürür.

Aynı zamanda yüksek kaliteli ses akışlarını dinleme yeteneğini de elde edersiniz. Ücretsiz plan üzerinde, parçalar mobilde 96kbps hızında ve bilgisayarınızda 160kbps hızında, CD'ye kıyasla küçük, ancak dikkat çekici bir düşüşle izlenir. Premium ile, çoğu insan için CD kalitesinde sesten tamamen ayırt edilemeyen 320kbps'ye kadar olan parçaları dinleyebilirsiniz.

Yükseltmeye Değer mi?

Yakın zamana kadar, Spotify Premium, 15 kişiselleştirilmiş çalma listesinden istediğiniz herhangi bir parçayı dinleyemediğiniz için, ücretsiz katmandan çok daha iyi bir mobil deneyim sunmuştur; tamamen karıştırmak için sınırlandın. Yine de, işler biraz daha ilginç.

Spotify'ın tavsiye motoru oldukça harika ve ne kadar çok dinlerseniz o kadar iyi olur. Dinlediğim şey hakkında çok fazla düşünmek istemediğim zaman Spotify'ın çalma listelerini düzenli olarak kullanıyorum çünkü onlar benim zevklerimle çok iyi eşleşiyorlar. 750 ya da sürekli değişen şarkılarla geçinmek ve mutlu olmak kesinlikle mümkündür.

Öte yandan, ekstra özellikler oldukça harika. Sınırlı bir veri planındaysanız veya sivilceli bir kapsama sahipseniz, çevrimdışı dinleme yapmak zor. Ve reklamlar çok can sıkıcı olabilir. Yükseltme, düşündüğünüz kadar maliyetli olmayabilir. Normal bir hesap aylık 9.99 $ 'dır, ancak öğrenciler ayda 4,99 ABD doları (ve Hulu) alabilirler.

Ayrıca, beş kişiye kadar ayda 14,99 dolara mal olan harika bir aile planı var. Spotify'ı kullanarak sadece iki kişiyseniz bile, aile planıyla paradan tasarruf edersiniz. Ve dört ya da beş kişilik bir aileye sahip, bu bir beyinsizdir.

İLGİLİ: Cheapskate Bir Müzik Akışı Hizmetine kaydolma zamanı

Şahsen uzun zamandır Premium abonesi oldum ve bu aceleyle değişmeyecek. Ancak, Spotify'ın serbest seviyesi hiç bu kadar çekici olmamıştı. Ekstra özelliklerin yükseltme maliyetine değip değmeyeceği gerçekten size kalmış.