Steam Link Donanımı Öldü, Yerine Yapabilecekleriniz

Valve's Steam Link, PC oyuncularının oyunları TV'lerine aktarabilmeleri için harika bir yol. Steam Link donanımı artık olmasa da, Android'de Steam Link uygulaması ile çalışmaya başlamak çok kolay!

Steam Link uygulaması artık Google Play Store'da mevcut ve Android telefonlara, Android uygulama destekli Chromebook'lara ve Android TV çalıştıran televizyonlara veya set üstü kutulara yükleyebilirsiniz. Şimdilik, Steam Link iOS'ta mevcut değil ve olup olmayacağına dair hiçbir bilgi yok. Steam Link uygulaması, 2016'dan sonra yapılan Samsung Smart TV'lerde de mevcuttur.

Unutmayın: Evinizde zaten fiziksel Steam Link'iniz varsa, çalışmaya devam eder ve öngörülebilir gelecek için desteklenmeye devam eder. Ancak bugün bir Steam Link kullanmaya başlamak istiyorsanız, muhtemelen kullanılmış bir tane satın almanız gerekecektir.

Neyse ki, Android'deki Steam Link uygulaması tıpkı fiziksel Steam Link'in yaptığı gibi çalışıyor. NVIDIA SHIELD TV gibi bir Android TV kutusunda da kullanmanız, PC oyunlarınız, Google Play Store'daki oyunlar ve en sevdiğiniz video akışı hizmetlerinin tümü için tek adresli bir mağaza sunar.

PC oyuncularının oyunlarını başka bir ekranda almaları için tek seçenek Steam Link değil. Bir NVIDIA GPU'nuz varsa, masaüstünüzden diğer cihazlarınıza oyun akışı veya NVIDIA GeForce Now ile doğrudan NVIDIA'nın sunucularından akış sağlamak için NVIDIA'nın GameStream aracını kullanabilirsiniz.

PC'nizde Steam Link Nasıl Kurulur

Steam Link uygulamasını herhangi bir cihazınızda kullanmadan önce, bilgisayarınızda bazı hazırlık çalışmaları yapmanız gerekecektir. Başlamak için neye ihtiyacınız olacak:

  • Steam'i indirin ve yükleyin.
  • En sevdiğiniz oyunları PC'nize indirin.
  • Steam Link Wi-Fi üzerinden çalışacak olsa da, masaüstünüz Ethernet ile bağlanmışsa daha iyi zaman geçireceksiniz.

Masaüstü bilgisayarınızda Steam uygulamasını açın. Sol üst kısımdaki “Steam” öğesini seçip “Ayarlar” öğesini seçin.

Soldaki “Ev İçi Akışı” seçeneğini seçin, ardından “Akışı etkinleştir” in yanındaki kutuyu işaretleyin.

Artık Steam Link uygulamasını diğer cihazlarınıza kurmaya hazırız!

Android Cihazınızda Steam Link Nasıl Kurulur

İşte Steam Link'i kullanmadan önce başlamanız gerekenler:

  • Cihazınız için bir oyun kumandası. SHIELD TV'nin içerdiği kontrol ünitesi çalışıyor veya Android TV'li bir Bluetooth kontrol cihazı kullanabilirsiniz. Chromebook'un klavyesini ve dokunmatik yüzeyini kullanamazsınız, bu nedenle dokunmatik ekran modunda kullanmanız veya bir Bluetooth denetleyicisini eşleştirmeniz gerekir. Aynı akıllı telefonunuza akış için de geçerli.
  • Google Play Store'dan Steam Link uygulaması.
  • Steam Link Wi-Fi üzerinden çalışacak olsa da, cihazınız (Android TV kutusu veya Chromebook gibi) Ethernet ile bağlanmışsa daha iyi zaman geçireceksiniz. Ethernet'e takmak mümkün değilse, cihazınızın 5GHz Wi-Fi'ye bağlı olduğundan ve yönlendiricinize mümkün olduğunca yakın durduğundan emin olun.

İLGİLİ: 2,4 ve 5 GHz Wi-Fi Arasındaki Fark Nedir (Hangisini Kullanmalıyım)?

Bu kılavuz için Android TV'de Steam Link uygulamasını kullanıyorum, bu yüzden bir Chromebook veya akıllı telefonda takip ediyorsanız ekran görüntüleri biraz farklı görünebilir, ancak işlem aynıdır.

Cihazınızda Steam Link uygulamasını açarak başlayın. “Başlarken” seçeneğini seçin. Steam Link uygulaması, Ev İçi Akışı etkin olan bir bilgisayarı bulmak için yerel ağınızı tarar. Hiçbir sorunları ile masaüstünüzü bulmalı, ama Buhar Bağlantı İlk seferinde bulamazsa eğer tarama yapabilirsiniz. Bilgisayarınızın adını seçin.

Not: Steam Link bulamadan önce Steam'in bilgisayarınızda aktif olarak çalışıyor olması gerekir.

Steam Bağlantısı uygulaması dört basamaklı bir PIN gösterecek ve masaüstünüzde Steam hakkında bir bildirim göreceksiniz. PIN'i masaüstünüze girin ve “Tamam” ı seçin.

Steam Link, masaüstünüz ve cihazınız arasındaki bağlantıyı kontrol etmek için bir ağ testi gerçekleştirir. Aygıtlardan biri veya her ikisi de Ethernet'e bağlıysa, her şey iyi olmalıdır. Steam Link bağlantının çok yavaş olduğunu söylüyorsa, Ethernet'e takın veya 5GHz Wi-Fi kullandığınızdan emin olun ve iki kez kontrol edin. Hala çalışmıyorsa, daha hızlı bir yönlendirici satın almanız gerekebilir. Bağlantı yeterince hızlı olduğunda, “Oynatmaya Başla” seçeneğini seçin.

Sonra, Steam'in Büyük Resim arayüzünü göreceksiniz. Bu, uzak cihazınızdan mağazaya göz atmanıza, diğer oyunculara mesaj göndermenize ve daha pek çok şeye olanak sağlar. Oynamaya başlamak için “Kütüphane” yi seçin.

Ev PC'nizde zaten bir oyun yüklüyse, başlık seçili olduğunda yeşil bir onay işareti görürsünüz.

Değilse, bir indirme simgesi göreceksiniz.

Diğer cihazlara aktarabilmek için masaüstünüze bir oyun indirmeniz gerekir. Bu oyunu ev PC'nize indirmek istiyorsanız, oyunu seçin, ardından “Yükle” seçeneğini seçin.

Bilgisayarınızdan Android cihazınıza akış yapmak istediğiniz oyunu seçin, ardından “Oynat” ı seçin.

Bununla, en sevdiğiniz oyunları en sevdiğiniz ekrana aktarabilirsiniz!