Streaming Hizmetleri Kablo Şirketlerine Bakmaya Başlıyor

Manuel Esteban/Shutterstock

Akarsu hizmetlerini kablodan kurtuluşumuz olarak düşündük, ancak akarsu dünyası bazı farklı kablolu televizyon özelliklerini benimsemeye başlıyor. Ne kadar ileri gidecek?

Streaming Services Neden Harikalar?

Akış hizmetleri başarılı oldu çünkü farklı şeyler yapıyorlar. Ucuz, kullanışlı, reklamsız ve sözleşmesiz oldukları bilinmektedir. Medyayı kullanma şeklimizi de değiştirdiler ve bize kablo şirketlerine güvenilir bir alternatif sundular.

Netflix, Hulu ve Amazon gibi erken yayın hizmetleri, tüketicilere yarar sağlayan agresif stratejilerle akış piyasasına girdi. TV ağlarıyla mümkün olduğu kadar çok anlaşma imzaladılar ve çok sayıda hit film ve TV şovu kütüphanesi kurdular. Netflix'e yıllar önce özel olarak Breaking Bad, The Walking Dead veya Disney filmleri kütüphanesi için kaydolmanız iyi bir şans.

Akış hizmetleri ayrıca serileştirilmiş TV şovlarını izlememiz için bize yeni bir yol verdi. Her hafta yeni bir Bones bölümü yakalamak için eve koşuşturmak yerine, bir yayın hizmetinde bulunmasını bekleyebilir ve bir hafta sonu boyunca reklamsız bir şekilde izlemeye devam edebilirsiniz. Ayrıca, bu yayın hizmetlerinin birçoğu, kaçırmış olabileceğiniz programları izlemenizi sağlayan öğrenme algoritmaları uyguladı. Netflix'in algoritmaları, web sitesinin tercihlerine ve daha önce izlemiş oldukları şovlara bağlı olarak farklı kullanıcılara farklı minik resimler göstereceği noktaya kadar özellikle ayrıntılıdır.

Ancak, en büyük gücün bir zayıflık olabileceği de ortaya çıktı. Kordon kesme yalnızca kabloyu kopyalamaya çalışıyorsanız berbat olur – ne yazık ki, akış hizmetlerinin kendisi artık kablo kopyalamaya çalışıyor.

Sevdiğimiz Akış Hizmetleri Sürdürülebilir Değil

Yıllar önce, her şey Netflix'teki gibi görünüyordu. Hizmet, birçok akıcı rakiple rekabet etmek zorunda kalmadı, bu yüzden Starz, Disney ve AMC gibi ağlarla bazı katil fırsatlar imzalamayı başardı. Bu fırsatlar, Breaking Bad, The Walking Dead, NCIS, CSI ve Hannah Montana gibi insanların tanıdığı ve izlemeye hazır olduğu binlerce gösteri ve film getirdi. Bu popüler, çağdaş şovlar Netflix'e çok sayıda abone getirdi. İnsanları Netflix'e abone tutmak zor değildi, çünkü çok büyük bir gösteri ve film kütüphanesi vardı.

Ancak bu çok hızlı bir şekilde değişmeye başladı. Hulu ve Amazon Prime gibi rakipler büyük isimler ve filmler için Netflix'i geçmeye başladı. HBO GO ve Showtime gibi hizmetler, kendi yayın hizmetlerini oluşturarak aracıyı kesti. Ve Netflix'le daha önce anlaşma imzalayan ağların bazıları Netflix'le olan kontratı bittikten sonra koptuklarını ve daha iyi fırsatlar bulmaya çalıştıklarını hissettiler.

İşleri perspektife koyalım. Netflix, 2008'de Starz ile 20 milyon dolarlık bir sözleşme imzaladı ve Ratatouille ve Spiderman 3 gibi hit başlıklar dahil olmak üzere 2.500 gösteri ve film kazandı. Abonelere sadık kalmaları için daha az sebep veren, daha önce hit oldukları kadar çok gösteri ve film göstermeyi göze alamazlar.

Binge izleme formatı da sürdürülemez. Netflix'e Stranger Things'i izlemesi için kaydolursanız, muhtemelen bir veya iki hafta içinde izlemeyi tamamlarsınız. Netflix'in size sadık kalmanızı sağlayacak gösterileri yoksa, Stranger Things ile işiniz bittiğinde servisi iptal edebilirsiniz. Ve eğer bütün bunları “ilk serbest ayınız” içinde yapmayı başardıysanız, Netflix bir kuruş alamaz.

Hit showlar insanları akış servislerine getirir, ancak insanları etrafta tutmaları gerekmez. Geçmişte, bir TV kanalında haftada haftada bir yayınlanan havanın, insanlara her yıl aboneliklerini yenilemeleri için bir neden sağladığını ve ağlara sürekli bir gelir akışı sağlayacağını gösteren bir şov. Ancak gerçek zamanlı yayın hizmetleri bunu gösterilerinden bekleyemez.

Akışlı Hizmetler TV Kanalları Oluyor

Syafiq Adnan/Shutterstock

Netflix ve diğer yayın hizmetleri artık büyük isim gösterileri için rekabet edemezler ve kesinlikle eskisi gibi çağdaş, popüler oyunlar getirmeyi göze alamazlar. Arkadaşlar gibi bir gösteri ölmek zor Arkadaşlar hayranlarına abone olmaya devam edecek, ancak Netflix başka bir Breaking Bad ya da Walking Dead'in yutturmacalarında para kazanamaz.

Bu, yutturmaca kendilerini yaratmadıkları sürecedir. Geçtiğimiz birkaç yıl içinde Netflix, kendilerini yavaşça Netflix Originals lehine ağ TV şovlarından mahrum bıraktı. Stranger Things, Marie Kondo ile Tidying ve House of Cards gibi gösteriler Netflix'e çok sayıda abone kazandırdı ve neredeyse bir Arkadaş yenilemesi kadar maliyeti yok. Netflix'teki tek iyi programın Netflix Originals olduğu noktaya geldi. Bu aynı süreç Amazon Prime ve Hulu gibi servislere yavaş yavaş oluyor ve Apple gibi şirketler gelecekte kendi orijinal içerik akış platformlarını oluşturmayı planlıyorlar.

Bu, akarsu şirketleri için harika bir şey çünkü rekabetlerinin tüm asıl içeriğini çalmamasını sağlıyor. Ancak bu format, kablolu TV şovlarının formatına çok aşina geliyor. Her kanal, zaman zaman geçiş ile özel içeriğe sahiptir. Ve eğer bu ağ TV şovları geleneksel akış servislerinden uzaklaşıyorsa, o zaman nereye gidiyorlar?

TV ağları kendi yayın servislerini kuruyor. Bunlardan bazıları, Starz veya Adult Swim gibi, yalnızca kablolu yayın servis sağlayıcınıza bir eklenti aracılığıyla edinilebilir. Ancak diğerleri HBO GO'nun yolunda ilerliyor ve şovlarını ve filmlerini ayda 15 dolara özel olarak sunuyorlar. Disney, WarnerMedia, DC ve NBC, 2019'da kendi akış hizmetlerini kurmayı planlıyor ve birçok durumda özelliklerini diğer platformlarda bulamayacaksınız.

Orijinal içerikte yanlış bir şey yok, ancak Netflix ve Hulu gibi hizmetlerin ilk gücü, bir dizi ağ TV şovunun doldurduğu çeşitli ve uygun fiyatlı kütüphaneleriydi. Özel içeriğe yönelik bu eğilim devam ederse (ve devam ederse), o zaman farklı ağlardan gösterileri izlemek için birçok farklı hizmete abone olmanız gerekir. Temelde, yayın hizmetlerinin TV kanallarının yeni bir yinelemesi olduğunu hissedeceksiniz.

Akışlı Hizmetler, Kablo Demetini de Taklit Ediyor

Zamanın başlangıcından beri, kablo demetleri insanın varoluşunun acısı olmuştur. İnsanlar, istedikleri tek bir televizyon programına veya tek bir kanala erişmek istediklerinde, bir kanal paketi için çok fazla para harcamak zorunda olduklarından nefret ediyorlar. Ve izlemek istediğiniz iki ya da üç gösteri ayrı paketlere dahil edildiğinde, çoğunlukla istemediğiniz içerik için çok saçma bir miktar para harcamak zorunda kalırsınız.

Kablo demetleri neden kimsenin istemediği şovlarla dolu? Çünkü mesele bu. Kablo şirketleri herşeyi ayakta tutmak için popüler kanalları popüler kanallarla bir araya getiriyor. Aklı başında hiç kimse, Home Shopping Network için ödeme yapmak istemez, ancak kar edebilir, bu yüzden NFL veya Cartoon Network ile birlikte gelir.

Paket formatı kabloyu canlı tutan şeydir. Tüketiciler için iyi değil, ancak TV kanallarının çöp içeriğini zorlasalar bile istikrarlı bir gelir akışı elde etmesini garanti ediyor.

Akış hizmetleri benzer, ancak daha sessiz bir şekilde çalışır. Netflix, Hulu ve Amazon, The Office, Seinfeld ve Friends gibi şovlarda yüz milyonlarca dolar kazanmaya razı oluyorlar çünkü bunlar zor fanların yıllarca tekrar tekrar izleyeceğini gösteriyor.

Ofiste veya Arkadaşların her bir hayranı bir Netflix aboneliği tutarsa, Netflix, kablo demetlerinin her şeyi ayakta tutmak için popüler ve popüler olmayan kanalları birleştirmelerine benzer şekilde, diğer başlıklarını destekleyebilecek istikrarlı bir gelir akışı sağlar.

Evet, Stranger Things gibi büyük hit çok sayıda aboneyi beraberinde getirir. Ancak, bu isabetler çok az ve çok uzak ve kanat izleyicileri bir trend gösterisiyle ne zaman bittiklerini iptal edebilirler. Netflix, insanları Dostların yaptığı gibi koruyabilecek kendi kült klasik komedi şovlarını yapmayı başaramadığı için, şirketin sözleşmenin yenilenmesi için 100 milyon dolar harcamaktan başka seçeneği yoktur. NBC gibi yaklaşmakta olan akış servisleri de çatıyı başlarının üstünde tutmak için sessiz paket formatına güveniyor. Muhtemelen yalnızca bir veya iki gösteri için bir NBC akış servisine abone olacaksınız, ancak bu programlar Ofis veya Parklar ve Rec ise, o zaman bu aboneliği uzun süre tutabileceğiniz bir şans var.

Paket biçimi, akış hizmetlerinin hayatta kalmasına yardımcı olurken, tüketiciler için sinir bozucu ve pahalı olabilir. Netflix, her yıl abonelik oranlarını arttırıyor, çünkü muhtemelen yüz milyon dolarlık sözleşmelerine çok fazla para harcıyorlardı. Live TV ve Amazon Prime özellikli Hulu gibi bazı servisler şu an için geçerli ve fiyatların ne kadar yüksek olacağı konusunda hiçbir bilgi yok. Ve daha fazla akış servisi kesilmeye başladığından, iyi içerik daha da özel olmaya başlayacak. Sonunda, her birinin izlemek istediğiniz tek bir şovu olması nedeniyle, bir avuç akış servisine abone olduğunuzu görebilirsiniz.

Canlı TV Yayını Temelde Sadece Kablolu

Burlingham/Shutterstock

İnsanların kabloya bağlı kalmasının ana nedenlerinden biri de haber ve spor kanalları. Canlı TV ve spor için pek çok çevrimiçi servis var ve bunlar ortalama yayın servisinden çok daha pahalı. Temel Hulu Live ve Fubo paketleri 45 $ 'dır, ancak daha fazla kanala erişmek istiyorsanız biraz fazladan ödeme yapmanız gerekiyor. Sling 25 $ 'dan başlıyor, ancak aynı zamanda eklenti paketleri de var.

Eklentiler? Daha fazla kanal için fazladan ödeme yapın? Bu tanıdık geliyor. Ve neden olmasın, çünkü Live TV yayın hizmetleri kablo şirketlerine aittir ve işletilmektedir. Sling Dish Network'e ait olan Disney, birkaç ay içinde Hulu'nun ana hissedarı olacak ve bahse girerim DirectTV Now'ın kime ait olduğunu tahmin edemezsiniz.

Bazı canlı akış servisleri sadece kablo klonları değildir. Twitch onlardan biri. Ancak televizyonda yayınlanan haber ve spor endüstrileri tamamen kablo formatına bağlıdır. Kablo TV ile birlikte büyüdüler. Haber veya spor Twitch gibi bir serviste gösterilmeye başlarsa, formatlarını tamamen yeniden yapılandırmak zorunda kalacaklardı. Farklı reklamlar yapmak zorunda kalacaklardı, izleyicilerini sekmelerden uzak tutmak zorunda kalacaklardı ve küresel, zaman dilimi olmayan bir izleyiciyi hesaba katmaları gerekiyordu. Ve insanlar kablolu çevrimiçi bir sürüme abone oluyorsa, haber ve spor ağlarının biçimlerini geliştirmek için hiçbir nedenleri yoktur.

Bu canlı TV servisleriyle, tüketiciler zaten kaybedenler. İnsanlar kablo şirketlerinin çevrimiçi sürümüne abone olmak için kablo şirketlerinden ayrılıyorlar. Şu anda daha az ücret alıyorlar, ancak canlı TV yayın hizmetleri zaten daha pahalı hale geliyor.

İsteğe bağlı akış hizmetleri pahalı küçük web sitelerinde parçalanmaya devam ederse, çeşitli ağlardan içerik gösteren canlı bir TV akış servisine abone olmak daha ucuz olabilir.

Bu neden oluyor?

Akış hizmetleri kablo şirketlerine benzemeye başlıyor, bu gerçeği inkar edilemez. Paketlere benzeyen uygulamaları benimsiyorlar ve ayda 15 dolara özel içerik sunan kanal esque servislerine ayrılıyorlar. Bazı yayın hizmetleri, kablo şirketlerini yöneten aynı şirketler tarafından işletilir veya satın alınır ve çoğu çevrimiçi canlı TV servisi koyun kıyafetlerinde bir kurttur.

Bu olmuyor çünkü yayın hizmetleri kablolu TV ile rekabet ediyor. Akış gelecek. Bu oluyor çünkü akış hizmetleri ve televizyon ağları, merkezi olmayan, sürdürülemez bir iş modelinin içinde birbirleriyle rekabet ediyor. Sonunda bir rakip tarafından hizmetlerinden çekilebilecek gösteriler için teklif vermek zorundadırlar. Başarılı olmak için birçok iyi içerik sunmaları gerekiyor. Sözleşmeleri veya haftada bir gösterileri yok, bu nedenle aboneler istedikleri zaman ayrılabilir.

Bu yarışma, yayıncılık hizmetlerini özel içeriğe odaklanmak için zorluyor ve istek üzerine akışı televizyon kanallarının yeni bir yinelemesine dönüştürüyor. İsteğe bağlı akış hizmetleri canlı haberler ve spor için uygun bir yol bulamadığından kablo şirketleri, canlı yayın akışına başlıyor. Canlı TV formatının, serileştirilmiş TV'nin geliştiği şekilde gelişmesini önlüyorlar ve müşterileri sonunda kablodan kaçtıklarını düşündükleri için bankaya gülüyorlar.

Akışlı Hizmetler Hala Harika

Dmitri Ma/Shutterstock

Akış servislerinin birçok avantajı vardır ve bu avantajlar yakın zamanda ortadan kalkmaz. Şu an itibariyle, kabloyu keserek çok fazla zaman ve paradan tasarruf edebilirsiniz. Live TV seçenekleri bile kablodan daha ucuzdur (şu anda). Ayrıca, aboneliklerinizin maliyetini arkadaşlarınızla veya ailenizle bölebilir ve istediğiniz zaman hizmetlerin aboneliğini kaldırabilirsiniz. Justin Pot'un belirttiği gibi, yayın hizmetleri kablodan çok daha iyidir – ve yine de öyledir.

Çok fazla film izlemeyen insanlar ara sıra Amazon veya Youtube'da kiralama yapabilir ve bazı web siteleri, Lifetime, Roku Kanalı, Youtube, Plex ve sonunda IMBD Freedive gibi isteğe bağlı akış (AVOD) destekli reklamlar sunar. Akış hizmetleri ayrıca insanlara sendikasyondan çekilmiş eski şovları veya filmleri izlemenin bir yolunu sunar. Mubi ve Criterion Channel gibi niş servisler pahalı, filmleri zor bulmanızı sağlar ve Qwest.tv gibi servisler konserlere ve müzik videolarına adanmıştır.

Ve elbette, akışlı hizmetler, medya oluşturma ve tüketme biçimimizi tamamen değiştirdi. Bir film veya TV şovu bulmak hiç olmadığı kadar kolay ve serileştirilmiş TV şovları kanat izleyen şahesere dönüşüyor. Netflix, Amazon ve Hulu orijinalleri yaşamlarımız ve kültürümüz üzerinde büyük bir etki yarattı ve bu orijinal şovların ve filmlerin kalitesi rekabet arttıkça artacak.

Ancak akış hizmetlerine karşı dikkatli olmalıyız. Bize kablodan kurtulma teklif ettiler, ancak birkaç yanlış adım bizi kare kareye geri götürebilirdi. Faturanızdaki 2 YTL'lik bir artışı görmezden gelmek kolaydır ve kullanmadığınız bir servise abone olmak kolaydır. Bir akış servisinin nereye gittiğini beğenmiyorsanız, paranızı başka bir yere götürün. Bir işle iletişim kurmanın tek yolu bu.

Kaynaklar: Orta / Netflix, Digitaltrends, Forbes, New York Times, Macworld