Şu Anda Altı Haneli Sayısal iPhone Şifre Kodlarını Kullanmayı Durdur

Üzgünüz, iPhone kullanıcıları: Altı haneli sayısal şifreniz artık yeterli değil. İşleri gerçekten kilitlemek istiyorsanız daha uzun bir alfa sayısal kod kullanın.

Bir iPhone'un şifresini tahmin etmeye çalışın ve sonunda yeni bir tane girmeden önce beklemenizi ister. Bu, bir makinenin içeri girebilmek için mümkün olan her şifreyi tahmin ettiği bir korsanlık şekli olan brute zorlamayı durdurmaya yöneliktir. Fikir, gecikmenin bu yöntemin çok uzun sürmesine neden olacağıdır.

ABD genelindeki polis departmanları, gecikmeyi tamamen atlayan ve şifreyi gösteren GrayKey adında bir cihaz satın alıyor. Malwarebytes'teki Thomas Reed'in cihaza ait resimleri var ve nasıl çalıştığını özetliyor, bu yüzden detaylara dikkat edin. İşte, çatlamanın nasıl çalıştığını açıklayan Reed.

Bir seferde iki iPhone bağlanabilir ve yaklaşık iki dakika için bağlanır. Bundan sonra, cihazla bağlantısı kesilir, ancak henüz çatlak değildir. Bir süre sonra, telefonlar diğer bilgilerin yanı sıra şifre ile siyah bir ekran gösterecektir. Zamanın tam uzunluğu, kaynağımızın gözlemlerinde yaklaşık iki saat sürüyor. Grayshift belgelerine göre, altı haneli parolalar için üç gün veya daha uzun sürebilir ve daha uzun parolalar için gerekli olan zamandan bahsedilmez. Grayshift'e göre engelli telefonların bile kilidi açılabilir.

İLGİLİ: Daha Güvenli Bir iPhone Şifre Nasıl Kullanılır

Yeterli zamana sahip bu cihaz, iOS'un mevcut sürümlerinde şifrenizi keşfedebilir. Bunu kendiniz düzeltemezsiniz, ancak sayıları ve harfleri birleştiren daha güvenli bir iPhone şifresi kullanarak, işleri yavaşlatabilirsiniz. Bu, çatlama işleminin ikinci aşamasını daha uzun bir süre alacaktır – potansiyel olarak aylar hatta yıllar. Elbette daha uzun şifreler can sıkıcıdır, ancak TouchID ve FaceID sık sık bunlara girmek zorunda kalmayacağınız anlamına gelir.

Şu anda sadece polis departmanlarının GreyKey'e erişimi var, bu yüzden endişelenmeyebilirsiniz. Ancak tarih bize böyle bir teknolojinin nihayetinde yanlış ellere geçme eğiliminde olduğunu göstermektedir. Apple muhtemelen her şeyi kilitleyecek bir yama üzerinde çalışıyor, ancak kedi ve fare oyununun bundan sonra da devam etmesini bekliyoruz. Bizi izlemeye devam edin.

Resim kredisi: Thomas Reed / Malwarebytes