Su Sızıntısı Sensörleri: Muhtemelen Görmediğiniz En Çok İncelenen Smarthome Cihazı

Çoğu smarthome ürünü rahatlamayı amaçlasa da, aslında oldukça yararlı olan, muhtemelen baş ağrısı ve tonlarca para tasarrufu sağlayan akıllı bir cihaz vardır: güvenilir su sızıntısı sensörü.

İLGİLİ: İlk Smarthome (Overwhelmed olmadan) nasıl bir araya getirilir

Su hasarı, evdeki bir yangından ya da doğal bir felaketten başka, ev sahibinin en kötü kabusu. Küçük bir su sızıntısı, derhal bulup tamir ederseniz büyük bir anlaşma olmasa da, paslı bir su borusu kuru bir bodrum katını sıfır saniyede Pasifik Okyanusu'na çevirebilir. Ancak, su sızıntısı sensörleri ile, en azından felaket seviyesini azaltma fırsatına sahip olacaksınız.

Neden bu kadar önemli?

Bir patlama suyu borusunu fark etmek ve ASAP'ı sudan kapatmak kolay olsa da, bir süre için yavaş bir su kaçağı fark edilmeden gidebilir. Sonunda fark ettiğinizde, önemli hasarlar zaten yapılabilir.

Evden uzaktayken durum daha da kötü olabilir. Bir boru patlarsa, evinize yaklaşık 20 galonda su püskürterek tam şehir su basıncına sahip olursunuz. Ne kadar su olduğuna dair bir fikir vermek için, serbest akışlı bir su borusu, bu yardımcı kovalardan birini yaklaşık 15 saniye içinde doldurabilir.

Hasar yapıldıktan sonra, kalıba başladığınıza kadar sadece kötüleşir, küf gelişimi sayesinde. Ve temizlik işlemine başladığınızda, halı, alçıpan ve yalıtım dahil olmak üzere, hemen hemen her şeyin değiştirilmesi gerekiyor (mobilya gibi kişisel eşyalarınızdan bahsetmemek gerekir. Her şeyi elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışmanız gerekebilir. Bazen hasar zaten yapıldı.

Hasarlara hakaret eklemek için sigortacılar, önemli su hasarı olan evlerin sigortalanmasını sevmezler. Sadece fiyatlarınızın artmasına neden olmaz, şirketlerin yeni alıcılar için sigortalamayı reddetmesi durumunda, evinizi satmak zor olabilir.

Şimdi, su sızıntısı sensörlerinin su hasarını önlemek için son çözüm olduğunu söylemiyoruz. Sonuçta, hala su sızıntılarını veya patlama borularını önlemeyeceklerdir. Bununla birlikte, suyun bulunmaması gereken bir yerde tespit edildiğini size bildirir, böylece daha fazla hasarı azaltmak için durumun kontrolünü ele geçirebilirsiniz.

Bu, evden uzak olduğunuzda ve patlama borusuyla ilgili hiçbir ipucu vermediğiniz zamanlar için harika bir şeydir – bir patlama borusu üzerinden çekilen birkaç günlük su miktarı çok fazla hasar verebilir. İnşallah, tatile gittiğinizde, su ana menzilini kapatma alışkanlığını yarattınız, ama işte olsanız bile, birkaç saatlik su akışı hala çok fazla hasar verebilir.

Su Sızıntısı Sensörleri Nasıl Kurulur

Piyasada birkaç akıllı su sızıntısı sensörü bulunmaktadır. Bunlardan herhangi biri hile yapardı, ama önemli olan, smarthome hub'ınızla çalışan bir tane almanızdır. Smarthome hub'ınız yoksa, doğrudan evinizin Wi-Fi'sine bağlanan Wi-Fi su sensörleri alabilirsiniz. Bununla birlikte, bu su sensörleri üzerinde çalışmaya başlarsanız, Wi-Fi ağınızın bu kadar çok cihazla meşgul olma şansı daha yüksektir. Bu nedenle, evin etrafındaki küçük cihazlar için Z-Wave ve smarthome hub'ı kullanmayı seviyoruz.

“Aptal” su sensörleri de alabilirsiniz, ancak yaptıkları tek şey su algıladıklarında alarm veriyor, bu da evden uzakta olduğunuzda hiç yardımcı olmuyor. Ancak, genellikle akıllı muadillerinden daha ucuzlar ve hiçbir şeyden daha iyi değiller. Ancak akıllı su sensörlerine, özellikle de bu Aeotec'ten daha yakından bakacağız.

Su sensörleri oldukça basittir ve birbirlerinden ayrılan iki temas noktasına sahip olarak çalışırlar. İki temas noktası her ikisi de suyla temas ettiğinde (su iletken olduğundan), devreyi tamamlar ve alarmı aktive eder (ve akıllı bir sensörse, telefonunuza bir uyarı gönderir).

İLGİLİ: SmartThings Kurulumunuza Ek Sensörler ve Aygıtlar Ekleme

Sensörü kurduktan ve hub'ınıza bağladıktan sonra (benim durumumda bir Wink hub'ım var), su sensörünü doğru şekilde takmanız önemlidir. Bazı sensörlerle (SmartThings su sensörü gibi) kontakların sensörün alt kısmında olması oldukça kolaydır, böylece düz bir yüzeye yerleştirebilirsiniz. Bununla birlikte, sahip olduğum kişi ile, kontaklar uzun bir tel ile bağlanır ve bir şeye düzgün bir şekilde monte edilmesi gerekir.

Bununla birlikte, kontağın yüzeyine birkaç milimetre kalacağı için, temas yüzeylerini yatay olarak düz bir şekilde yatırmamanız önemlidir. Böylece, su, su sensörü ile temas etmeden önce oldukça büyük bir su birikintisi oluşturmalıdır. Bunun yerine, temas noktalarını dikey olarak aşağıya bakacak şekilde yerleştirin, böylece her iki kontak da yüzeye temas eder. Bu şekilde, herhangi bir su sensörü harekete geçirir.

Buradan, ana sensör gövdesi, ürünle birlikte verilen vidaları veya yapışkan şeritleri (ana gövde su geçirmez değildir) kullanarak daha yüksek bir yere monte edilebilir. Temaslar da gerekirse bir yapışkan şerit kullanılarak monte edilebilir.

Bundan sonra, sensör suyla temas ettiğinde, smarthome hub'ınızın refakatçi uygulamasının telefonunuza bir uyarı gönderilmesini sağlayabilirsiniz. Veya bir alarmınız veya sireniniz varsa, su sızıntısı algılandığında alarm vermesi için de bağlayabilirsiniz.

Michelmond / Shutterstock görüntü