Synology NAS'ınızdaki Başarısız Bir Sabit Sürücüyü Değiştirme

Bir sabit sürücü öldüğünde asla eğlenmez, ancak Synology en azından NAS'ınızdaki bir sürücünün yerini almayı oldukça kolaylaştırır. Çok fazla yaygara olmadan geri dönüp koşabilirsin. İşte nasıl yapılacağı.

İLGİLİ: Sabit Diskiniz Başarısız Olduğunda Ne Yapmalı?

Mevcut durumdaysanız, umarım hiç bir veri kaybetmediğiniz için bir RAID kurulumu gerçekleştirirsiniz. Eğer öyleyse, bu endişelenecek bir şey daha az. Ayrıca RAID, sabit sürücülerden biri ölse bile NAS'ınızı normal şekilde çalıştırmanıza ve çalıştırmanıza izin verir, böylece sürücüyü hemen değiştirmek için acele olmaz. Bu, başarısız sabit sürücüyü değiştirene kadar hata toleransınızın bir kısmını (veya tümünü) kaybedersiniz dedi. Daha sonra yerine daha erken değiştirilmesi idealdir.

Birinci Adım: Başarısız Sürücüyü Tanımlayın

Bir sabit disk arızalandığında, Synology size yüksek sesle bip sesi çıkarmanızı sağlar. Bunun da ötesinde, bir “bozulmuş” birim hakkında uyarı alırsınız.

DiskStation Manager'a giriş yaparak ve sol üst köşedeki ana menü düğmesine tıklayarak hangi sabit diskin arızalandığını görebilirsiniz.

Ardından, “Depolama Yöneticisi” uygulamasını açın.

Ardından, sol taraftaki kenar çubuğunda, sabit sürücülerin listesini ve durumlarını göstermek için “HDD / SDD” ye tıklayın.

Her bir sürücünün yanında, sürücünün durumuna bağlı olarak yeşil veya kırmızı bir durum görürsünüz. Her şey düzgün çalışıyorsa, her sürücünün yanında yeşil renkte “Normal” görüntülenir. Ancak, başarısız bir sabit sürücü kırmızı "Çökmüş" veya "Başarısız" durumunu gösterir. Benim durumumda, başarısız sabit disk “Normal” olarak görünüyordu, ancak yüksek sesle vızıldandı, bu da yapımda hatalı bir sürücünün iyi bir işareti.

Disk numarası, sürücünün NAS muhafazasındaki konumu soldan sağa doğru olacaktır. Yani eğer “Disk 2” başarısız olursa, o zaman soldan ikinci sabit disk.

Adım İki: Kaldır ve Değiştir

Hangi sabit diskin geçtiğini belirledikten sonra, bunu NAS muhafazasından kaldırabilirsiniz. Bir sabit sürücüyü çıkarmadan önce NAS'ınızı tamamen kapatmanız gerekebilir, ancak çoğu Synology NAS kutusu çalışırken değiştirmeyi destekler. Bu durumda, açık kalmasını ve bir gün boyunca sabit diskleri çıkarmadan takıp çıkartabilirsiniz.

Genelde, gitmeye hazır bir yedek sürücüye sahip olmak iyi bir fikirdir. Bunu yaparsanız, başarısız sürücüyü çıkardıktan sonra yeni olanı kaydırın.

Yedek sürücünüz yoksa endişelenmeyin. Arızalı sürücüyü yine de kaldırabilir ve yeni bir sürücü (RMA hala garanti kapsamında olan sürücü yoksa yeni bir sürücü satın al) konusunda endişelenebilirsiniz. Buna değecek bir şey olsa da, böyle bir şey olduğunda her zaman için hazır bir sıcak yedek olması iyi bir uygulamadır, ama kesinlikle gerekli değildir.

İLGİLİ: Bir Arızalı Ürün Nasıl RMA

Tabii ki, sürücüyü değiştirene kadar, NAS'ınız size uyarı vermeye devam edecektir, bu yüzden buna hazır olun.

Üçüncü Adım: Yeni Sabit Sürücüyü Test Edin

Eski sabit sürücüyü değiştirmek için yeni sabit sürücüyü kurduktan sonra, eylemi uygulamaya koymadan önce düzgün çalıştığından emin olmanız önemlidir (çünkü postada DOA sürücüsü alma şansı her zaman vardır). Bunu yapmanın en iyi yolu bir SMART testi yapmaktır.

Modern sabit disklerin çoğu kendiliğinden denetlenir ve başarısız olurlarsa ya da yakında başarısız olacaklarsa size bildirirler. Sürücüde bir SMART testi çalıştırarak bu bilgiyi öğrenebilirsiniz. NAS sürücünüzdeki yeni sürücünüzde bir SMART testi gerçekleştirmek için Depolama Yöneticisi'ne gidin ve HDD / SDD ekranına yeniden gidin. Yeni sürücüyü seçin ve ardından “Sağlık Bilgisi” düğmesine tıklayın.

Pencerenin üstündeki “SMART Test” sekmesine tıklayın.

Buradan, “Hızlı Test” veya “Genişletilmiş Test” seçeneğini seçebilirsiniz. Uzatılmış testi öneriyoruz, çünkü daha uzun sürse de sonuçlar çok daha doğru. Hazır olduğunuzda “Başlat” a basın.

Testin alacağı yaklaşık süreyi gösteren bir açılır onay alırsınız. Bir süre alacak (en az birkaç saat), bu yüzden sabırlı olun.

Çalışırken, yeni sürücünün diğer detayları arasında SMART testinin durumunu ve ilerleyişini göreceksiniz. NAS'ınızı normal gibi kullanmaya devam edebilirsiniz, ancak test sırasında düşük performans görebilirsiniz.

Dördüncü Adım: Sesi Onarma

Yeni sabit sürücünün takılı ve tam olarak test edilmesini sağladıktan sonra, birimi onarma ve RAID'i yeniden oluşturma zamanı. Depolama Yöneticisi'nde, sol taraftaki kenar çubuğundaki "Ses" seçeneğini tıklayın.

Pencerenin üstündeki “Yönet” düğmesine tıklayın.

Yeni pencerede, “Onar” seçeneğini seçin ve “İleri” düğmesine basın.

Yeni sabit sürücüyü seçin ve ardından tekrar “İleri” düğmesine tıklayın.

Yeni sürücüdeki tüm verilerin silineceği konusunda uyardınız. Onaylamak için “Tamam” düğmesine basın.

Bir sonraki ekranda, onarım işlemine başlamak için “Uygula” ya tıklayınız.

RAID'in büyüklüğüne bağlı olarak, bu işlem birkaç gün sürebilir, bu yüzden sabırlı olun. İlerlemesini Storage Manager'daki ana “Volume” ekranından görebilirsiniz.

SMART testini yürütürken, NAS'ınızı her zamanki gibi kullanmaya devam edebilirsiniz, ancak onarım işlemi sırasında performansın düştüğünü görebilirsiniz. Ayrıca, RAID tipini onarımın bir parçası olarak değiştiremeyeceğinizi de unutmayın (örn. Daha fazla sürücü kurduysanız RAID 1'den RAID 5'e geçmek). Önce orijinal diziyi onarmanız ve daha sonra RAID türünü daha sonra değiştirebilirsiniz.