Takım Sohbeti için Slack'e En İyi Alternatifler

Bir projede bir ekiple daha önce çalışmış olsaydınız, grup iletişimi ve işbirliğinin en iyi bilinen araçlarından biri olan Slack'e aşina olabilirsiniz. Yine de, türünün tek aracı değil, bu yüzden bazı alternatiflere bir göz atalım.

Slack nedir ve ne kadar harika yapar?

Kalbinde, Slack bir sohbet uygulaması. Ekiplerin farklı kanallarda ve özel doğrudan mesajlarda sohbet etmesini sağlar. Mesaj geçmişlerini hatırlar, bu yüzden geri dönüp tartışmaları daha sonra bulmak kolaydır. Slack ayrıca genişletilebilir, verimlilik ve proje yönetim araçlarından analitiğe, ofis yönetiminden sosyal entegrasyona ve daha fazlasına kadar her şeyi ekleyen bir uygulama ekosistemi sunar. Kullanımı çok kolaydır ve ekiplerin ihtiyaç duyduğu her şeyi yapmak için özelleştirebilirsiniz.

Slack, sadece ekibinizle sohbet etmek ve bir sürü depolama alanına ihtiyacınız yoksa ücretsizdir. Ücretsiz sürüm, 5 GB'lık toplam depolama alanıyla birlikte gelir; çok büyük değil, ancak ekip paylaşımı için hala birkaç belge alabilir. Ücretsiz sürüm, eski malzemeye başvurmanız gerekirse, önceki mesajlarınızın 10.000'ini aramanıza olanak tanır. Ücretsiz sürüm ayrıca 10'a kadar üçüncü taraf uygulamaları kullanmanıza izin verir. Sınırsız bir süre için ücretsiz sürümü ve istediğiniz kadar kullanıcı ile kullanabilirsiniz.

Slack ayrıca iki abonelik katmanı sunar:

  • Standart: Her ay kullanıcı başına 6,67 ABD dolarından (her yıl faturalandırılırsa), Standart plan, sınırsız mesaj geçmişi, sınırsız uygulama, kullanıcı başına 10 GB depolama alanı ve harici kullanıcılar, uyumluluk ve grup görüntülü görüşme gibi gelişmiş özelliklerde bazı geliştirmeler ekler.
  • Artı: Kullanıcı başına aylık 12,50 ABD Doları (her yıl faturalandırılırsa), Artı planı kullanıcı başına 20 GB depolama, hızlı teknik destek ve daha fazla yönetim kontrolü sunar.

Bir Slack ekibi birkaç bin üye içerebilir ve bir tarayıcı arayüzüne ek olarak, çoğu masaüstü ve mobil platform için özel uygulamalar vardır.

Peki, neden değiştirmek istersiniz?

Alternatifleri araştırmak isteyebileceğiniz başlıca neden, maliyettir (özellikli bir Slack planının sunduğu özelliklere ihtiyaç duyarsanız). Üye fiyat başına, büyük bir takımın fiyatı oldukça hızlı olabilir. Sohbet topluluğunuz büyükse ücretler hızlı bir şekilde toplanır. (Sadece Slack'in Adil Faturalama Politikası altındaki aktif kullanıcılar için faturalandırıldığınızı belirtmek önemlidir.)

Ve Slack'den daha fazla özellik sunan ücretsiz bir seçenek istiyorsanız, yapacak alternatifler var. Bazıları, ileti arşivleme sınırınızı kısıtlamaksızın büyük sayılar için ücretsiz grup işbirliği sunar. Bazı ücretsiz seçenekler ekran paylaşımı, artırılmış depolama kapasitesi veya AD / LDAP senkronizasyonu gibi özellikler sağlar.

Ya da belki Slack'le kötü bir deneyime sahiptiniz (ya da beğenmediniz) ve başka bir seçenek isteyin.

Sebebiniz ne olursa olsun, ihtiyaçlarınızı karşılamak için birçok harika araç var. Slack'i How-To Geek'te kullanıyoruz ve buna bayılıyoruz. Ama aynısını hissetmiyorsan onu alırız. Öyleyse diğer seçeneklere bir bakalım.

Hizmetin Kendini Barındırmayı Deneyin

Sunucu yönetimine aşina iseniz ve kaynaklarınız varsa, hizmeti kendiniz barındırmayı deneyebilirsiniz. Kendi servisinizi barındırmak, çevre üzerinde tam bir kontrol sağlar, bu da sistem yöneticilerine çok şey ifade eder. Tabii ki kendi platformunuzu da barındıran, aynı zamanda, sunucunun bakım, güvenlik ve çalışma süresinden de sorumlu olduğunuzu gösterir.

Daha popüler açık kaynak seçeneklerinden ikisi olan Rocket.Chat ve Mattermost, Slack'e çok benzer özellikler sunuyor. Her iki ürün için de bir sunucu istemcisini doğrudan kendi web sitelerinden indirebilirsiniz. Geçerli AD / LDAP ortamlarınız, diğer uygulamalarınız ve Windows, Mac OS ve Linux işletim sistemlerini destekleyin.

Her ikisi de Slack'e benzer kullanıcı arayüzleri sunar. İhtiyaç duyarsanız, tesis içi desteği de satın alabilirsiniz, ancak çevrimiçi olarak birçok destek dokümantasyonu da mevcuttur. Ürünlerin mimarisiyle ilgileniyorsanız, hem GitHub'da hem de kaynak kodunu bulabilirsiniz.

Başka bir Barındırılan Hizmete Taşı

Bir sunucuyu kendiniz korumayla ilgilenmiyorsanız, onlarca harika seçenek var. Diğer Atlassian uygulamalarını kullanıyorsanız ve entegrasyona ihtiyacınız varsa, Stride (HipChat olarak da bilinir) mükemmel bir seçimdir. Stride'in ücretsiz sürümü size sınırsız sayıda kullanıcı sağlar, mesaj geçmişinizde 25K mesaja kadar arama yapmanızı sağlar ve grup video konferansı sağlar. Dosya depolama alanınızı artırmak, grup ekran paylaşımı eklemek ve uzak masaüstü kontrolünü etkinleştirmek için güçlü bir özellik olarak ayda kullanıcı başına 3 ABD doları ödeyebilirsiniz.

Daha fazla yapı arıyorsanız Ryver bir başka ilginç Slack alternatifi. İlk altı takım üyeniz ücretsizdir. Bundan sonra, gerektiği kadar kullanıcı için ayda 99 $ ödersiniz. Ryver ile, bir Takımın Yapılacaklar listesini görev yönetimi özelliğini kullanarak daha etkili bir şekilde yönetebilirsiniz. Ryver ayrıca sınırsız sohbet geçmişi alma, veri depolama ve misafir kullanıcı hesapları sağlar.

Her zaman Microsoft ve Google var

Elbette Microsoft ve Google, ekip sohbeti ve grup çalışması için kendi çözümlerini sunuyor. Microsoft'un, Skype for Business (eski adı Lync), Skype ve Microsoft Teams gibi çeşitli araçları vardır. Microsoft Office uygulamalarınızla sorunsuz entegrasyon arıyorsanız, Microsoft Teams ve Skype for Business harika araçlar.

Google, Hangouts uygulamasını ücretsiz olarak sunar. Çeşitli entegrasyon ve güçlü bir adla, Google basit sohbet ihtiyaçlarınızı çözebilir. Daha fazla özellik ve güçlü araç istiyorsanız, Google'ın G Suite'i gitmek için başka bir yoldur. G Suite, güvenilir dosya depolama, kolay dosya paylaşımı ve küçük ekipler için makul fiyatlar ile güçlü bir yarışmacıdır.

Orada düzinelerce başka Slack alternatifi de var, bu yüzden buradaki yüzeyi zorlukla çizdik. Umarım, iyi bir alternatif aramaya başlaman için sana yeterince vermiştik. Her şey ihtiyaç ve tercihlerinize bağlı. Eğer geçiş yapmayı düşünüyorsanız, muhtemelen sizin için çok şey ifade eden bir özellik var. İster mesaj arşivi olsun, ister özel uygulama entegrasyonu ya da ekibiniz için daha fazla yapı ve bildirim olsun, ihtiyaçlarınıza uygun mükemmel ürünü bulabileceğinize bahse gireriz.