“Tamam Google” Kilitli Telefonlarda Daha Çok Güvende

Telefonunuzdaki Asistan'ı çağırmak için “Tamam Google” kullanıyorsanız, işler değişmek üzere. Google, “Ses Eşleştirmeli Kilidi Aç” özelliğini kaldırıyor, böylece Asistan daha güvenli olacak.

Şu anda, “Ses Eşlemeyle Kilidini Aç” özelliğini kullanırsanız, telefonunuzu Google Asistan'la yalnızca “Tamam Google” diyerek tamamen açabilirsiniz. Uygun olsa da, bu aynı zamanda oldukça büyük bir güvenlik riskidir – sesiniz tam olarak olduğunuzu doğrulamanın en iyi yolu, siz, iyi. Başka birinin sesi sizinkiyle aynıysa, telefonunuzun kilidini açmak ve tam erişim elde etmek için bunu kolayca kullanabilir.

Ancak şimdi, Google bu özelliği tüm Android telefonlardan kaldırıyor. Pixel 3 ve 3 XL ile başladı, ancak bunun gelecekte de diğer tüm Android cihazlarda da konserve olacağını doğruladı – görünüşe göre gelmiş bir gelecek. Moto X ve Pixel XL, bu işlevselliği kaybeden ilk cihazlardır, bu yüzden diğerlerinde de kaldırılmadan çok uzun sürmemelidir.

Tabii ki, güvenlikteki bu artışla birlikte, işlevsellik kaybına uğrayacaksınız. Telefonunuzun kilidini açmanızı gerektiren herhangi bir şey – örneğin bir metin mesajı göndermek gibi – artık bir seçenek olmayacak. Bu bir çeşit serseri, şüphesiz, ama buna değer bir tradeoff.

Voice Unlock özelliği olmadan, Assistant yalnızca “kişisel sonuçlar” ile sınırlı olacaktır. 9 ila 5Google'a göre, buna şunlar dahildir:

  • Uçuş rezervasyonları ve faturalar gibi Gmail’den kişisel sonuçlar da dahil olmak üzere e-posta
  • Google Takvim
  • İletişim
  • Hatırlatmalar
  • Hafıza yardımcıları
  • Alışveriş listeleri

Daha fazlası, devam etmeden önce telefonun kilidinin açılmasını gerektirir. Benzer şekilde, Asistan'ı aradıktan sonra doğrudan eve gitmek için artık ev düğmesine dokunmanız mümkün olmayacaktır; telefonun ilk önce PIN, desen, şifreler veya biyometrik doğrulama ile kilidini açmanız gerekir.

Engadget üzerinden 9to5Google