Telefon Numaralarını veya Facebook Adreslerini E-posta Adreslerini Tersine Çeviremezsiniz Anymore

Yakın zamana kadar Facebook'u bir telefon numarası veya e-posta adresi için arayabilir ve onunla ilişkili Facebook hesabını bulabilirsiniz. Bu artık doğru değil.

Birisi size bir partide numaralarını verdiğinde ve isimlerini unuttuğunuzda ya da Çarşamba günleri softbol oynadığınızı bulmak için yüzlerce John Smith'i sıralamanız gerektiğinde bu ufak trick harikadı. Öyleyse Facebook neden bir şeyleri çıkardı ki akıl aldatıcı bir şekilde yararlı oldu?

Dolandırıcılar ortaya çıktığı için bu küçük hayat hackini takdir etti. İşte Rhett Jones, Gizmodo için yazıyor:

… Karanlık web'de çok büyük bir telefon numarası veritabanı satın alan bir hacker olduğunuzu hayal edin. Bu sayıların kendi başına kullanımı olabilir, ancak daha fazla veri ekleyebilmeniz için bireysel sistemlere girmenin veya sahtekarlık yapmanın daha kullanışlı bir hale gelmesi. Facebook, bu tür bir kötü niyetli oyuncunun düzenli olarak bu sayılardan birini alacağını ve bu platformun sahibinin tüm kamuya açık verilerini avlamak için kullanacağını söylüyor. Bu süreç, elbette, otomatikleştirilebilir ve küçük çabalarla büyük ödüller kazanabilir. Birdenbire, bilgisayar korsanı kullanıcının numarası, fotoğrafı, evlilik durumu, e-posta adresi, doğum günü, yer, evcil hayvan isimleri ve daha fazlasına sahip olabilir – bazı hasarlar için mükemmel bir araç seti.

Hackerlar her şeyi bir kez daha mahveder. Bize hacker olmayanların şimdi ne yapması gerekiyor?

İLGİLİ: Bir Telefon Numarasına Nasıl Bakacaksınız

Google ve eski moda White Pages dahil olmak üzere bir telefon numarasının tersine çevrilmesi için hala araçlar var. Hiçbiri Facebook kadar kullanışlı değil, alas. Sanırım sadece bu numarayı yazmanız gerekecek — belki de “yeni telefon eden siz” bir isim alacak? (Feragatname: bu yazının yazarı on yıldan beri evlenmiş ve bir teknik eğitim sitesi için çalışıyor, hiçbir koşulda modern ondan kalma tavsiyesi almıyor.)