Telefon Şirketleri Nihayet Arayan Kimlik Numaralarını Doğrulama

Robocall'lar bir beladır, çoğu insanı arayanı tanımadıkça telefonlarını istemekten çekinir veya korkuturlar. Bir iş görüşmesi veya geri arama desteği bekliyorsanız, bu inanılmaz derecede streslidir – ancak şimdi telefon operatörleri yardımcı oluyor.

Yeni Standartlar Sızdırmazlığın Maskesini Kaldıracak

T-Mobile hizmetiniz ve Galaxy S9'unuz varsa, yakında aramalar geldiğinde “Arayan Doğrulandı” görmeye başlayacaksınız, eğer T-Mobile arayan kimliğinin gerçek telefon numarası ile eşleştiğini doğrulayabilirse. Arayan Onaylandı mesajı, aramanın T-Mobile’dan geldiğini ve aramayı yaparken hiçbir sahtekarlık veya müdahale olmadığını doğrulayabildiklerini ifade eder.

Çağrıları doğrulamak, STIR (Güvenli Telefon Kimliği Yeniden Ziyaret Edildi) ve SHAKEN (toKEN'leri kullanarak Tahsis Edilen Bilgilerin İmza Tabanlı Kullanımı) adlı yeni bir standarda dayanmaktadır. Martini hazırlık talimatlarıyla karıştırılmaması gereken STIR / SHAKEN, telefon operatörlerinin bir aramanın tanımladığı numaranın gerçek olup olmadığını belirlemesini sağlar. Mevcut arayan kimliği teknolojisi, sağlanan bilgilerin doğru olup olmadığını belirlemek için herhangi bir yönteme sahip değildir ve STIR / SHAKEN bu sorunu çözecektir.

Diğer taşıyıcılar STIR / SHAKEN'i uyguladıkları için birlikte çalışacaklar, böylece telefon aramaları doğrulaması farklı bir taşıyıcıdan geldiğinde bile gerçekleşecek.

Ek olarak, T-Mobile, Verizon ve diğerleri zaten kalabalık kaynaklı kara listelere dayanan engelleme hizmetleri sunmaktadır. Robocaller engelleme, AT & T'de 2016'dan beri ücretsiz, 2017'nin başından beri T-Mobile'de ücretsiz ve şimdi Verizon gelecek Mart ayından itibaren arama filtrelemesi için ücret almayacaklarını açıkladı.

Noyna/Shutterstock

Zaten Bazı Spam Engelleme Olabilir

Crowdsource tabanlı spam engelleme yazılımı zaten her yerdedir ve olasılıkla operatörünüze abone olabilir veya telefonunuz için aynı amaca ulaşacak bir uygulama indirebilirsiniz. Ancak yeni STIR / SHAKEN standardının tam olarak uygulanması daha uzun sürecektir.

Eğer T-Mobile ve bir Galaxy S9'unuz varsa, şu anda teknolojinin ilk aşamalarına sahipsiniz ve 'daha fazla cihaz' 2019'da STIR / SHAKEN alacak. Sprint böyle bir söz vermemiş ve bunun yerine maliyet ve etkililiği sorgulamıştır.

Apple, Google ve diğer telefon üreticileri, standardın uygulanmasına yardımcı olacak planlar hakkında yorum yapmadılar. Microsoft, SHAKEN / STIR'ı destekler ve geliştirilmesinde yardımcı olur. Artık Windows Phone üzerinde çalışmıyorken, Skype üzerinden ilgi duyuyorlar.

STIR / SHAKEN HTTPS'ye Benzer

STIR / SHAKEN yerinde iken, bir telefon görüşmesi yapıldığında yapılacak ilk şey, sinyale atanan numarayı doğrulayan bir sertifika eklemektir. Ardından geçtikçe, bu sertifika geçerlilik için şifreli bir havuza karşı kontrol edilir. Her şey doğru şekilde eşleşirse, servis aramayı onaylandığı şekilde işaretler. Olmadığında, taşıyıcı sayının potansiyel sahtekarlık olduğunu bilir.

Telefon taşıyıcılarının bundan sonra yapacakları karardır. Aramayı uygun olduğunda doğrulanmış olarak işaretleyebilir veya olası bir aldatmaca mesajı gösterebilir veya aramayı engelleyebilir.

Bu tanıdık geliyorsa, işlem web sertifikalarında güvenli sertifikaların nasıl çalıştığına çok benziyor. Bu aynı zamanda önemli bir olumsuz tarafı göstermektedir. Güvenlik sertifikası bir web sitesinin güvenli olduğu anlamına gelmediği gibi, doğrulanmış bir arayan mesajı telefonun aramasının bir robot olmadığını kanıtlamaz.

Soyguncusu herhangi bir sahtekarlık olmadan satın aldıkları meşru bir numaradan ararsa, çağrı doğrulanmış olarak gösterilecektir. Umarım, kalabalık kaynaklı listeler ve engelleme bu noktada nihayet faydalı olacaktır, çünkü robocaller her çağrı ile sayılarını değiştirmez.

Kostenko Maxim/Shutterstock

Spam Aramalar Nasıl Engellenir?

T-Mobile'da Galaxy S9 kullanmıyorsanız ve hizmetlerini ücretsiz olarak sunmak için Verizon'da beklemek istemiyorsanız, bugün kullanabileceğiniz seçenekler var. Verizon ücretsiz yapılana kadar Verizon'un arama filtreleme servisine abone olabilirsiniz.

Arama yapma listesine, bugünlerde pek görünmeyen değer için katılabilir ve numaraları tek tek engelleyebilirsiniz. İPhone'larda Hiya gibi karartıcıları belirleyen ve daha sonra işaretleyebileceğiniz veya engelleyebileceğiniz karalama listelerini tanımlayan bir uygulama indirebilirsiniz. Android'de yerleşik seçenekleriniz vardır ve Mr.Number veya Truecaller gibi benzer bir uygulamayı da kullanabilirsiniz.

Bu kitle kaynaklı kara liste uygulamaları meşru aramaları engelleyebilir, ne yazık ki bilinmeyen numaralardan sık sık gelen çağrılar varsa bunu aklınızda bulundurun.

Bu sadece bir Barış Ölçüsüdür

Ne yazık ki, spam aramalarından gelen gerçek özgürlük tamamen sorunu çözmek için taşıyıcılara bağlıdır. Şimdiye kadar, suçlamaları başkalarına ve mevcut yasalara koyarak, bu çağrıları yapmaktan daha fazla istekli oldular.

FCC onları bu konuda çağırdı ve bu bir fark yarattı. Ancak dolandırıcılık aramaları yapma maliyeti, bunlardan elde edilen kazançlardan daha yüksek olana kadar, spam arayanlar denemeye devam edecek ve cevap vermenizi umar. Daha iyi çözümler gelene kadar, yapabileceğiniz en iyi şey aramaları görmezden gelmektir.