Telefonlardaki IR Tarayıcıları Gözleriniz İçin Kötü mü?

Maxim P/Shutterstock

Yeni Apple ve Samsung telefonları kimliğinizi doğrulamak için kızılötesi ışık kullanır. Parmak izi tarayıcısının ahizesiz bir versiyonu gibi. Fakat Face ID ve Iris Scanner için kullanılan kızılötesi ışıklar gözlerinize zarar verebilir mi?

Bu adil bir soru. İnsanlar kızılötesi ışık hakkında pek bir şey bilmezler ve kızılötesi'nin olası risklerini açıklayan bilgileri bulmak zordur. Bahsetmiyorum bile, Samsung'un Iris Tarayıcı güvenlik feragatnamesi kızılötesi sesi biraz korkutucu yapıyor. Fakat kızılötesi nedir ve bunun için endişelenmeli miyiz?

Kızılötesi nedir?

Kızılötesi (IR) görünmez bir radyasyon şeklidir ve elektromanyetik spektrumun alt ucunu kaplar. Görünür ışık, mikrodalgalar ve radyo dalgaları gibi, IR iyonize edici olmayan bir radyasyon şeklidir. Elektronlarının moleküllerini çıkarmaz ve kansere neden olmaz.

IR radyasyonunun birçok yerden gelebileceğini bilmek önemlidir. Bazı yönlerden IR'yi doğal bir ısı üretimi yan ürünü olarak düşünebilirsiniz. Ekmek kızartma makineniz IR ışık yayar, güneş IR ışık yayar ve kamp ateşleri IR ışık yayar. İlginçtir ki, flüoresan ampuller tarafından üretilen enerjinin% 95'i IR'ye çevrilir. Etli bile olsa, iğrenç vücut IR ışık yayar ve casus filmlerde ısı izleme kameraları böyle çalışır.

Telefonunuza yerleşik olan IR-LED, IR (700–900 nm) yakınında sınıflandırılır. Görünür ışık spektrumu ve IR tayfı arasındaki çizgiyi dizginler. IR yakınında görünür ışığa çok benzer, görmeniz çok daha zor.

Hem görünür ışıktan hem de IR ışığından kaynaklanan radyasyon, ışık yoğunluğuna ve pozlama süresine bağlı olarak nesneleri ısıtabilir. Yüksek yoğunluklu IR ve görünür ışığa uzun süre maruz kalmak (güneşe bakmak veya parlak bir ampul) fotoreseptörlerinizin ağartmasına ve lensinizin katarakt oluşmasına neden olabilir. Düşük yoğunluklu görünür veya kızılötesi ışıkla görme kaybını yaşamak için, gözlerinizi yaklaşık 20 dakika boyunca ışık kaynağının bir milimetresi içinde açık tutmanız gerekir. Bu bir ampul veya IR-LED ile olabilir.

Yakın IR ile ilgili temel endişe, maruz kalmanızın konsantrasyonudur. Görünür ışıkla, kör bir miktara ne zaman maruz kaldığınızı söylemek kolaydır ve refleksleriniz şaşımanıza veya uzaklara bakmanıza neden olur. Fakat gözleriniz IR ışığını görecek şekilde inşa edilmedi, bu yüzden tehlikeli bir miktara maruz kaldığınızı söylemeniz imkansız. O kadar parlak gözükmese bile, bir güneş tutulmasına nasıl bakmaman gerektiğini biliyor musun? Böyle bir şey.

Uzak IR radyasyonu (25 – 350 µm) görünmez ve telefonunuzda kullanılmaz. Uzak IR radyasyonu, elektromanyetik spektrumdaki mikrodalgalar ve benzer mikrodalgalar ile çakışır, uzak IR radyasyonu, su moleküllerinin ısınmasına neden olur. Tahmin edebileceğiniz gibi, uzak kızılötesi radyasyona uzun süre maruz kalmak göz ve ciltte yanıklara neden olabilir, ancak telefonunuz için yalnızca kızılötesi radyasyon kullandığı için endişelenmemize gerek yok.

IR Tarama Çok Basit

İris Tarayıcı ve Yüz Kimliği, biyometrik kimlik belirleme biçimleridir ve ikisi de telefonunuzun kilidini açmak ve hassas uygulamaları açmak için kullanılır (örneğin bankacılık uygulamaları). Her iki süreç de benzer ve anlaşılması kolaydır. Yeni Apple ve Samsung'un telefonları, IR ışığına yakın bir IR-LED ve IR ışığı yakalayabilen bir IR kamera ile donatılmıştır.

Iris Scanning ile Samsung Galaxy cihazınız gözlerinizi bir IR-LED ile aydınlatır ve bir IR fotoğrafı çeker. Ardından, telefonunuz gözlerinizin ayrıntılarına bakar ve bunları önceki resimlerle karşılaştırır. Telefon sizin kim olduğunuzu doğrulayabilirse kilidi açar.

Hadrian/Shutterstock

Ancak iPhone X'in Facial ID yazılımı sadece gözlerinizi taramaz; Tüm yüzünü tarar. İPhone X, nokta vuruşlu ağ ile sabitlenmiş bir IR-LED'e sahiptir. Açıldığında, tüm yüzünüz yüzlerce küçük IR noktasıyla aydınlatılır. Telefon bir IR fotoğrafı çeker ve bu fotoğraf yüzünüzün 3D yapısının telefonun ayarlarına uygun olduğunu doğrulamak için kullanılır.

Samsung X'teki IR ışığının görünmez olduğunu fark ederken, Samsung Galaxy üzerindeki IR ışığının oldukça keskin olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Bunun sebebi Samsung'un kasıtlı olarak IR-LED'ini görsel spektruma mümkün olduğunca ileri itmesidir. İster inanın ister inanmayın, görünür ışık spektrumunu örten IR ışık bandı, düşük spektrumlu IR ışığından daha fazla doku ve pigmentasyon gösterir.

IR spektrumunun tam olarak hangi alanıyla çalıştığını merak ediyorsanız, Samsung ve iPhone'un çalıştığı… peki, kesin rakamları bilmiyoruz. Samsung Galaxy ve iPhone X spec sayfalarında IR-LED'lerden bile söz edilmiyor. Ancak, telefonunuzdaki IR kameralarının doğrulamayı etkinleştirmek için çok fazla ayrıntı alması gerektiğini bilerek, 870 nm ile 950 nm arasında bir dalga boyu işgal ettiklerini varsaymak muhtemelen güvenlidir – yakın IR ile görünür ışık arasındaki örtüşen nokta.

Ayrıca, Renesas'ın biyometrik evrakları, telefonlardaki IR LED'lerini “düşük riskli” IR olarak sınıflandırır. OSHA standartlarına göre, düşük riskli IR ürünleri gözlerinizi ısıtacak kadar güçlü değildir ve normal kullanım koşullarında göz hasarına neden olamamaktadır.

IR ile İlgili Bazı Popüler Söylentiler Var ve Doğru Değil

Google “IR iris tarayıcısı” nı kullanırken, IR ışığının gözlerinize zarar verip vermeyeceğini soran birçok insan bulacaksınız. Ve bu adil bir soru. Çoğu insan IR hakkında hiçbir şey bilmez ve Samsung'un korkutucu Iris Scanner feragatnamesi, epileptiklerin, çocukların ve bayılma geçiren kişilerin Iris Scanner'ı kullanmaktan kaçınmaları gerektiği konusunda uyarır. (İlginçtir, Apple’ın Face ID sorumluluk reddi böyle bir uyarı vermez.)

Google sonuçlarınız size Reddit kullanıcıları ve blog yazarları tarafından gönderilen bir çok yanlış bilgiyi de gösterecektir. Haber ve teknoloji web siteleri bu saçmalığa dikkatsizce bakıyor, bu da telefonunuzdaki IR tarayıcı hakkında doğru bilgi bulmayı zorlaştırıyor. Doğru bilimsel bilginin IR'nin güvenli ya da tehlikeli olduğunu gösterip göstermediği, konunun ötesinde. Kesin yanlış bilgilendirme herkes için kötü, bu yüzden bazı söylentileri ezmek için bir dakikanızı ayıracağız.

Büyük olanı yoldan çıkaralım. IR kansere neden olmaz. IR, iyonlaştırıcı olmayan bir radyasyon şeklidir, bu da elektronlarının moleküllerini soyamayacağı ve kansere neden olamayacağı anlamına gelir. X ışınları, gama ışınları ve yüksek frekanslı ultraviyole ışık (bir kara ışıktan daha güçlü) iyonlaştırıcı radyasyon biçimleridir ve kansere neden olabilirler. Size radyo dalgalarının, mikrodalgaların veya kızılötesi ışığın kansere neden olduğunu söylemeye çalışan herkesin neden bahsettiği hakkında hiçbir fikri yok.

Olena Yakobchuk

Etrafında yüzen başka bir büyük yanılgı, telefonunuzdaki IR LED'in bir lazer olmasıdır. Değil. Lazerler dar bir ışık dalga boyu ve tek bir yönde hareket ediyorlar. Telefonunuzdaki ışıklar geniş bir dalga boyuna sahiptir. Aynı zamanda lensler ve filtrelerle dağılırlar, çünkü tüm yüzünüzü aydınlatabilmeleri gerekir.

Son olarak, IR radyasyonunun tavşanların gözleri üzerindeki etkileri ile ilgili bilimsel bir makale etrafta dolaşıyor ve birçok insanı korkutuyor. Esasen, tavşanlar IR ışığına maruz kaldılar ve lens hasarı ve katarakt geliştirdiler. Ancak bu makaleyi okumak için bir dakikanızı ayırırsanız, bu sonuçları telefonlarda kızılötesi tarayıcı kullanımına uygulayamayacağınız açıktır.

Öncelikle, bu çalışmadaki bilim adamları, tavşanların gözlerini ışığa maruz bırakmak için büyük lambalar kullandılar ve bu maruziyetleri aynı anda 5 ila 10 dakika boyunca gerçekleştirdiler. Bir Samsung veya Apple telefonundaki kızılötesi ışık bir karıncadan daha küçüktür ve bir seferde sadece 10 saniye yanar. Ayrıca, telefonlarda kullanılan kızılötesi ışıklar yalnızca yakın kızılötesi frekansı kullanır. Tavşanlarda kullanılan lambalar, UV frekansından, görünür ışık frekansından, yakın IR frekansından, orta IR frekansından ve uzak IR frekansından ışık yayar. Muhtemelen bildiğiniz gibi, UV ışığı güneş yanıklarına neden olacak kadar güçlüdür ve uzak IR ışığı bir mikrodalgaya benzer ve su moleküllerinin ısınmasına neden olur.

Peki, Sağlık Endişeleri Var mı?

Tamam, bu yüzden saçmalıkların havasını temizledik, ama Samsung'un korkunç sorumluluk reddi ortadan kalkmıyor. Tüketici IR cihazları uzun süredir piyasada bulunsa ve IR-LED'ler için katı düzenlemeler olsa da, bu, IR ışığını rutin olarak insanların gözlerine çeken bir ürünümüz oldu. Teknolojinin güvenli olduğundan nasıl emin olabiliriz?

Renesas ve Smartvisionlights'a göre, yakın IR'ye 10 saniyeden daha az görsel maruz kalma düşük riskli olarak sınıflandırılır. Telefonunuzdaki IR-LED'in gözünüze derhal zarar verebilmesi için, kırılmamış 17 dakika boyunca gözünüzden 1 mm uzakta tutmanız gerekir. Her iki ürün de IR pozlarını 10 saniye ile sınırladığından ve cihaz kafanızdan 20 cm uzakta olmadıkça IR ışık yaymayacaklarından Galaxy veya iPhone X ile bunu yapmak mümkün değildir.

Bu makaleler ayrıca “anormal derecede ışığa duyarlı bireylerin” yakın IR ışığından dolayı göz hasarı riskinin daha yüksek olduğunu belirtmektedir. IR-LED'ler için ayarlanan maruz kalma sınırlarının “anormal derecede ışığa duyarlı bireyler” dikkate alınmadığını dikkate almak ilginçtir, bu nedenle telefonunuzdaki IR-LED'in gözlerinizin anormal derecede ışığa duyarlı olması durumunda gözlerinize zarar verebilir. Tabii ki, anormal derecede ışığa duyarlıysanız, o zaman muhtemelen bunun farkında olabilirsiniz. Güneşli bir günde dışarı çıkmak kabustur.

Samsung'un sağlık uyarısı belirtildiği gibi, epilepsi veya diğer ışık tetikleme koşulları olan insanlar IR-LED kullanmamalıdır. Bu uyarı, insanların kaçmaktan veya nöbet geçirmekten kaçınmasına yardımcı olmak için vardır; görme kaybı ile ilgisi yok. Işıkla tetiklenen tıbbi bir durumunuz yoksa, bu konuda endişelenmenize gerek yoktur.

Aynı zamanda düşük riskli IR ışığına maruz kalmanın aslında gözler için yararlı olduğunu öne süren bazı yeni araştırmaları da dikkate almalıyız. Bu maruziyet gözlerinizin sıcaklığını artıracak kadar uzun ve yeterince yoğun değildir ve hücreleri hasarlı dokuyu iyileştirmeye teşvik edebilir. Bazı bilim adamları, IR-LED'leri bir göz terapisi biçimi olarak deniyorlar ve bu LED'ler telefonunuzdaki IR-LED ile aynı yoğunlukta.

Şu an bildiklerimize göre, Iris Scanner ve Face ID'nin gözlerinize zarar vermeyeceğinden emin olabiliriz. Ama hiçbir şey kesin değil. Modern bilimsel araştırmalar düşük riskli IR ürünlerinin zararsız olduğunu gösterse de, hiç kimse günlük maruz kalmanın etkilerini 30 yıl boyunca test etmedi.

Telefonunuzdaki kızılötesi ışığın gözleriniz için kötü olduğundan endişeleniyorsanız, kapatmanız da mümkündür. Olduğu söyleniyor, her şeyin yolunda gitme şansı çok yüksek.

Kaynaklar: INCIRP, NCBI, COGAIN, Dovepress, Renesas, Smartvisionlights