Telefonunuzda Ticaret Yapmayın, Daha Fazla Para İçin Satın

Yeni bir ürün satın aldığınızda, çoğu üretici ve operatör, eski telefonlar için bir tür ticaret programı sunmaktadır. Şey, telefonunuzu kendiniz satıyorsanız çok daha fazla para kazanabilirsiniz.

“Anlaşmalar” da Ticarete Daha Yakın Bir Bakış

Yeni Galaxy S9'u örnek olarak kullanalım. Samsung'un en son amiral gemisi satın almak istiyorsanız, isterseniz hemen satın alabilirsiniz – ama aynı zamanda bir ticaret programı var. Çeşitli seçenekler arasında sıralama yaparak bir şey fark edeceksiniz: herhangi bir telefon için en çok 300 dolar verilecek. iPhone 8? 300 $. iPhone X? 300 $. S8 +? 300 $. Ve bu sadece kusursuz, çalışır durumdalarsa.

Eski bir telefon kullanıyorsanız veya çatlamış bir ekranı varsa, damla vermeye istekli oldukları miktar önemli ölçüde artar.

Hemen hemen her telefon için daha çok para kazanabilirsiniz, bunun yerine ticaret yapın, ancak bu özellikle iPhone'lar için geçerlidir. Samsung nezaketle iPhone X için 300 $ teklif istekli olduğunu, ancak düpedüz satan bazı 800 $ net gerekir. Bu 500 dolarlık bir fark!

Bunu perspektife koymak için, iPhone X'unuzu 800 $ karşılığında satabilir ve ardından 720 $ karşılığında bir Galaxy S9 satın alabilirsiniz. Bu oldukça anlamlı bir fark.

Ve bu, bir ticaret programı sunan diğer üreticiler ve taşıyıcılar ile de geçerlidir. Telefonunuzu satarak paranız için daha fazla patlama alabilirsiniz.

Mevcut Telefonunuzu Nerede Satmalı

Gadget'larınızı satmak söz konusu olduğunda, seçenek sıkıntısı yoktur. Yerel satışlar için Craiglist, OfferUp ve Letgo, daha büyük bir kitle için eBay veya özel satış için Swappa'nız var.

Yerel Olarak Satış: Craigslist, OfferUp ve Letgo

Yerel satış servislerinden Craigslist, en büyüğüdür. Ancak, gerçek geri dönüş söz konusu olduğunda kilometreniz değişebilir, çünkü bölgenizdeki piyasaya büyük ölçüde bağlıdır. Daha büyük şehirler, daha yoğun pazar nedeniyle genellikle daha yüksek ödemeler sağlar. Daha küçük kasabalarda, sattığınız şey üzerine oturmak ya da umduğundan daha az almak zorunda kalabilirsiniz.

İLGİLİ BİLİNEN HUSUSLAR: Eski Gadgets'ınızı Craigslist'te Nasıl Satıyoruz

Aynısı, OfferUp ve Letgo için de geçerlidir, ancak daha az ölçüde geçerlidir. Her iki hizmet de göreceli olarak yeni olduklarından daha küçük kullanıcı tabanlarına sahiptir, ancak bu sizi cesaretlendirmeme izin vermez – bazen aynı hizmetlerle düzinelerce taşmadıkları için bu hizmetlerle sattığınız ürünlere daha büyük bir getiri elde edebilirsiniz. .

Ve daha fazla yerel maruziyet için satışınızı yapmaktan korkmayın! Özellikle bazı araştırmalar yaptıktan ve bulunduğunuz bölgede hangi hizmetlerin en popüler olduğunu belirledikten sonra cihazınızı tüm büyük hizmetlerde listeleyin.

Yerel olarak satış yapmayı biraz daha davet etmek için, bu hizmetlerin üçü de tamamen ücretsizdir. Bu hoş bir bonus.

Çevrimiçi Satış: eBay ve Swappa

Daha geniş bir kitleye ulaşmak ve nakliye ve satıcı ücretleri ile uğraşmak istemiyorsanız, eBay ve Swappa en iyi seçeneklerinizdir.

Çevrimiçi bir hizmetle daha geniş bir kitleye ulaşırken (ki bu da size teorik olarak daha fazla para kazandırabilir) göz önünde bulundurmanız gereken birkaç şey vardır: Daha fazla rekabet fiyatları düşürür ve satıcı ücretleri alt satırınızdan çekilir.

Ayrıca sattığınız şeye de bağlıdır. Bir iPhone'u eBay'de satabilecek olsanız da, yerel olarak biraz daha yüksek bir fiyat elde edebilirsiniz; özellikle de, eBay'deki nispeten ağır yüzde 10'luk satıcı ücretini dikkate aldığınızda. Cihazınızı 800 TL'ye satarsanız, eBay'e en üstte 80 TL teslim edersiniz. Bu acımasız.

Teknik cihazları satmak için daha iyi bir seçim Swappa. EBay'dan daha küçük bir topluluğa sahip, ancak fiyatlar adil ve rekabetçi ve satıcı ücretleri çok daha makul. Battaniye yüzdesi yerine, Swappa ücretleri ücretleri kategorilere ayırır. İşte eBay ücretlerine göre bir bakış:

Burada gördüğünüz gibi, ücretlerin yutulması çok daha kolay. Swappa, nispeten küçük kullanıcı tabanını oluşturduğu yerdir.

Şahsen Swappa'yı kullanarak birkaç cihaz satın aldım ve sattım ve her zaman hoş bir deneyim oldu. Yerel olarak satış yapmakta zorlanıyorsanız, bunu kontrol etmenizi tavsiye ederim.

Burada gerçekten tercih edilen yöntem bu: önce yerel olarak satmayı deneyin ve ardından çalışmıyorsa çevrimiçi satışlara geçin.

Bir süre ve sabırla, mevcut akıllı telefonunuzdan bir üretici veya taşıyıcı ticaret programı kullanmak yerine kendiniz satarak çok daha fazlasını elde edebilirsiniz. Elbette, telefonunuzu takas etmek daha kolay , ama en azından kendinize bir iyilik yapın ve önce onu satarak ne kadar alabileceğinizi görün. Bu ekstra güçlük değer olabilir.