Telefonunuzu ve Diğer Elektronik Cihazlarınızı Nasıl Temizlemelisiniz?

Telefonunuz iğrenç, ama temizlemek ve tüm mikroplardan kurtulmak için fazla çaba göstermiyor. İşte (ve neden) telefonunuzu ve evinizin etrafındaki diğer cihazları temizlemeniz ve dezenfekte etmeniz gerektiği.

İLGİLİ: LCD Monitör Ekranınızı Temizleme Geek Kılavuzu Nasıl Yapılır?

Bakteriler, mikroplar ve diğer iğrenç şeyler etrafımızda. Hepsi kötü değil ve bazıları tamamen zararsız değil, ama sizi hasta ettirme potansiyeline sahip çeşitli mikroplara, mantarlara ve bakterilere rastlamak çok kolay değil. Telefonunuz, tonlarca mikropun kiraya verilmediği bir yer.

Daha Yakın Bir Bakış (Tam anlamıyla)

Mikrop ve bakterilerin geliştiğini düşünebileceğiniz evinizde en kirli yerleri düşünün. Akla gelen ilk şeyler muhtemelen banyonuz ve belki de mutfak lavabosudır, ancak muhtemelen telefonunuz, klavye, fare ve TV uzaktan kumandası değildir.

Neye inanabileceğinin aksine, tuvaletiniz muhtemelen telefonunuzdan ve diğer cihazlardan daha temizdir, ve bu çoğunlukla bizim banyoya sürekli paranoyamızın bu tür bir mikrop yatırımlı hellscape olması sayesinde, diğer alanlardan daha sık temizlemeye eğilimli olduğumuz için veya evin etrafında şeyler. Ayrıca, tuvalet koltukları gözeneksizdir ve genellikle kirin gizlenebileceği çok sayıda kubbeye ve kraniye sahip değildir.

Kendim için görmek için, bir petri çanak kiti var ve benim tuvalet kase (aynı zamanda birkaç hafta temizlemek için ihmal) de dahil olmak üzere benim evimde birkaç şey sürdü. Daha sonra bir buçuk hafta bekledim ve sonuçları görmek için geri döndüm. İşte bulduğum şey:

Gördüğünüz gibi, telefon ekranımdaki bakteri klozetimin iç kısmından olduğu kadar kötüleşti. Şimdi, muhtemelen daha sonra ellerini yıkamaksızın parmağınızı klozetinizin iç kısmına kaydırmayacaksınız. Ancak, muhtemelen gün boyunca parmağınızı telefonunuzda kaydırmanın iki katı olduğunu düşünmüyorsunuz.

Bu yüzden telefonunuzu bir süre temizlemenizi öneririz.

Telefonunuzu ve Diğer Cihazlarınızı Nasıl Temizlerim?

Cihazlarınızı temizlemek ve sterilize etmek söz konusu olduğunda bunun için pek bir şey yoktur, ancak özellikle telefonların kullanımı zor olabilir. En azından ekrana dikkat etmelisiniz.

Çoğu akıllı telefon ve tablet ekranlarında parmak izi lekelerini ve yağları körfezde tutan ve onları temizlemeyi kolaylaştıran oleofobik bir kaplama vardır. Bununla birlikte, ekranı temizlemek için herhangi bir kimyasal veya aşındırıcı malzeme kullanmak bu özel kaplamayı yıpratabilir.

Isopropyl alcohol is a great disinfectant, but it’s not ideal for gadget screens.

Bunu akılda tutarak, su ve mikrofiber bez haricinde bir temizlik maddesine kadar pek çok seçeneğiniz yok, fakat bazı insanlar da gözlük için kullanılan alkol ve amonyak içermeyen temizleme spreyleri tarafından yemin ediyor. Hangisini seçerseniz seçin, sıvıyı (su veya temizleyici) bezinize uygulayın ve daha sonra telefonunuzu silerek temizleyin – su veya temizleyicinin telefona doğrudan püskürtülmesi, çatlaklardan ve çatlaklardan sızan ve muhtemelen hasara yol açan sıvı akışını ciddi şekilde artırır.

İLGİLİ: Nintendo Switch'inizi Temizleme

Oleofobik kaplamanın tamamen sürtünmesi, ancak onu yeniden kaplamak mümkün olduğu için dünyanın sonu değil, ama olabildiğince uzun süre korumak en iyisidir.

Evinizin etrafındaki diğer cihazlarda klavyeler, fareler, TV modları ve daha fazlası gibi, biraz daha agresif olabilirsiniz ve izopropil alkol veya herhangi bir ev temizlik maddesi (Clorox mendil, temizleme spreyi, vb.) Kullanabilirsiniz, ama tutmak isterim Bu basit ve sadece bazı izopropil alkol kullanın. Yine de, önce kumaşınızı nemli hale getirin ve ardından cihazlarınızı silin.

Çok fazla terleme

Günün sonunda, telefonunuz tuvalet çanağı kadar kirli olsa bile, sizi öldürmeyen şey, değil mi?

Mikroplar hakkında paranoyak almak kolaydır. Bir patolog, telefonunuzu her gün temizlemenizi bile tavsiye eder, ancak büyük bir çoğunluğumuz bile bu tür düzenli bakımlara yaklaşmayabilir. Yine de hala yaşayanlar arasındayız.

Bizim tavsiyemiz? Çok fazla terleme. Temizlemeniz gereken şeylerden biraz daha fazla haberdar olun (en çok kullandığınız cihazlar gibi) ve bunları düzenli ev temizleme programınıza ekleyin.