Telefonunuzu Yeniden Başlatma Neden Daha İyi Yapar ve Sık Karşılaşılan Sorunları Düzeltir

Hepimiz bunu duyduk: “kapatıp tekrar açmayı denediniz mi?” Herhangi bir teknoloji sorununu giderirken ilk adım budur – telefonunuzu hiçbir şey yanlış olduğunda bile daha iyi performans gösterir. Ama neden?

RAM Hakkında Her Şey

Performans sorunlarının çözülmesi söz konusu olduğunda (ya da sadece telefonunuzu daha hızlı hissettirdiğinizde), gerçekten de tek bir şeye dönüşecektir: RAM kullanımı. En modern işletim sistemlerinde, uygulamaları kullanırken, RAM'i doldururlar. Açtığınız daha fazla uygulama, RAM'i ne kadar çok kullanır. Sadece nasıl çalışıyor.

Ancak uygulamaları kapattığınız sırada veya el ile bellekten el ile kaldırıldıklarında tamamen kapatılmazlar. Aslında, uygulamaların arta kalanları RAM'in gereksiz yere dolu olmasını sağlayarak yeni uygulamalar için daha az yer bırakıyor. Şimdi, işletim sistemi yeni uygulamaların RAM'e yüklenmesine yer açmak için harekete geçecek, ancak bazı şeylerin yavaşlamaya başladığı yer burası sadece uygulamayı yüklemek zorunda kalmıyor, aynı zamanda işler karıştırılmalı. Yeni uygulamaların yüklenmesine yer açmak için RAM'in etrafında.

İLGİLİ: Neden Android Telefonları Zaman İçinde Yavaşlatıyor ve Onları Nasıl Hızlandırıyor?

Önceden “boş RAM'in boşa harcanması” ifadesini duymuş olabilirsiniz, ve çoğu zaman, bu doğrudur. Tüm Unix tabanlı işletim sistemleri (örneğin Android gibi), tam RAM ile oldukça iyidir. Masaüstündeki Windows, biraz RAM boşken daha iyi çalışır, ancak gerçekten bunun için endişelenmenize gerek yok. RAM temelde çok fazla sorun olmadan her zaman dolu kalabilir.

Ancak, yavaşlamalarla karşılaşmaya başladığınızda, RAM “organizasyonudur”. RAM'in içine ve dışına taşınırken, bir çeşit dağınık hale gelirler – aynı yazılımdan kod parçaları tüm RAM boyunca bulunabilir. İyi haber, RAM okuma / yazma hızlarının inanılmaz derecede hızlı olması, dolayısıyla arama ve koleksiyonun uzun sürmemesi.

Cool, Peki Yardımı Yeniden Başlatmak Nasıl?

A look at Android’s memory management screen.

Aslında gerçekten çok basit: telefonunuzu yeniden başlattığınızda, RAM'deki her şey silinir. Daha önce çalışan uygulamaların tüm parçaları temizlendi ve şu anda açık olan tüm uygulamalar öldürülüyor. Telefon yeniden başlatıldığında RAM temelde “temizlenir”, böylece yeni bir sayfa listesiyle başlıyorsunuz.

Ve bununla, işler daha da kırıcıdır. Uygulamalar daha hızlı yüklenir ve başlatılır. Daha hızlı çalışan uygulamalar arasında geçiş yapabilirsiniz. Ve bu bir süre için kalacak – günler, hatta belki haftalar. Bunu genellikle kendi telefonunu yeniden kimseyi tanımıyorum, bu yüzden yapılması gereken bir şey değil. Bazı işletim sistemleri hafızayı yönetmek için diğerlerine göre daha iyidir, bu sadece dikkat edilmesi gereken bir şeydir. Yeniden başlattığınızda her zaman büyük bir performans artışı görmeyeceksiniz.

Ancak bu sadece işletim sisteminin performansını artırmaz, aynı zamanda ortak uygulama sorunlarını da aynı şekilde giderir. Dolayısıyla, belirli bir uygulama ile ilgili sorun yaşıyorsanız ve sorunu çözmeden kapatırsanız veya yeniden açarsanız, yeniden başlatma bir çözüm olabilir.

Niye ya? Çünkü bir uygulamayı uzak bir yere kaydırdığınızda bile, parçaları hala RAM'de kalır. Yeniden başlatmak bu parçaları temizler, böylece bir dahaki sefere temizler. Bu her zaman sorunu çözmeyecek, ancak bazen olacak. Ve her zaman bir atışa değer.

Tabii ki, yeniden başlatma bir çözüm değil. Yeniden başlatmanın ardından bir sorun devam ederse, daha fazla araştırmayı garanti edecek daha açık bir konudur. Benzer şekilde, sık sık telefonunuzu yeniden başlatmak zorunda kalıyorsanız (günlük olarak), kullanılabilir durumda kalması için muhtemelen daha büyük bir sorunla karşılaşmanız gerekir.