Touch ID'yi özlüyor musun? Kesinlikle yok

Geçtiğimiz yıl iPhone XS ve XR’in piyasaya sürülmesiyle Apple, Face ID’de her şey yolunda gitti. Parmak izi sensörünü kaçıran bazı kullanıcılar olsa da ben onlardan biri değilim.

Eylül 2018’de çıkan en yeni iPhone’lar, Touch ID’yi içermeyen ilk grup oldu. İlk Touch ID'siz iPhone'umu birkaç aylığına sahiplendikten sonra, Apple'dan bu hamle beni çok üzdü diyemem.

Yüz Kimliği Çok Daha Uygun

Dokunmatik Kimliği zaten oldukça convenient- yolu daha uygun bir şifre her yazarak daha zaman-ama Face ID yepyeni bir seviyeye taşıyor. Dokunma Kimliği gibi, ama parmak izinizi taramanıza bile gerek yok.

Her iki teknik de telefonun kilidini açmak ve ana ekrana geçmek için sizin tarafınızdan biraz işlem yapılmasını gerektiriyor, ancak Face ID ile alttan yukarıya doğru sadece bir kaydırma yapıyor. Touch ID ile, parmağınızı telefonda belirli bir yere koyduğunuzdan ve ardından kilidinin açılması için beklemeniz gerekir.

Başka bir deyişle, telefonunuzun Face ID ile kilidini açmayı düşünmeniz bile gerekmez. Bunun yerine, sadece olur ve bu benim peşimde olduğum türden bir kolaylık.

Şimdiye Kadar Dokunan Kimlikten Daha Doğru

Bir süredir Face ID'yi kullandım, yüzümü tanıma sayısının Touch ID'nin parmak izimi tanıma sayısından çok daha az olduğunu söyleyebilirim.

Doğruca Face ID içine bakıyordu ne zaman dürüstçe hatta bir zaman hatırlamıyorum ve düz dışarı o-beni o tanımadığını iyi olduğunu söyledi. Öte yandan, Touch ID'nin ne zaman titiz davrandığını ve parmağımı hiç tanımadığını pek çok zaman hatırlıyorum.

Belki parmaklarım biraz ıslak veya başka bir şeydeydi, ancak Touch ID'nin mükemmel çalışması için doğru olması gereken çok fazla değişken var, Face ID ise minimum gereksinimlerle çalışıyor.

Face ID'nin Kusurları Var, Ama Çok Önemliler

Apple

Tabii ki, Face ID mükemmel değil. En büyük kusurlarından biri, yüzünüzü tanımak ve telefonunuzun kilidini açmak için doğrudan ona bakmak zorunda olmanızdır, ki bu büyük bir ses gibi gelmez, ancak telefonunuzla etkileşime girmeye başladığınızda hemen anlarsınız. Gün ve gün bazında.

Yaptığım en önemli şey telefonumu masamın üzerine koymak ve sonra kaçırmış olabileceğim herhangi bir bildirimin olup olmadığını görmek için ekrana dokunmak. Yaparsam, bu bildirimlerle etkileşime girmek için telefonumun kilidini açmak istiyorum. Bununla birlikte, sandalyeme yaslandıysam, Face ID kamera beni tanıyamıyor. Ya telefonumu açmalı ya da kameranın görüş alanında görünmek için öne eğilmem gerekiyor.

Bu oldukça önemsizdir ve Face ID'yi basmak için yeterince önemli bir neden değildir, çünkü kullandığım diğer tüm zamanlar tüm eksiklikleri giderir.

Alt çizgi

Face ID'ye o kadar alıştım ki Touch ID'ye geri dönmenin inanılmaz derecede ilkel olduğunu hissediyorum (hala eski iPhone 6'mı da kullanıyorum).

Bu noktada, Face ID gibi hissetmiyor bile ve Touch ID aynı ligde. Bu, Touch ID'nin korkunç olduğunu söylemek değildir, ancak bir kez Face ID'yi deneyimlediğinizde, asla geri dönmek istemediğiniz şeylerden biridir.