Touchscreen Mac Neden Olmuyor?

Apple, geliştiricilerin iPhone ve iPad uygulamalarını Mac'e taşımasını kolaylaştıracak, ancak bu Mac'in dokunmatik ekrana geleceği anlamına gelmez.

Wired'e konuşan Craig Federighi, PC'lerde “dokunmatik ekranlara girmediğini” söyledi ve devam etti:

Bir Mac kullanmanın ergonomisinin, ellerinizin bir yüzeye yaslandığı ve bir ekranı yumruklamak için kolunuzu yukarı kaldırmanın oldukça yorucu bir şey olduğunu hissediyoruz. Bugüne kadar diğer erkeklerden herhangi birine baktığımızı ve oraya ne kadar hızlı gidebileceğimizi düşünmediğimizi düşünmüyorum.

Bu bana mantıklı geliyor. Bir dokunmatik ekrana sahip olan birkaç Windows bilgisayarı denedim ve özellikle kaydırma yaparken, bazen iyi bir durum olduğunu kabul edeceğim. Ancak küçük can sıkıcıları da vardı. Çoğu kullanıcı arayüzü, masaüstü modundayken doğru bir şekilde dokunmayacak kadar küçüktür ve tablet moduna geçmek, olması gerektiği kadar sıvı değildir. Ve iki ayrı “mod” için ihtiyaç bile oldukça kafa karıştırıcı.

Bu bir uzlaşma. Biraz serin özellikler ekleyen, ancak pili boşaltan bir özellik olan bir uzlaşma, ekranı daha kalın hale getirir ve kullanıcı deneyimini dağınık halde bırakır. Diğer bir deyişle, tam olarak bir tür uzlaşı Apple yapmaktan hoşlanmıyor.

Apple, bu konuda rotayı değiştirebilirdi – ilk kez, bir şeyin gerçekleşmesi için defalarca gerçekleşmediğini söylemezlerdi. Ama bir dahaki sefere Mac'te bir dokunmatik ekran Mac'i göreceğimizi sanmıyorum (Touch Bar'ı saymazsanız, bunu yapmamalısınız).