Tripod Seçme ve Kullanma

Bir tripod, fotoğrafçıların en önemli ve genellikle gözden kaçan parçalarından biridir. Birinden en iyi şekilde yararlanmak için bilmeniz gerekenler.

Neden Tripod'a ihtiyacınız var?

Bir tripod kameranızı destekler ve dengeler. Bir olmaksızın, şu gibi şeyler yapmak neredeyse imkansızdır:

  • Her şeyin bulanık bir dağınıklık yapmadan bir saniyeden daha uzun bir enstantane hızı ile fotoğraf çekin.
  • Kolayca kendi portrelerinizi ve sizi içeren grup çekimlerini yapın.
  • HDR fotoğraflarını veya kompozit görüntüleri (birden çok fotoğrafı tek bir görüntüde birleştirdiğinizde) çekebilmek için kameranızı aynı konumda kilitleyin.
  • Belli miktarda sırt ağrısı, omuz ağrısı ve duygusal acı olmaksızın uzun bir süre boyunca uzun bir telefoto lens kullanın.
  • Timelapse videoları yapın.

İhtiyaçlarınız İçin Doğru Tripodu Alın

Dışarıda yüzlerce farklı tripod var ve bu da 20 $ 'dan 1000 $' a kadar olan her şeye mal olacak. İhtiyaçlarınıza uyan bir tripod satın almak önemlidir.

Tripodlar iki ana malzemeye sahiptir: alüminyum ve karbon fiber. Alüminyum daha ucuz ama daha ağırdır, karbon fiber ise daha hafif ve daha pahalıdır. Birçok üretici, her iki malzemede de aynı tripodu üretiyor.

Herhangi bir tripodun iki parçası vardır: tripod ayakları ve tripod kafası. Bacaklar kamerayı desteklerken, kamera kamerayı destekliyor. Farklı kafalar kamerayı farklı yollarla konumlandırmanıza izin verir. Ucuz tripodlar ikiyi birleştirebilir, ancak çoğunlukla aynı tripodu birkaç farklı değiştirilebilir kafa ile satın alabileceksiniz.

Birçok farklı tarzdaki tripod kafası vardır, ancak en önemlileri şunlardır:

  • Top kafaları: Bir top kafası, fotoğrafçılık için en ucuz ve en yaygın tripod kafasıdır. Çok esnektirler ve kameranızı istediğiniz kadar yerleştirebilirsiniz.
  • Pan ve tilt kafaları: Bir pan ve tilt kafası kameranızı bağımsız olarak kontrol edilen iki eksene kilitler. Kamerayı eğmeyi etkilemeden yan yana kaydırabilir veya kamerayı yanlışlıkla kaydırmadan yukarı ve aşağı eğebilirsiniz. Bu, küçük ayarlamalar yapmayı ve panoramik fotoğraflar çekmeyi kolaylaştırır. Ayrıca video için top kafalarından daha iyi.
  • Gimbal kafaları: Bir gimbal başlığı ağır kamera kurulumlarını desteklerken, elinizde tutuyormuş gibi hızlı hareket etmenizi sağlar. Özellikle kameralarını sabit bir pozisyonda kilitlemek isteyenler yerine, vahşi yaşam ve spor fotoğrafçıları içindir.

Almanız gereken hangi tripod kurulumu tam ihtiyaçlarınıza bağlıdır. Kameranızı aile portreleri için tutmak için bir şeye ihtiyacınız varsa, üç ayakla alabileceğiniz en ucuz şey işe yarayacaktır. Kameranızı sadece bir saniyelik bir süre için sabit tutmanız yeterlidir.

Öte yandan, tripodun kameranızı 30 saniyelik bir pozlamada (veya altı saatlik bir timelapse) sabit tutmasını istiyorsanız, o zaman çok daha kararlı bir şeye yatırım yapmanız gerekir. Tripodlarla, ödediğiniz şeyi alırsınız.

Şahsen, bir ballhead ile alüminyum Vanguard Alta Pro kullanın. 169 $ 'da, uzun pozlamalar ve zaman dilimleri için kurulmuş ağır bir kamerayı desteklemek için yeterince kararlı olmakla birlikte uygun maliyetli. Tek dezavantajı ile seyahat etmek biraz büyük ve ağır olmasıdır.

Sizin Tripod Nasıl Kurulur O kadar mümkün O kadar kararlı

Her tripod, iç içe geçmiş bölümlü ayakları ile birlikte gelir, böylece tripodunuzu seyahat ederken aşağıya doğru daraltabilir ve gerektiğinde makul bir yükseklik elde edebilirsiniz. Sorun şu ki, üçayakınızı uzattıkça, daha az istikrarlı olur. Bu, tripodunuzu istediğiniz çekimi elde etmek için gerekli olandan daha fazla uzatmamanız gerektiği anlamına gelir. Eğilmeniz ya da diz çökmeniz ve kameranızın bel seviyesinde kararsız hale gelmesinden daha sağlam olması daha iyidir.

Tripodunuzu uzatırken, en sağlam bacakları olduğundan önce kalın bacak bölümleriyle başlayın. Bunlar normalde üst bölümlerdir. Sonra, mümkün olduğunca az kullanarak iki veya üç daha ince bacak bölümleri boyunca aşağı doğru çalışın.

Tripodunuzu hangi yüzeye koyduğunuzu da düşünün. Kum, kar ya da çakıl gibi gevşek bir şey varsa, o zaman tripodun kayması iyi bir şanstır. Yapabilirseniz, daha sıkı bir yere koyun; eğer değilse, tripodunuzu aşağı doğru itin ve sallayın, böylece çakıl taşları gibi, kayması muhtemel olan her şey, fotoğraf çekmeye başlamadan önce zaten yapmış olabilir. Tripodun bir saat hıza geçmesinden daha kötü bir şey yok.

Tripodunuz bir orta sütuna sahipse, kesinlikle ekstra yüksekliğe ihtiyaç duyduğunuzda bunu son çare olarak genişletmelisiniz. Bir tripodun en istikrarlı bölümü.

Çok sayıda tripod, merkez sütununun altında bir kanca ile gelir. Bu yüzden kamera çantanızı asabilirsiniz – ya da daha iyisi, kayalar ile dolu plastik bir çanta – tripoddan gerçekten yerinde durmasını ve rüzgarı etkilemesini önlemek için. Kameranızın tripodunda bir tane varsa, uzun poz çekimi veya zaman aşımı yapıyorsanız daima bu kancası kullanın.

Düz Ufuklar için Ruh veya Dijital Düzeyi Kullanın

Bir kamerayı konumlandırmak neredeyse imkansızdır, böylece bir ruh düzeyi (veya dijital eşdeğeri) olmadan tamamen düzdür. Bu, fotoğrafta eşit olmayan ufukların düzeltilmesi için biraz daha fazla esnekliğe sahip olduğunuzda, fotoğrafçılık için önemli değil, ancak video çalışması için çok önemlidir.

İLGİLİ: Bir Görüntüyü Photoshop'ta Kırpma

Birçok tripod kafasının yerleşik bir ruh düzeyi vardır. Kameranızın kullanabileceğiniz dijital bir seviyeye sahip olma şansı çok yüksektir. Eğer sahip değilseniz, bu küçük 7 $ gibi bir seviye seçin ve kameranızı mükemmel bir şekilde almak için kullanın.

Fotoğraf çekerken hareket etmeyi durdur

Fotoğraf çektiğinizde, aslında kamerada çok fazla hareket oluyor. Fark etmiyorsun çünkü çok daha fazla hareket ediyorsun. Bununla birlikte, kameranız sabit bir tripod ile, bu küçük hareketler resimlerinizi etkileyebilir – özellikle uzun pozlama görüntüleri.

Görüntü çekmek için deklanşöre basmayın. Ya bir kamera uzaktan olsun veya her DSLR için yerleşik iki saniye zamanlayıcı kullanın. Bu, çekiminizi yakalarken herhangi bir hareket uygulayamayacağınız anlamına gelir.

Bir DSLR ile bir görüntü çektiğinizde, ayna gerçekten hızlı bir şekilde kapanır. Bu da biraz sarsıntı ekleyebilir. Bunu durdurmak için, ayna kilitleme modunu etkinleştirebilirsiniz (kameranız destekliyorsa). Ancak daha basit olan seçenek, canlı görüntüyü kullanarak çekim yapmaktır; ayna her zaman kilitlenir.

Sezgisel gelse de, objektifiniz görüntü sabitleme özelliğine sahipse, tripod kullanırken bunu kapatmanız gerekir. Görüntü sabitleme, mercek içinde birkaç milimetre hareket edebilen elemanlara sahip olarak çalışır. Kameranızı elinizde tutarsanız harika çalışır, ancak bir tripod üzerine kilitlendiyseniz, stabilizasyon sistemindeki küçük miktardaki hareketler her fotoğrafın biraz farklı olmasını sağlayabilir.

Bir tripod, birçok farklı türde fotoğraf için çok önemli bir kittir. Manzara fotoğrafçılarının çekim yapmak için onları kilometrelerce kaldırmaya hazırlanmalarının bir nedeni var.

Image Credits: Unsplash ile ShareGrid ve Andrey Emelianov.