Tüm Hafta Sonu Cortana Akıllı Hoparlör kullandım. İşte Neden Başarısız Oldu?

Günlerimi Alexa veya Google Asistan yerine Cortana kullanarak geçirdim ve bu deneyim beni Cortana'nın yaptığı gibi kenarlarda zorlu hissettirdi. Ne yazık ki, Microsoft o kadar geriye düştü ki, makul olan tek çözüm pes etmektir.

Satya, Cortana Konuşmacılarına Veda Ediyor

Son zamanlarda, Microsoft CEO'su Satya Nadella, Cortana'yı Alexa veya Google Asistanı'nın bir rakibi olarak görmediğini söyledi. MSPoweruser'e göre şunları söyledi:

“Google Asistan'da kullanabilmelisin, Android ve iOS'ta uygulamalarımızı nasıl kullandığın gibi Alexa'da da kullanabilmelisin, bu yüzden en azından nereye gideceğini düşünmek istiyoruz.”

Ama, Cortana bu kadar geride mi? Yeni bir yöne gitmenin ve dijital ev asistanınız olan Cortana'dan vazgeçmenin zamanı geldi mi? Sadece bunu belirlemeye çalışarak birkaç gün geçirdim ve bulduğum şey şuydu: Evet, doğru karar bu.

Set karmaşıktı

Bu deneye başladığımda hemen bir sorunla karşılaştım. Alexa aygıtlarım var ve Google aygıtları evime dağıldı. Ama bu kadar rahat yerleştirilmiş Cortana cihazları yok. Ben bir Windows 10 PC olan bir Surface Pro 3'üm var ve telefonumu Cortana'ya koydum. Ancak bilgisayarımda mikrofon yok, Surface'ım bugünlerde zamanının çoğunu harcıyor ve telefonumun hızlı ses komutları için yeterince iyi bir mikrofonu yok.

Böylece ofisim için bir Harmon Kardon Invoke'u (zamanımın çoğunu geçirdiğim yer) aldım ve telefonumu evin diğer yerlerinde kullandım. Mükemmel bire bir senaryo değil, yeterince iyi. Maalesef, Google Home Mini veya Echo dot eşdeğeri yok, yalnızca Invoke. Bu yüzden Cortana hoparlörlerini evin etrafına yerleştirmek sorun değil. Invoke'un fiyatı 50 dolara düştü, bu da harika bir konuşmacı için çok düşüktü, ancak Echo Dots ve Google Minis'i daha ucuza alabilirsiniz. Dikkatli olursanız, onları 30 dolara kadar görmek çok nadir değildir.

Cortana, Temelleri Yeterince Yeterince Sunar

Google ve Alexa aygıtlarım için birincil kullanımım akıllı ev kontrolleri, müzik, zamanlayıcılar ve işleri otomatikleştiren rutinlerdir. Smart Home entegrasyonuna gelince, ilk başta iyi olduğumu düşünmüştüm. Cortana, Wink, Smartthings ve Philips Hue entegrasyonuna sahiptir. Şu anda akıllı ev aygıtlarımın ve Philips ampullerin birçoğu için Wink hub kullanıyorum ve bu aygıtları kontrol etmek sorun yaşamadan çalıştı. Akıllı ev cihazlarımın çoğunda edindiğim deneyim Alexa veya Google Asistan ile aynıydı.

Cortana, zamanlayıcıları ve alarmları ayarlamak için kolay bir şekilde devam etti ve Spotify'ı eklemek, iyi çalışan basit bir işlemdi. En azından müziği durdurmak isteyene kadar yaptı. Yaklaşık yarısı “Dur” ya da “müziği durdur” demek işe yaramadı. Cortana bana şu anda bunu yapamayacağını söylerdi. Birkaç kez daha deneseydim, sonuçta işe yarayacaktı. Çalma listelerini çağırmak eşit derecede sorunluydu. Yanlış isme rağmen, “Spotify'daki kör ormanı çal” diyerek Ori ve Blind Forest çalma listesini doğru şekilde çektim, ancak “Ori ve Blind Orman oyna” demek Cortana'nın her zaman kafasını karıştırdı. Spotify uygulamasındaki müziği kontrol etmeyi ses etkileşimlerinden daha kolay buldum.

Bunun tersine, şarkının veya kişinin adını doğru bulduğum sürece, Spotify ile Google Asistan ve Alexa ile bu tür sorunları göremediğim zaman nadiren görüyorum.

Şu Anda Daha Fazla Özellik Eksik

Sorunlar salonumla başladı. Oturma odamdaki ışıklar Magic Home cihazları ve Cortana'nın bunlar için bir entegrasyonu yok. Sonra akıllı prizlerimin ya iClever ya da GE cihazları olduğunu farkettim ve GE cihazları Wink entegrasyonuna sahipken, iClever cihazları yok. Böylece oturma odamdaki ışıkları açamıyorum ya da akıllı prizlerimin çoğunu Cortana ile kontrol edemiyorum. Bunun için Alexa ya da Google'a geri dönmek zorunda kaldım.

Bazen sevdiğim müzik Spotify'da değil, bu durumda başka bir kaynağa dönüyorum. Ne yazık ki, Cortana için müzik servisi seçimi çok az. Mesela Pandora yok, bir yıldan daha fazla geleceğine dair sözlerine rağmen. Pandora, Xbox uygulamasını en son güncellediğinde bile haber blogunu Cortana'dan bahsetmedi. Spotify ile bile, Cortana çok odalı sese sahip değil, bu da düzenli olarak kullandığım bir özellik. Dahili konuşma yapmak istersem, Alexa ya da Google’a geri döndü. Sorun sadece evimde Cortana konuşmacılarım olmaması değil, bu özellikler de yok.

E-postamı ve Takvimimi Outlook.com aracılığıyla tümleştirdim, bu yüzden çok kolay olmalıydı. E-postam iyi çalıştığı halde, takvimim çok arzulananı bıraktı. “Cortana, takvimimde ne var” ve “bir sonraki randevumda ne”, hiçbir şey bugün takvimde olmadığı konusunda tepkilere yol açtı. Ama yarını arıyordum. Bu yüzden “yarın takvimimde ne var” ve nihayet işe yarayan iki denemeden sonra denedim. Maalesef, aldığım bilgiler paketler nedeniyle yardımcı olmadı.

Ne zaman yolda bir gönderi hakkında bir e-posta aldığımda, Microsoft beklenen varış günü takvimime yararlı bir şekilde ekliyor. Sinir bozucu bir şekilde, Cortana'ya “paketim ne zaman geliyor” diye sormak sonuç vermez. Takvimim yarın gelen beş paketi listeliyor ve Cortana yalnızca listedeki ilk dört öğeyi okuyacak. Bu, yarınki gerçek randevumun (altıncı öğe) listelenmediği anlamına geliyor.

Takvim randevularında, Cortana'nın cihazlar arasında tutarlı bir şekilde çalışmadığını da ortaya koydu. Yarının etkinliğinde bugün için belirlenmiş bir hatırlatıcı var. Bu hatırlatıcı olduğunda, Android telefonuma, Windows telefonuma, PCime ve Yüzeyime çarptı. Ancak Invoke'da hiçbir şey olmadı. Diğer cihazlar aynı odada olmasaydı, hatırlatıcıyı tamamen kaçırmış olabilirdim.

Cortana Uygulaması pek yardımcı olmuyor

I’m not adding a bunch of rules by voice

Evimi otomatize etmek için kapsamlı rutinler kullanıyorum. Tam bir deneyim için onları Cortana'ya geçirmeyi düşündüm, ancak sürecin başında Cortana için bir rutin seçenek yoktu. Yarıda bir güncelleme oldu ve Microsoft, Sahneler ve Kurallar adı verilen yordamlara çok benzeyen özellikler tanıttı. Sahneler eylemleri birleştirebilir – mutfak ışıkları kapanırsa, termostatı 70 dereceye kadar düşürün. Kurallar belirli zamanlarda eylemleri gerçekleştirir – saat 9: 00'da veranda ışığını açar.

Otomasyon yolumu bulduğumu sanıyordum, ancak Microsoft'un bu özelliği yalnızca yarı yolda uyguladığını kısa sürede keşfettim. Sahneleri ve Kuralları yalnızca sesinizle ayarlayabilirsiniz . Cortana uygulaması ayarlarına giriyorsanız (Microsoft'un not defterlerini taşıdığı yerlerde), mevcut Sahneleri ve Kuralları görebilir ve silebilirsiniz, ancak ekleyemezsiniz. Bu noktada ellerimi kustum ve pes ettim. Ses eklemek için çok fazla rutinim var.

Alarmlar ve zamanlayıcılar aynı derecede sorun. Uygulamayı veya sesi kullanıp kullanmadığınızı isimlendiremezsiniz ve Cortana hoparlöründen bir tane oluşturursanız, hoparlörü kullanarak kaldırmanız gerekir. Adını söyleyemediğiniz için, bu şöyle bir şey ifade ediyor: “4:30 alarmı kaldır” ve Cortana'nın sizi anlayacağını umuyorum. Telefonuma bir tane ayarladıysam, saat uygulamasına geçti. Yine de, bunu yaptığımda, yazma seçeneğini kullanmam gerçeğine rağmen doğru zamanı bulamadım.

Asıl gerçek şu ki, Google ve Amazon burada uygulama entegrasyonunu çok daha iyi bir hale getirdi. Cihazlarımın herhangi biri için hatırlatıcıları, alarmları ve zamanlayıcıları kendi uygulamalarından kontrol edebilirim. Ve kullanımı kolay bir şekilde bu cihazlarla konuşmadan telefonumun ekranına dokunarak rutinleri ayarlayabilirim.

Çok Az Beceri Var ve Çalıştırmak için Kafa karıştırıcı

Microsoft Invoke’i ilan ettiğinde, Cortana’da 46 beceri bulunduğunu da övdü. O zamandan beri bu sayı yüzün üzerinde büyüdü. Ama bu Alexa'nın 50.000 becerisine kıyasla sonsuz. Ve her Alexa yeteneği etkileyici olmasa da, birçoğu en azından benzersiz bir şeyler yapmayı deniyor, bir hikaye okumak ya da bir tahta oyunu yapmak gibi. Cortana'da, Domino, Dark Sky ve Wink'in beğenileriyle kaplı temelleri zar zor vardır.

Ancak en kötüsü bir beceri eklemeye çalışıyor. Cortana uygulamasında daha önce yüklediğiniz becerileri bulabilirsiniz. Ancak, “Daha Fazla Beceri Keşfet” seçeneğine tıklamak sizi bir tanım almak için bir beceriye tıklayabileceğiniz Cortana Becerileri web sayfasına götürür. Ancak, nasıl etkinleştirileceğini önerecek bir düğme, yükleme seçeneği veya başka bir şey yoktur. Microsoft, beceriyi Cortana ile konuşarak kullanmayı denemenizi bekliyor; bu noktada eklemeniz istenecek.

Ancak, becerinin ilk başta var olduğunu bilmek zorundasınız, bu kaçınılmaz olarak bu web sayfasına gireceğiniz anlamına gelir; peki neden oradan açmamıza izin vermiyorsunuz?

Cortana ile Yapabileceğiniz En Güçlü Şey, Onu Alexa'ya Dönüştürmek

Cortana'yı kullanırken bir sorunla karşılaştığımda, cevap oldukça basitti: Alexa'yı ara. “Sadece Cortana cihazları kullan” sözüm doğrultusunda, kolay çıkmadım. Bunun yerine, yeni entegrasyonlarını kullanarak Alexa'yı Cortana aracılığıyla aradım. Bunun harika çalıştığını söylemekten memnuniyet duyuyorum. İki saniye içinde çoğu zaman Alexa ding'in beni ele geçirdiğini bildirmek için duyduğunu duydum ve sonra ihtiyaç duyduğum komutu söyleyebildim. İsteğim geçtikten sonra Alexa başka bir şey olup olmadığını sorardı. İşim bittiğinde, ya “dinlemeyi bırak” diyebilir ya da hiçbir şey söyleyemem. Sonunda zaman aşımına uğrardı.

Ancak bu entegrasyon ne kadar zorsa, ilk başta bir Alexa konuşmacısını kullanabilmeniz hala biraz gecikmeli bir adım. Eğer ses yardımcısı konuşmacılar kolaylık sağlıyorsa, sanal atın ağzına dümdüz gitmek ve gecikmeyi atlamak mantıklı olacaktır.

Cortana Zamanında Sıkışmış

Neredeyse Cortana ile karşılaştığım her sayı bir zamanlar Alexa ve Google Assistant ile ilgili bir sorun oldu.

Her zaman birden fazla hoparlörden sorumlu değillerdi veya çok odalı sesleri de yoktu. Uygulamalarında ayrıntılandırma yoktu ve rutinleri başlangıçta mevcut değildi. Ancak Amazon ve Google tekliflerini geliştirmek için çalıştılar ve dürüst olmak gerekirse, Microsoft bunu yapmadı. En azından tüketici odaklı bir biçimde değil. Fütüristik ofis işyeri demolarını göstermiş olabilirler, ancak bu sizi veya beni evde hiçbir işe yaramaz.

Microsoft yetişebilir mi? Evet muhtemelen, ama ne pahasına? Microsoft, yangında çok fazla ütüyle dolu büyük bir kuruluştur ve burada bir kaynağa her odaklandığında, başka bir yere odaklanmayı kaybeder.

Gerçek şu ki, Microsoft Cortana’nın şu an için kullandığı tüm özellikleri eklemiş olsa bile, bu durum Microsoft’un çok sık karşılaştıkları sorunu çözmez. Düşük evlat edinme, üçüncü parti desteğinin eksik olduğu, ancak üçüncü parti desteğin eksik olduğu anlamına gelir. Microsoft, Windows telefonunda gördüğü tavuk ve yumurta problemiyle karşı karşıya ve bu yüzden bu kadar az Cortana yeteneği var. Kimse onları geliştirmekle ilgilenmiyor.

Bir noktada yapılacak en iyi şey rotayı değiştirmek ve yeni bir soru sormak. Cortana başka ne olabilir? Ve Satya Nadella'nın son açıklamaları ile elde ettiği de buydu.

Bu arada, Alexa ve Google’a geri dönüyorum. Cortana Konuşmacısını Spotify entegrasyonu için etrafında tutacağım, ama muhtemelen başka bir şey değil. Ses yanıtı iyileşmese bile, bilgisayarımın yanında tutabilir ve Spotify uygulamasından kontrol edebilir veya yalnızca Bluetooth hoparlörü olarak kullanabilirim. Ve adil olmak gerekirse, 50 dolar için oldukça iyi bir Bluetooth hoparlör.

İLGİLİ: Microsoft neden Cortana'dan vazgeçmiyor?