Tüm Postaları Outlook'ta Düz Metin Olarak Gösterme

Düz metin olarak posta okumak, HTML formatındaki e-postalardan daha hızlı ve daha güvenli olmaktan bahsetmekten değil, karmaşık biçimlendirmelerden kurtulmuş olabilir. Düz metin, Outlook'ta varsayılan olarak nasıl kullanılır?

Bunu nasıl yapacağımıza girmeden önce, düz metnin hem gönderen hem de alıcı için yararları ve dezavantajları olduğunu belirtmekte fayda var. Düz metnin ana dezavantajı, görüntüler veya bağlantılar gibi biçimlendirme ve satır içi işlevsellik içermemesidir. Neredeyse okuduğunuz tüm postalar, düz metin olarak okursanız en azından biraz farklı görünecek ve eğer yoğun biçimde biçimlendirilmişse, bazı postalar neredeyse okunamayacak.

Ancak, bunun da faydaları var. Hiçbir şey gizli olmadığı için düz metin daha güvenlidir. Gömülü izleme görüntüleri veya gizli kimlik avı URL'leri olamaz (URL, düz metinde görülebiliyorsa, gönderenin görmesini istediğiniz metni görmek yerine URL'nin tamamını görebilirsiniz) Bu nedenle, gönderdiğiniz düz metin e-postaların, otomatik tarayıcılar tarafından tehlikeli veya kötü niyetli olarak görülme olasılığı daha düşüktür, çünkü düz metin yalnızca HTML kadar tehlikeli olamaz. (Bu demek değildir Birisi size düz metin olarak kötü amaçlı bağlantı gönderemez, ama bunu tıklayarak sizi kandırmaya çok daha zordur.)

Bunu akılda tutarak, tüm mesajları düz metin olarak nasıl okuyacağınızı, tüm mesajları düz metin olarak göndereceğinizi ve sadece tek bir mesajı düz metin olarak nasıl göndereceğinizi buradan görebilirsiniz.

Düz Metin Olarak Posta Okuma

Tüm postaları düz metin olarak okumak istiyorsanız, Dosya> Seçenekler> Güven Merkezi> Güven Merkezi Ayarları'na gidin.

E-posta Güvenliği seçeneğini seçin ve “Tüm standart postaları düz metin olarak oku” seçeneğini açın.

Güven Merkezi Ayarlarından çıkmak için “Tamam” ı ve Seçenekler penceresinden çıkmak için tekrar “Tamam” ı tıklayın. Outlook şimdi açtığınız her e-postayı düz metin olarak görüntüler.

Tüm Postaları Düz Metin Olarak Gönderme

Yazdığınız tüm postaları, Dosya> Seçenekler> Posta'yı açarak, “Bu formattaki mesajları oluştur” açılır menüsünü açıp “Düz Metin” i seçerek düz metin olmaya zorlayabilirsiniz.

Seçenekler'den çıkmak için “Tamam” ı tıklayın; yeni mesaj gönderme için varsayılan format şimdi düz metin olacaktır.

Düz Metin İçinde Belirli Bir Posta Gönderme

Standart HTML biçimini varsayılan olarak bırakmak, ancak tek bir postayı düz metin olarak yazmak istiyorsanız, bunu da yapabilirsiniz. Yeni bir mesaj başlattıktan sonra, Metni Formatla> Düz Metin'i tıklayın.

İmzanızda bağlantı veya biçimlendirme gibi herhangi bir HTML varsa, Outlook, düz metne geçtiğinizde bunu kaybedeceğinizi bildiren bir uyarı görüntüler.

Mesajı düz metne değiştirmek için “Devam” a tıklayınız. Bunu yaptıktan sonra, tekrar HTML olarak değiştirebilirsiniz, ancak imzanızı yeniden oluşturmanız gerekir; postayı atmak ve yeni bir tane oluşturmak daha kolaydır.

İLGİLİ: Microsoft Outlook'ta İmzalar Nasıl Oluşturulur, Düzenlenir ve Uygulanır

Bir yandan, ayarlarınızı her zaman düz metin olarak gönderecek şekilde değiştirdiyseniz, bunu tek tek iletiler için de aynı şekilde değiştirebilirsiniz. Yeni bir posta açın ve yalnızca bu mesajı HTML kullanarak göndermek için Metin Biçimlendir> HTML'yi tıklayın.