Tüm Siri Kısayol Önerilerinizi Bulma ve Kullanma

Siri Kısayolları Eylül 2018'de iOS 12 ile birlikte Kısayollar uygulaması ve içerdiği her şey geldi. İki özellik, iOS otomasyon oyununu önemli ölçüde artırdı, ancak karışıklığa yol açmadı. İşte Siri Kısayolları'nın ne olduğu ve nasıl kullanılacağı.

Siri Kısayolları ve Kısayollar arasındaki farkları bilmiyorsanız, yalnız değilsiniz. Apple, iki özelliği ve bunların nasıl farklı olduklarını açıklayan en iyi işleri yapmadı ve bir bütün olarak iPhone topluluğunu da kullanamadı. Bu iki özellik birçok yönden birbirine bağlıdır ve ismin benzerliği, aralarında ayrım yapmayı da kolaylaştırmaz.

Bununla birlikte, Siri Kısayollarının ve Kısayollarının gerçekten de farklı olduğunu hatırlamak önemlidir ve ilki, ikisinin en kullanıcı dostu olmasıdır.

Kısayollar ve Siri Kısayolları arasındaki fark nedir?

Kısaca, Kısayollar, Apple'ın 2017'de satın aldığı Workflow uygulamasına göre oluşturduğu bir uygulamadır. Mac'teki Automator'a benzer şekilde Kısayollar, sunulan yapı taşlarını kullanarak sık karmaşık otomasyonlar oluşturmanıza olanak tanır. Kısayollar da uyumlu uygulamalara dalabilir ve yinelenen bir görevi tamamlamak için gereken süreyi önemli ölçüde azaltabilecek özel kısayollara izin verir.

Siri Kısayolları ise farklıdır. Geliştiriciler uygulamalarını geliştirdiklerinde, Siri Kısayolları'nın kullanım özelliklerini sunabilirler. Bunlar, bir podcast uygulamasında bir çalma listesini çalma veya not alma uygulamasında belirli bir dosyayı açma gibi önceden tanımlanmış şeylerdir. Bazı durumlarda, iOS daha önce yaptığınız bazı şeyleri de fark edecek ve kullanım için bir Siri Kısayolu önerecektir. Daha sonra, bir Siri Kısayolu çağırmak için özel bir ses komutu belirleyebilirsiniz.

Siri Kısayolları nerede ve Nasıl Kullanırım?

Uygulamalarınızın sağladığı Siri Kısayollarını birkaç farklı yerde bulacaksınız. İyi uygulamalar, uygulama içinde, belki de bir menü seçeneğinin altında görünmelerini sağlar. Değilse, varolduğunu bilmeyebileceğiniz Siri Kısayollarını bulmak için harika bir yer Ayarlar uygulamasına gitmektir.

Ayarlar'a girdikten sonra “Siri & Search” düğmesine basın.

Burada önerilen bazı kısayolları görebilirsiniz, ancak tam listeyi görmek için “Tüm Kısayollar” a dokunun.

Burada, yüklediğiniz uygulamaların tam listesini Siri Kısayollarını da destekleyen göreceksiniz. Bir uygulama birçok Siri Kısayolunu destekliyorsa, liste kesilecektir. Etkinleştirmek için bunlardan birine dokunabilir veya belirli bir uygulama için mevcut olan her Siri Kısayolunu görmek için "Tümünü Gör" düğmesine dokunabilirsiniz.

Son olarak, gerektiğinde Siri Kısayolunu çağırmak için söylemek istediğiniz cümleyi kaydetmek için kırmızı kayıt düğmesine dokunun.

Bu işlem tamamlandığında, bir Siri Kısayolunu etkinleştirmek, Siri'yi çağırmak ve istenen ifadeyi konuşmak kadar kolaydır.